Lidovky.cz

Policie ohluchla. Hovory na chytrých telefonech neslyší

Česko

  7:00
PRAHA - Kriminálníci našli způsob, jak se domlouvat neslyšeni policií. Místo klasického telefonování používají nové komunikační programy využívající internet jako Viber nebo Face Dial, které policejní technici neumějí odposlouchávat. Policie přiznává, že na nové technologie zatím nedokáže pružně reagovat.

Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia. foto: Reuters

Pokaždé, když počítačové firmy uvedou nové technologie, bezpečnostní složky musejí dohánět zpoždění. "Nepište o tom, dáte jen návod nějakým grázlům," obává se šéf útvaru zabývajícího se odposlechy Tomáš Almer.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže jak zjistil server Lidovky.cz, informace o "výhodách" Viberu a jemu podobných aplikací již do jistých kruhů pronikla. "Zákazníci se nás samozřejmě ptají, jaká je bezpečnost takovýchto programů," připouští ředitel firmy nabízející ochranu proti odposlechům Jiří Schmidt.

Nový trend

Poté, co se odposlechy tak medializovaly, používají jiné kanály, hlavně Skype nebo mrtvé schránky
(Tomáš Šmíd (Masaryková univerzita) pro  Lidové noviny v roce 2010)

Almer nicméně tvrdí, že zneužívání moderních komunikačních programů zatím není mezi galerkou rozšířené. "Když se vyskytne, problémy to přivozuje. Komplikace spočívá v tom, že my zachytíme jakýsi datový tok, který se odehrává po linkách, kde normálně rovnou zachytíme hlas. S datovým tokem je potřeba si poradit, což je samozřejmě mnohem složitější, v tom nejsme tak rozvinutí," připouští.

Policisté tak zjistí, s kým si "jejich" člověk telefonuje, o čem se baví, se však nedozví. "Problém je v tom, že komunikace je šifrovaná. Museli by znát typ šifrování, což sice u Viberu nebo Skypu jde zjistit, ale navíc by museli znát šifrovací klíč, který se u většiny zařízení pro každou seanci vygeneruje zvlášť," vysvětluje Schmidt.

Odposlechy v hlavní roli

Pavel Bém: Colibri Pragensis

  • Ivánku, kamaráde - díky odposlechům se policii podařilo rozkrýt rozsáhlou korupční aféru v českém fotbale, jehož symbolem se stal bafuňář Ivan Horník, na základě přepisů vznikla dokonce divadelní hra
  • Kolibřík a mazánek - odposlechy usvědčily bývalého primátora Prahy Pavla Béma z úzkých kontaktů na lobbistu Romana Janouška, ukázalo se, že Janoušek Béma ze zákulisí úkoloval, veřejnost pak bavila láskyplná oslovení "kolibřík" a "mazánek", jimiž se oba muži oslovovali 
  • Dvě stě padesát tisíc, vole  - na čtyři roky poslal soud do vězení bývalého šéfa liberecké policie Miroslava Dvořáka,  kterého kriminalisté nahráli, když si říkal o úplatek.  "Ať tobě někde na účet složí dvě stě padesát tisíc, vole," instruoval Dvořák podle policejních odposlechů podnikatele Jana Rucze

Internetového volání podle policistů využívají především pachatelé sofistikovaných zločinů jako podnikatelé pohybující se na hraně zákona. Třeba Radovan Krejčíř a Tomáš Pitr využívali podle kriminalistů Skype.

Skype byl první

Právě s tímto rozšířeným programem si lámala hlavu policie po celém světě jako prvním, v Americe dokonce nabízeli tučnou odměnu za rozkódování skypeové komunikace. Ačkoliv si nejdříve firma kvůli konkurenci kódování hlídala, nakonec s policií po celém světě začala spolupracovat, což potvrzuje i Almer. Skype tak snadněji zpřístupňuje internetové chaty nebo další informace o uživatelích. A co je pro kriminalisty zásadní, jejich technici už ho "umí".  

Bez pomoci výrobců šifrovacích algoritmů jsou však podle Schmidta bezradní. "Musejí jim do systému poskytnout zadní vrátka," přibližuje. Almer nicméně tvrdí, že jeho útvar s nikým takovým nespolupracuje, i přes to však internetové hovory přes Viber nebo Face Dial dokáže odposlouchávat. "Je možné si s tím poradit, ale musí se to dělat jinak," říká neurčitě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.