Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé bděte, zvolal Havel a zahájil oslavy revoluce

25 let svobody

  11:17aktualizováno  15:17
PRAHA - Debatou na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy začal program, který si bývalý prezident Václav Havel připravil jako oslavu 20. výročí sametové revoluce.

Bývalý prezident Václav Havel mezi posluchači Mezinárodního kolokvia k 20. výročí politických změn v Československu a pádu železné opony, které bylo zahájeno 14. listopadu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. foto: ČTK

Svůj proslov před studenty začal Havel vzpomínkou heslo, které ho již od revoluce provází. "Na jedné velké demonstraci na Václavském náměstí jsem cítil, že ke konci mého vystoupení by mělo být něco vzletného a řekl jsem: ´Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí´," poznamenal. Hlavní myšlenka hesla podle Havla ale stále platí. "Myslím, že mohu mít radost z toho, že toto zvolání stále někoho dráždí," řekl Havel.

Exprezident varoval před přitažlivostí nesvobody. "Člověk si rychle zvykne na pohodlnost, že nemusí o ničem rozhodovat," vysvětloval. Havel v debatě upozornil, že totality stále existují. Za manipulaci občanů kritizoval i současné Rusko. Tam podle něj vzniká "zvláštní, sofistikovaný způsob obecné manipulace". Stát sice má vnější znaky demokracie, ale například svoboda slova je možná jen do té míry, aby neuškodila představitelům režimu. Lidé nebezpeční pro vládnoucí garnituru, jako třeba někdejší ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij, mohou "zahučet na Sibiř", řekl exprezident.

"Éra totalitních režimů a diktatur možná skončila v té klasické podobě, jak ji známe z 20. století, ale rodí se nové a daleko sofistikovanější modely ovládání společnosti," vysvětloval exprezident. Podle něj to vyžaduje bdělost, opatrnost a nadhled. Proto na závěr zvolal: "Lidé bděte!"

Čtěte více

Koncert v Pražské křižovatce
Hlavním tématem diskuse v hlavní aule fakulty je svoboda. Dopoledne o jejím významu před stovkami studentů diskutovali francouzský filozof André Glucksmann, jeho český kolega Jan Sokol či místopředseda Senátu Petr Pithart.

Na dotazy poté odpovídala také bývalá šéfka americké diplomacie a česká rodačka Madeleine Albrightová, britský dramatik českého původu Tom Stoppard či polský antikomunista Adam Michnik. Celodenní program vyvrcholí večerním koncertem v Pražské křižovatce, kde zazpívá americká sopranistka Renée Flemingová, Suzanne Vega, Joan Baezová nebo Lou Reed.

Mimořádný koncert s názvem Už je to tady pořádá Havel v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka. Půjde podle něj o "trochu nekonvenční koncert", na kterém vystoupí jeho přátelé mezi umělci. Na akci je pozvána řada českých i zahraničních osobností. "Během těch let jsem se seznámil s různými zajímavými zpěváky, umělci ze světa, kteří prožívali s námi ty změny, projevovali solidaritu před tím i po tom, jezdili sem. Mně se zdálo, že by bylo dobré je pozvat v této době, kdy si připomínáme ty změny, a něco s nimi uspořádat," řekl Havel.

Fotogalerie

Živý řetěz na nábřeží na podporu Havla za prezidenta

Podle programu by všechny pěvecké hvězdy zastupující různé žánry měly na závěr zazpívat společně. Doprovodí je Pražská komorní filharmonie (PKF) pod taktovkou svého zakladatele Jiřího Bělohlávka.

Organizátoři se kvůli velkému zájmu o koncert snaží všechna místa využít pro pozvané hosty. Například na novináře proto místo v prostoru bývalého kostela nezbylo. Koncert bude živě přenášet Česká televize na svém prvním programu.

Pořadatelé od rána v Pražské křižovatce chystají interiér i vnější osvětlení. Místo hlídá bezpečnostní agentura. Podle organizátorů má akce být především přátelským a neokázalým setkáním, které navodí atmosféru roku 1989. Přispět k tomu má také zvláštní osvětlení, svíčky, filmové projekce a stylizovaný prostor bývalého kostela.

Kromě Havla na slavnostním večeru promluví také současný prezident Václav Klaus, Michnik, Glucksmann, někdejší studentský vůdce Šimon Pánek a zástupkyně dnešních studentů.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...