Lidovky.cz

Za Golema se musí platit. Je to nespravedlivé, stěžují si podnikatelé

Česko

  14:30
PRAHA - Golem není všech a za jeho komerční využití se má platit, rozhodl včera soud. Na výsledek sporu čekal i Ivan Orlík, majitel pražského Restaurantu U golema. Za propagaci dvoumetrové figuríny dosud raději platil dědičce autorských práv Dagmar Dományové 15 tisíc ročně.

"Nelíbí se mi to, přijde mi to trochu nespravedlivé," říká Orlík. Golema vztyčil před šesti lety a syn Dományové k němu prý dorazil vzápětí: "Jó, to bylo hned," dodává.

Dědička autorských práv sochaře Jaroslava Horejce bere hledání "nepovolených" golemů nejspíš docela vážně. O jak velký "byznys" jde celkem, není jasné. Dományová tuto informaci LN neposkytla.

Čtěte také:


Městský soud v Praze včera z větší části vyhověl její žalobě na Wax Museum Prague. Voskové muzeum má dceři tvůrce filmového golema Jaroslava Horejce zaplatit 50 tisíc korun za to, že před šesti lety neoprávněně používalo ke své propagaci dva golemy.

Jednatel muzea Zdeněk Kočík také považuje rozsudek za nespravedlivý: "Je to nemravné, mám 50 figur a za žádnou se neplatí." Jestli bude spor pokračovat odvoláním k vrchnímu soudu, je otázkou. Kočík o odvolání nestojí. Advokát Dományové Rudolf Leška chce naopak své klientce doporučit, aby se odvolala a vysoudila celou částku, tedy sto tisíc.

Rozhodnutí soudu se dotkne všech podnikatelů, kteří propagují firmu sochou či malbou golema nebo prodávají postavičky a pohlednice pražské legendy.

Spor o golema

Golem.Dnešní všeobecně známou podobu golema "stvořil" v roce 1951 sochař Jaroslav Horejc pro film Císařův pekař - Pekařův císař. Právě on poprvé golema zpodobnil coby hliněného obra s obručí přes puklou hruď.

Do té doby si umělci golema představovali jako normálního urostlého muže a jeho "golemství" ztvárňovali jen za pomoci oblečení.

Horejcova dcera a dědička Dagmar Dományová striktně vyžaduje, aby se za komerční užití golema platilo. Žaloba na Wax Museum Prague (Voskové muzeum Praha) je pilotním sporem, podle kterého se budou soudy řídit i v budoucnu. Žalobu podala Dományová již před pěti lety. Pražský městský soud ji v roce 2007 odmítl coby neoprávněnou. Vrchní soud mu případ vrátil k dořešení. V novém jednání pak soudce Martin Valehrach pod tíhou nových důkazů změnil názor a Dományové včera vyhověl. Horejc zemřel v roce 1983.

Za "jeho" golema proto bude nutné platit až do konce roku 2053.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.