Lidovky.cz

Líní úředníci a slepí nadřízení stojí za armádními kauzami

Česko

  19:34
praha - Nefunkční byrokracie, rezignovaní úředníci a nezájem vedoucích složek ministerstva otevřeli systém armádních nákupů různým formám korupce, uvádí souhrnná zpráva ministerstva obrany o přezkoumání akvizic vojenského materiálu. Podle dokumentu je potřeba celému systému armádních nákupů vrátit jeho původní cíl, kterým není utrácení veřejných prostředků, ale zajištění toho, aby armáda mohla plnit své úkoly a cíle.

Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II. foto: ČTK

Z procesu pořizování vojenského materiálu postupem času zcela zmizela reflexe reálných potřeb armády. "Systém funguje bez regulativních zpětných vazeb a jeho náplní, realizovanou masou k výsledku lhostejných úředníků, je zejména výměna dokumentů, zápisů a informačních zpráv," popisuje zpráva situaci na ministerstvu obrany.

ČTĚTE TAKÉ:


Mezi slabá místa procesu nákupů zařazuje zpráva, kterou  ministerstvo poskytlo novinářům, už sám proces zpracování požadavků. Lidé, kteří budoucí nákup připravují, jsou často vystaveni lobbistickým tlakům dodavatelů, se kterými mají mnohdy i osobní vazby. "Požadavek vzniká 'domluvou' mezi uživatelem a dodavatelem," popisuje materiál.

Technické parametry požadovaného zboží jsou pak mnohdy nastaveny tak, že je reálně splní jen jeden výrobek, chybí konkurence a výsledkem je nehospodárné nakládání s prostředky státního rozpočtu. Proto je podle dokumentu potřeba lépe provádět marketingový průzkum a získávat informace o situaci na trhu nejen od výrobců, ale například od ostatních armád, včetně cen zboží i služeb s ním spojených.

Problémy s letadly CASA
Čeští vojenští nákupčí totiž podle zprávy nezvažují náklady celého
životního cyklu pořizovaných komodit. Například při nákupu dopravních letadel CASA C-295M tak existují dvě smlouvy - jedna na samotná letadla a druhá na servis, ovšem jen na tři roky. "Jak zabezpečit servis po uplynutí tří let není nijak ošetřeno. Velmi to ztěžuje vyjednávací pozici státu," upozorňuje dokument. Další smlouvu totiž bude ministerstvo muset velmi pravděpodobně podepsat se současným dodavatelem a bez možnosti vyjednat lepší cenu.

Letoun Casa

Domlouvané smlouvy často neobsahují podmínky pro odstoupení, výpověď či jejich zrušení, což se za současného stavu "jeví nepraktickým". Akvizice jsou navíc velmi často uskutečňovány pod tlakem akutních potřeb armády se snahou využít oslovení konkrétního dodavatele. "Nelze akceptovat zdůvodnění, že armáda dotyčnou komoditu potřebuje ihned, to je chyba na straně armádního plánování," tvrdí materiál.

Zpráva také upozorňuje, že státní podniky by měly být jako partneři resortu využívány ve větší míře než dosud, mohly by suplovat odborníky i nahrazovat prostředníky.

Nejvýraznější nedostatky v nákupech armádní techniky

- Prověrky hospodaření na ministerstvu obrany ukázaly, že se v minulosti upřednostňovalo utrácení peněz, které byly k dispozici, před uspokojením skutečných potřeb.
- Základní chybou současného systému nákupů je neexistence jasné odpovědnosti za případné chyby v zakázkách.
- Z procesu nákupů vojenského materiálu zmizela reflexe reálných potřeb armády.
- Nezájem vedení ministerstva otevřel systém armádních nákupů různým formám korupce.
- Prostředníci nákupů vojenské techniky ze zahraničí v podstatě
zlikvidovaly značnou část českých výrobců zbrojního průmyslu.
- Zprostředkovatelé nákupů vojenské techniky za uplynulých deset let dokázaly ovládnout více než 80 procent domácího obchodu s obranným materiálem.
- V dosavadní politice resortu chybí snaha o to, aby český zbrojní průmyslu byl konkurenceschopný.
- Obrana by měla využít prostředníků v případě, kdy bude třeba podpořit vývoz výrobků českých zbrojních firem za hranice.
- Prodeje nepotřebného majetku ministerstva obrany jsou neefektivní. Resort klade větší důraz na rychlý prodej místo na finanční příjem.

V reakci na uvedené nedostatky obrana zavádí změny systému akvizic:

- Ve středu vláda projedná novelu zákona, která umožní nakupovat vojenskou techniku ze zahraničí přímo, bez nutnosti využít služeb prostředníků.
- Ministerstvo zavede takzvaný rodný list veřejné zakázky, který bude zveřejněn na internetu a bude sloužit veřejné kontrole přípravy armádních nákupů.
- Zavede také osobní odpovědnost za konkrétní zakázky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.