Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Posselt se uklonil v Lidicích. Prosíme o odpuštění, řekl

Česko

  17:02
LIDICE/PRAHA - Český Den boje za svobodu a demokracii uctil také Bernd Posselt, europoslanec v Česku známý především jako nejvyšší představitel sudetských Němců. Do Prahy, Lidic a Ústí nad Labem doprovodil bavorského ministra školství Ludwiga Spaenleho.

Mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt a bavorský ministr školství Ludwig Spaenle na návštěvě Lidic foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

V Lidicích oba muži zhlédli krátký film připomínající vyvraždění lidických mužů a zničení vesnice německými nacistickými okupanty. Pak pokračovali do muzea a dále do volného prostoru, aby položili věnce u hrobu lidických mužů - jeden jménem Bernda Posselta a druhý jménem bavorské vlády.

"Je potřeba udělat vše proto, aby se nic takového už jménem Německa nestalo. Ukláníme se před zemřelými v Lidicích. Chceme udělat vše pro to, aby přátelství a sousedství mezi českým lidem a bavorským lidem bylo úzké," řekl bavorský ministr Spaenle.

Posselt připomněl také osud Němců po válce
"Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a prosíme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme," řekl Posselt.
Syn bývalého německého starosty Jablonce nad Nisou a známý odpůrce Benešových dekretů v Lidicích připomněl také osud Němců po válce.

"Tady v Lidicích vzpomínáme na zavražděné české civilisty, pak jedeme do Terezína, kde byli zavražděni a mučeni Češi, Židé a Němci, pak navštívíme v Ústí most, kde po druhé světové válce byli zavražděni Němci. Toto ukazuje strašnou historii 20. století. Motivem této cesty je 'už nikdy znovu'," prohlásil v Lidicích mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení.

O oslavách spojených se 17. listopadem čtěte více ve čtvrtečním vydání deníku