Lidovky.cz

Je to mutace, zaznělo o 'Lisabonu'

Evropa

  13:43
PRAHA - Čeští senátoři jednají o klíčovém dokumentu, který má reformovat Evropskou unii. Evropané s napětím čekají, zda Horní komora Parlamentu ČR dá lisabonské smlouvě zelenou. Ke schválení smlouvy vyzval zákonodárce premiér v demisi Mirek Topolánek. Podle rozložení hlasů se zdá, že ho senátoři vyslyší.

Premiér v demisi Mirek Topolánek (zády) před svým projevem na schůzi Senátu, který se 6. května v Praze zabýval lisabonskou smlouvou. foto: Stanislav ZbyněkČTK

Vláda pravděpodobně nebude moci souhlasit s převodem pravomocí na evropskou úroveň, pokud k tomu nebude mít souhlas obou komor parlamentu. Senát hladce schválil zavedení tohoto takzvaného vázaného mandátu prováděcími novelami parlamentních jednacích
řádů k lisabonské smlouvě. Schválení novel si stanovili senátoři ODS jako podmínku pro následnou ratifikaci lisabonské smlouvy v horní komoře.Týkají se rozšíření případů rozhodování kvalifikovanou většinou v rámci EU namísto jednomyslnosti, kdy by už členské státy neměly právo veta, a také případů rozšíření evropských pravomocí nad rámec dosavadního primárního práva EU. 

"Lisabonská smlouva prosazování našich národních zájmů poněkud sníží, její zamítnutí ho znemožní," varoval Topolánek. Neopomněl ale připomenout, že smlouva je kontroverzní.

Premiér také zdůraznil, že si Česko nemůže dovolit další ostudu v unii. Jeho pověst podle něj značně poškodil už pád vlády v době předsednictví. "Když sečtu všechny, i jen hypotetické náklady, které může přinést tato smlouva, stále půjde o setinu škod, které nám způsobil tento neodpovědný a cynický krok," řekl premiér.

Topolánek konstatoval, že bez přijetí smlouvy by se unie rozštěpila na jádro a periferii, na níž by se ocitlo i Česko. "Všem zemím na východ od Německa a Rakouska by pak hrozilo oslabení jejich západních vazeb a posun do ruské náruče," varoval.

Premiér v demisi zdůraznil také, že pokud nebude lisabonská smlouva přijata, státy, které k ní už přistoupily, prosadí jinou reformní dohodu. Do té by ale Česko podle premiéra jen obtížně prosadilo své zájmy.

Topolánek nicméně připomněl, že smlouva přináší některá opatření, která oslabí menší země unie. Rozšiřuje se počet oblastí, v nichž se rozhoduje kvalifikovanou většinou, a státy tak přicházejí o své právo veta. Vznikne funkce "ministra zahraničí" unie, který bude mít pravomoci zasahující do Evropské komise i do Evropské rady.

Premiér také upozornil na to, že členské země po přijetí smlouvy přijdou o možnost předsedat unii. V této souvislosti nicméně konstatoval, že pád české vlády v době předsednictví posílil argumenty zastánců tohoto opatření.

Jednání láká zahraniční novináře
Naopak vyzdvihl, že se z české iniciativy podařilo do smlouvy prosadit princip oboustranné flexibility, který umožňuje přesouvání pravomocí z evropské úrovně zpět do pravomoci členských států. Ocenil také, že smlouva posiluje úlohu národních parlamentů, které budou moci zasahovat do legislativního procesu evropských orgánů.

Předseda senátorského klubu ODS Jiří Stříteský (vlevo) a vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi Alexandr Vondra.

O smlouvě rozhoduje horní komora v plném počtu 81 senátorů. Poslanci ji schválili již v únoru. Klíčové pro přijetí v Senátu jsou hlasy občanských demokratů, z nichž většina dokument odmítá. Pro schválení smlouvy se musí vyjádřit tři pětiny přítomných senátorů. Proti její ratifikaci je prezident Václav Klaus a z parlamentních stran KSČM a část Topolánkovy ODS.



Početně vcelku vyrovnaný duel zastánců a odpůrců smlouvy zatím nabídla debata senátorů o tomto dokumentu. Jejich argumenty pro a proti smlouvě byly vesměs tradiční.

Podporu smlouvě znovu deklaroval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Bez ohledu na své četné výhrady dám dnes svůj hlas lisabonské smlouvě," uvedl. Pokládá totiž za nutné mít nová pružnější, byť ne zcela dokonalá pravidla pro řešení problémů unie. Smlouvu označil za kompromis, který není všelékem.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vlevo) před začátkem schůze Senátu, který se 6. května v Praze zabýval lisabonskou smlouvou.

Další senátor ODS Jiří Oberfalzer naopak jako přehnané odmítl varování, že by se Česko odmítnutím smlouvy dostalo pod nějakou kuratelu Moskvy. Podle něj to není možné ani politicky, ani geograficky.

Smlouvu pokládá Oberfalzer, který se označil za "eurostřízlivce", za pouhou "nepatrnou mutaci" Smlouvy o Ústavě pro Evropu. Podle něj si smlouvou staré státy chtějí ponechat vliv na vývoj EU a bojí se, aby postkomunistické země Evropu nějakým způsobem nezkazily. Pod pláštíkem velmi mlhavých a velmi nepřesných formulací ve smlouvě se buduje velký superstát.

Kritikou smlouvy nešetřil ani senátor ODS Jiří Pospíšil. "Tato smlouva totiž buduje hierarchickou společnost souhlasu, kde jediný přijatelný názor je říkat 'ano'," prohlásil Pospíšil.

Senát už ráno odmítl návrh odpůrců smlouvy, aby projednávání tohoto dokumentu odložil až na některou z příštích schůzí. Návrh na odklad předložili při schvalování programu schůze senátoři ODS Petr Pakosta a Jiří Oberfalzer, kteří se spolu se svými stejně smýšlejícími kolegy chtějí v případě schválení smlouvy znovu obrátit na Ústavní soud.

Ústavní soudci přitom na žádost horní komory už koncem loňského roku vybrané sporné části smlouvy posuzovali, rozpor s ústavou neodhalili.

Plné znění smlouvy najdete zde

"V českém Senátu je dostatek zákonodárců, kteří umožní schválení lisabonské smlouvy. Česká republika tak v ratifikačním procesu může předběhnout i Německo, kde dokument stále posuzuje ústavní soud," řekl před jednáním dosluhující český vicepremiér
Alexandr Vondra německému deníku Süddeutsche Zeitung.

List problematice věnuje celou stranu. Irský ministr pro evropské záležitosti Dick Roche v listu odmítl spojovat český ratifikační proces se schvalováním smlouvy v Irsku, kde o ní na podzim budou hlasovat občané v referendu.

Přijetí smlouvy přišli ještě před začátkem schůze Senátu podpořit organizátoři petice Už dost!, kterým vadilo svržení vlády v době předsednictví EU. Konkurencí jim byli čtyři odpůrci lisabonské smlouvy, kteří stáli před sídlem Senátu s transparenty se sloganem "Lisabonské smlouvě ne, Evropské unii ano". Účastníci akce, kterou svolala europoslankyně Jana Bobošíková, po několika minutách demonstraci ukončili a přesunuli se do Senátu.

Jednání Senátu o smlouvě přilákalo nebývalý počet novinářů; podle tiskového tajemníka Kanceláře Senátu jich přijelo 70, z toho 11 zahraničních televizních štábů především z evropských zemí. Byl mezi nimi ale také televizní štáb z Hongkongu.

Jak budou senátoři hlasovat
PRO 48 (HLASŮ)
Tomáš Grulich, ODS Bedřich Moldan, ODS Přemysl Sobotka, ODS Jiří Stříteský, ODS Alexandr Vondra, ODS Václav Vlček, ODS Jiří Bis, ČSSD Hana Doupovcová, ČSSD Vladimír Dryml, ČSSD Alena Gajdůšková, ČSSD Petr Guziana, ČSSD Jan Hajda, ČSSD Marcel Chládek, ČSSD Miloš Janeček, ČSSD Jaromír Jermář, ČSSD Karel Kapoun, ČSSD Karel Korytář, ČSSD Miroslav Krejča, ČSSD Jiří Lajtoch, ČSSD Pavel Lebeda, ČSSD Miroslav Nenutil, ČSSD Eva Richtrová, ČSSD Jiřina Rippelová, ČSSD Josef Řihák, ČSSD Božena Sekaninová, ČSSD Milan Štěch, ČSSD Pavel Trpák, ČSSD Otakar Veřovský, ČSSD Petr Vícha, ČSSD Dagmar Zvěřinová, ČSSD Jiří Čunek, KDU-ČSL Václav Jehlička, KDU-ČSL Adolf Jílek, KDU-ČSL Ludmila Müllerová, KDU-ČSL Petr Pithart, KDU-ČSL Rostislav Slavotínek, KDU-ČSL Vlastimil Balín, KSČM Miroslav Antl, za ČSSD Ivo Bárek, za ČSSD Jiří Dienstbier, za ČSSD Radek Sušil, za ČSSD Jaroslav Sykáček, za ČSSD Jan Horník, za Evropské
demokraty (ED) Václav Koukal, za KDU-ČSL Soňa Paukrtová, za Stranu pro otevřenou společnost (SOS) Igor Petrov, za Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) Karel Schwarzenberg,
nezávislý senátor Jaromír Štětina, za Stranu zelených (SZ)

VELMI PRAVDĚPODOBNĚ PRO (3 HLASY)
Alena Palečková, ODS Pavel Sušický, ODS Karel Šebek, ODS

PROTI (18 HLASŮ)
Milan Bureš, ODS Pavel Čáslava, ODS Pavel Eybert, ODS Zdeněk Janalík, ODS Tomáš Jirsa, ODS Jaroslav Kubera, ODS Jiří Liška, ODS Jan Nádvorník, ODS Jiří Nedoma, ODS Jiří Oberfalzer, ODS Petr Pakosta, ODS Jiří Pospíšil, ODS Vlastimil Sehnal, ODS Alena Venhodová, ODS Marta Bayerová, KSČM Václav Homolka, KSČM Liana Janáčková, Strana svobodných občanů (SSO) Zdeněk Schwarz, za ODS

NEVÍ NEBO NECHCE ŘÍCI (10 HLASŮ)
Daniela Filipiová, ODS Jan Hálek, ODS Václav Jonáš, ODS Tomáš Julínek, ODS Luděk Sefzig, ODS: „Bude to pro mě bezesná noc.“ Miroslav Škaloud, ODS: „Nechám si to pro sebe.“ Jiří Šneberger, ODS: „Možná snížím kvórum, ale zvažuji i podporu.“ Jiří Žák, ODS: „Buď budu  proti, nebo se zdržím.“ Tomáš Töpfer, za ODS Jana Juřenčáková, za Nezávislé starosty pro kraj (NSK)

LN NEZASTIHLY 2 SENÁTORY
Tomáše Kladívka, ODS Richarda Svobodu, ODS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.