Odpověď přislíbilo i francouzské ministerstvo obrany. Informuje o tom deník E15.
"Žádosti obsahují i předpoklad takzvané jednotkové ceny stroje a ceny za jeho celoživotní cyklus," řekl pod podmínkou anonymity vysoce postavený důstojník.
Nejde o výběrové řízení
"Dopisy se žádostmi o informace skutečně obsahovaly dva údaje o počtu letounů," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že "varianta osmnácti stíhaček by mohla umožnit častější nasazení při air policingu nebo v omezené míře i v nějaké zahraniční operaci."
Podle ministerstva nejde o výběrové řízení, ale o shánění podkladů pro tzv. Bílou knihu o obraně. "Ta přinese doporučení, jak dále postupovat.
Rozhodující slovo bude mít výhradně vláda, která definitivně stanoví konečnou variantu," řekl deníku Pejšek. Knihu, která určí koncepci armády v příštích deseti až 15 letech, mají experti ministerstva předat vládě do konce března.
Rozhodnuto ještě není
Ministerstvo zvažuje různé varianty ochrany vzdušného prostoru a zatím se definitivně nerozhodlo pro pořízení nadzvukových letadel. Cílem písemné žádosti o informace je podle ministerstva zjistit, zda oslovení mají potenciál pro požadavky armády.
Nyní chrání vzdušný prostor ČR 14 letounů Gripen, které si armáda pronajala od britsko-švédského konsorcia BAE Systems/Saab v roce 2005 na deset let za zhruba 20 miliard korun.
Prodloužení nájmu gripenů se nechystá
Premiér Petr Nečas už dříve řekl, že po skončení pronájmu gripenů vypíše ČR nový tendr na stíhačky. "Musí být vypsáno nové výběrové řízení, které bude otevřené, do kterého se mohou přihlásit zadavatelé z více zemí. Nedovedu si představit, že by se jenom tak prodloužila existence letounů Gripen v českém letectvu," řekl Nečas loni v listopadu.