Lidovky.cz

Šéf Památníku Lidice nechce, aby KSČM pořádala na místě své akce

Česko

  17:08
LIDICE - Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl vyzval KSČM, aby upustila od pořádání vlastních pietních vzpomínek při příležitosti výročí lidické tragédie. Přiměly ho k tomu informace o tom, že někteří z účastníků letošní akce KSČM nesli prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže.

Památník Lidice. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Komunisté by se podle Červencla měli spolu s ostatními zapojit do oficiálního programu, ovšem bez vlajek se stranickou symbolikou. Vyplývá to z dopisu, který dnes Červencl zaslal předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi.

Šéf KSČM se za incident omluvil a přislíbil opatření, která podobným činům do budoucna zabrání. K výzvě, aby se v Lidicích již akce KSČM nekonaly, se ale nevyjádřil.

Sobotní událostí, kdy na odpolední pietní vzpomínce údajně zavlál prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže nebo podobizna revolucionáře Che Guevary, se už zabývá policie.

Podle serveru iDnes.cz zakázaný prapor rozvinul mluvčí komunistických radikálů David Pazdera. Incident se odehrál mimo hlavní program, jehož součástí byl i projev prezidenta Václava Klause.

"Památník Lidice nemá účinné prostředky, jak takovému neetickému a nezákonnému konání učinit při pietních vzpomínkách přítrž, a proto Vás žádám, abyste od pořádání vlastních pietních vzpomínek v Lidicích do budoucna upustili, a zúčastnili se tak jako všichni pamětníci, pozůstalí a další občané i zahraniční hosté oficiální pietní vzpomínky dopoledne, kam však přijdete ne jako reprezentanti politické strany, ale jako občané ctící vzpomínku na 340 lidických obětí zvůle německých nacistů za druhé světové války," stojí v dopise Filipovi.

Na hlavní pietní akci budou komunisté podle Červencla vítáni, avšak pouze s květinovými dary, nikoli s "vlajkami všeho druhu". Chtějí-li demonstrovat příslušnost ke straně a komunistickému hnutí, mají k tomu podle ředitele vhodnější příležitosti, například volební mítinky a oslavy 1. máje.

Jakékoliv použití jiné než státní vlajky nebo vlajky příslušné obce na pietním území podle Červencla znevažuje památku obětí. "Ať už se jedná o Lidice, Ležáky, Javoříčko, Ploštinu, Lety u Písku či jiná podobně postižená místa," dodal.

Filip dnes Červenclovi zaslal omluvný dopis, v němž přislíbil nápravu.

"Utrpení lidických občanů si velmi vážíme a následně učiníme opatření, která budou projednána na všech úrovních stranických orgánů, aby k takovýmto incidentům nemohlo nadále docházet nejen v Lidicích, ale na žádném místě České republiky," uvedl Filip. K výzvě, aby komunisté již v Lidicích samostatné pietní akce nepořádali, se ale v dopise nevyjádřil.

Pracovnice sekretariátu KSČM dnes ČTK řekla, že v Lidicích selhala pořadatelská služba, kterou tvořili spíše starší lidé. Standardy se zakázanou symbolikou prý měli mladí radikálové svinuty, a tak si ničeho nevšimla. Do budoucna si ale KSČM najme posílenou soukromou ochranku a v případě podobných incidentů bude okamžitě volat policii, dodala.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.