Lidovky.cz

Havel chce evropskou ústavu i další komoru Evropského parlamentu

Česko

  15:09aktualizováno  15:58
BRUSEL - Bývalý český prezident a Václav Havel dnes vystoupil jako hlavní řečník na bruselském zasedání Evropského parlamentu ke 20. výročí pádu komunismu v zemích střední a východní Evropy. Při svém projevu se Havel pochvalně zmínil o sjednocujících snahách Evropské unie, vyslovil i myšlenku, že by unie měla mít svou stručnou a přehlednou ústavu a Evropský parlament i druhou komoru, ve které by byly zastoupeny rovnoměrně všechny státy bez ohledu na svou velikost.

Václav Havel při svém projevu před europoslanci. (11. listopadu 2009) foto: AFP

Bývalý prezident Václav Havel v Evropském parlamentu obhajoval současnou podobu Evropské unie i její listinu základních práv. Z ní si Česko na naléhání nynějšího prezidenta Václava Klause nedávno dojednalo výjimku, kterou hlava státu podmiňovala podpis lisabonské smlouvy o reformě EU. Havel rovněž odmítl názory o ztrátě národní suverenity v souvislosti s tím, jak postupuje proces evropské integrace.

Václav Havel po projevu před europoslanci. Vpravo tleskající José Manuel Barroso. (11. listopadu 2009)

"Jsem přitom přesvědčen, že suverenita evropská se bude v budoucnosti zvolna posilovat. Nevím, zda rychleji či pomaleji, nevím, jaké zákruty a okliky k tomu povedou, ale vím, že integrační proces musí pokračovat. Je to totiž v bytostném, ba přímo existenčním zájmu nejen Evropanů, ale všech," řekl Havel.

Havlovi Füle nevadí

Václavu Havlovi nevadí komunistická minulost českého kandidáta na post eurokomisaře Štefana Füleho, který také za bývalého režimu studoval diplomacii v Moskvě. "Jeho výběr je dobrá volba," konstatoval Havel v Bruselu, kde dnes vystoupil před europoslanci s projevem.

"V Československu prošlo komunistickou stranou sedm milionů lidí. Já myslím, že natrvalo, na desetiletí je vylučovat z veřejného či státního života nelze," prohlásil Havel před novináři.

Konkrétně k ministru pro evropské záležitosti a kandidátovi na post eurokomisaře Fülemu podotkl, že mu k výběru blahopřeje. "Myslím si, že v dané situaci je to dobrá volba. Studoval-li kdysi na sovětské diplomatické škole, pak to bylo asi proto, že jinde studovat diplomacii nešlo," řekl.

Připomněl také, že stejnou školu vystudovala celá řada dalších výborných českých velvyslanců či dalších českých diplomatů.

Podle Havla by časem v měla vzniknout i jakási druhá komora Evropského parlamentu. "Všechny členské státy by byly zastoupeny stejným počtem svých členů. Takovým či podobným způsobem by bylo možné vyřešit dvě věci najednou: za prvé by se odstranil pocit vyskytující se v různých národních parlamentech, že jsou vyřazeny z evropského rozhodování. Za druhé by se dosáhlo toho, že by tu byl přeci jen jeden unijní orgán, který by zaručoval naprostou rovnost všech členských zemí," uvedl Havel v projevu, který sklidil bouřlivý potlesk.

Za dobré by Havel považoval, pokud by si unie vytvořila srozumitelnou a krátkou evropskou ústavu místo současných tisícistranných složitých dokumentů.

Havel v souvislosti s debatami o národní a evropské suverenitě a lisabonské smlouvě řekl, že Evropané nikdy nemohou mít suverenitu úplnou. Ta státní či národní a ta evropská by se podle něj měly doplňovat.

Havlův nástupce na Hradě Václav Klaus, který s velkým přemáháním lisabonskou smlouvu o reformě fungování a rozhodování EU nedávno podepsal, tento krok doprovodil i tím, že si myslí, že vstupem smlouvy v platnost Česko ztratí svou suverenitu. Havel podotkl, že v Česku i jiných zemích si všiml toho, že se často hovoří o "nás" na jedné straně a o "nich", přičemž těmi jsou na straně druhé myšleni zlí cizáci v Bruselu. Takové dělení Havel považuje za mylné. "Jsme na jedné lodi a ta loď má dobrý směr," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.