Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo obrany dostalo pokutu 150 tisíc za nákup kontejnerů

Česko

  9:10aktualizováno  9:53
BRNO - Ministerstvo obrany před šesti lety chybovalo v tendru na nákup stovek kontejnerů za několik desítek milionů korun. Rozhodl o tom antimonopolní úřad.
Armáda ČR - ilustrační foto

Armáda ČR - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Ministerstvu za chyby vyměřil pokutu 150 000 korun. Pokuta je pravomocná, ministerstvo ji má zaplatit do dvou měsíců. Informaci zveřejnily webové stránky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ministerstvo zakázku na více než 300 kontejnerů ISO 1C, které armáda používá hlavně pro skladování a převoz materiálu, vypsalo v roce 2005 za úřadování ministra Karla Kühnla (US-DEU). V tendru vyhrála hořická Daher karbox, s.r.o.

Výběrové řízení u antimonopolního úřadu napadla společnost UNIKO Zlín.

Zpočátku neuspěla, ÚOHS žádné porušení zákona nenašel. Námitkám neúspěšného uchazeče dal ale v roce 2007 za pravdu Krajský soud v Brně a následně i Nejvyšší správní soud.

Ministerstvo sice zvolilo nabídku s nejnižší cenou, během soutěže však změnilo některé podmínky a někteří uchazeči o tom nevěděli včas, což podle soudů není v souladu se zákonem. Proto mělo ministerstvo výběrové řízení zrušit a vyhlásit nové.

Společnost UNIKO tvrdila, že se v různých dokumentech lišily technické parametry kontejnerů a termíny jejich dodávek. Ministerstvo původně uvedlo minimální užitečnou hmotnost 18 000 kilogramů, v dodatečné odpovědi jedné z firem ale uvedlo, že minimální užitečnou hmotnost nelze stanovit, a zadalo jiná kritéria.

Čtěte také

Podle aktuálního rozhodnutí ÚOHS ministerstvo podstatně změnilo zadávací dokumentaci. Adekvátně pak neprodloužilo lhůtu pro podání nabídek, což mohlo mít vliv na jejich počet a kvalitu.

"Nelze totiž vyloučit, že by po transparentním uveřejnění změn nedošlo k podání více nabídek, a to dokonce výhodnějších, než byla nabídka vybraného uchazeče," uvádí aktuální rozhodnutí ÚOHS.

Pokuta, kterou ÚOHS ministerstvu uložil, byla vyměřena na spodní hranici možné výše. Maximálně mohla činit až tři miliony korun, tedy pět procent z ceny zakázky.

Armádními tendry se ÚOHS pravidelně zabývá. Jeho pravomoci jsou ale omezené pouze na tendry, které nesouvisí s "ochranou základních bezpečnostních zájmů státu". Výjimku ze zákona má také nákup zbraní a dalšího vojenského materiálu "je-li to nutné k zajištění ochrany nebo bezpečnosti státu".

Manipulace při tendrech

ÚOHS pokutoval v posledních letech několik armádních tendrů. Naposledy například chyby v zakázce na dodávku maskovaných oděvů. Ministerstvo ji nezákonně rozdělilo na dvě.

ÚOHS také pokutoval kartel firem, které se účastnily zakázek pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Pěti firmám uložil pokutu celkem 4,9 milionu korun. V této kauze minulý týden Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích obžalovalo 52 lidí podezřelých z manipulací se zakázkami.

Mezi obžalovanými je 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát. Kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie. Obžalovaní dle ní zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů Kč.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!