Lidovky.cz

Sonda do úřednických majetků: šlendrián a vyhýbavé odpovědi

Česko

  19:10aktualizováno  2. října 10:51
PRAHA - Rok co rok se probírají přehledy dluhů a příjmů politiků. Majetkových přiznání vysoce postavených úředníků si ovšem nikdo nevšímá. A v registrech je to vidět.

Petr Fejk foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Server Lidovky.cz při kontrole objevil řadu bílých míst, a to nejen v databázi ministerstva financí, školství, zahraničí (Více ZDE).

Ani Novák, ani Nagyová

Svoje mezery má i registr Úřadu vlády. Daňový poplatník v něm kupříkladu marně hledá přiznání bývalého šéfa Úřadu vlády Jana Nováka. Do funkce ho jmenoval expremiér Mirek Topolánek a působil v ní i za vlády Jana Fischera. Novák přitom nejenže zastával vysokou funkci, ale zcela průkazně rozhodoval o vysokých částkách. Byl to právě on, kdo se podepsal pod předraženou vládní zakázku s firmou ProMoPro v době českého předsednictví EU. Vyšetřovatelé nakonec obvinili úředníky podřízené  tehdejšímu vicepremiérovi pro EU Alexandru Vondrovi, Nováka trestní stíhání minulo. "Nechápu, proč v systému mé čestné prohlášení není, protože jsem je standardně odevzdával každý rok. Sám se budu zajímat, proč v registru chybí," řekl serveru Lidovky.cz Novák s tím, že je připraven svá majetková přiznání předložit.

Sledujte seriál o majetcích úředníků na serveru Lidovky.cz. Ještě vydáme:

  • Úředníci vystavěli dokonalé bludiště, které má daňové poplatníky odradit od kontroly jejich majetků.
  • Kdo z politiků a státních zaměstnanců zatajil své dluhy?

V databázi Úřadu vlády není k nalezení ani majetkové přiznání ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové. "Nenakládá s finančními prostředky nad 250 tisíc korun a nerozhoduje o veřejných zakázkách," zdůvodnil absenci dokumentů mluvčí vlády Michal Schuster. O Nagyové se přitom hovoří jako o premiérově pravé ruce, která má velký vliv na rozhodování nejen ve věcech týkajících se úřadu.

Ministerstvo práce: Moc práce

Ještě koncem srpna v registru ministerstva práce a sociálních věcí chybělo přiznání za minulý rok náměstka Vladimíra Šišky i několika ředitelů odborů. Teprve poté, co se server Lidovky.cz obrátil kvůli chybějícím dokumentům na tiskový odbor resortu, přiznání se v seznamu objevila. Avšak například dokument od ředitelky legislativního odboru Naděždy Břeské chybí doposud. Podle ministerstva ale ona přiznání podávat nemusí. "Nenakládá s majetkem vyšším než 250 tisíc ročně, ani se nepodílí na rozhodování při zadávání veřejných zakázek," vysvětlila mluvčí Viktorie Plívová.

SERIÁL O MAJETCÍCH ÚŘEDNÍKŮ SERVERU LIDOVKY.CZ

Ministerstvo chybějící dokumenty omlouvalo tím, že na převod přiznání do elektronické podoby má jen jednoho zaměstnance, který navíc dělá i jiné věci. "Zákon ani neukládá termín provedení převodu listinné podoby do elektronické," argumentovala mluvčí úřadu Viktorie Plívová. 

Kultura: potichu doplněno

I databáze ministerstva kultury by si zasloužila úklid. Nyní už bývalý náměstek Radek Zdráhal, jehož si do úřadu přivedl exministr Jiří Besser (TOP 09), neměl ještě na konci srpna v systému přiznání ani jedno. Na opakovaný dotaz serveru Lidovky.cz, který přímo směřoval na Zdráhalova přiznání, odpověď nepřišla. Po pár dnech se přiznání v registru v tichosti objevilo. Přitom Zdráhal ministerstvo opustil už na začátku května. Obdobně přibylo i chybějící přiznání náměstkyně Anny Matouškové za rok 2011.
 
V registru chybí také přiznání řady ředitelů odborů. Podle ministerstva ale nesplňují zákonem stanovené podmínky - například nemanipulují s částkami vyššími 250 tisíc korun - a proto se na ně povinnost nevztahuje.

Ministerstvo průmyslu: ani se neptejte

Náměstek Martin Tlapa odešel z ministerstva průmyslu koncem května. Jeho majetkové přiznání ale v registru dosud není. A nedostatků je v něm více. Chybí přiznání od řady ředitelů sekcí i ředitelů odborů. Lidovky.cz zasypaly tiskové oddělení sérií otázek. Ani téměř po měsíci však odpověď nedorazila.

Martin Beneš

Zdravotnictví: Aspoň připomínáme

Ministerstvo zdravotnictví má podle rychlého ohledání jeden z úplnějších registrů. Ale i v něm je možné narazit na díry. Až do února letošního roku vedl Státní ústav pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Veřejnosti málo známá, ale ve zdravotnictví veledůležitá instituce ovlivňuje lékovou politiku. Beneš jí vládl pět let a třeba v roce 2009 si připsal jednu z nejvyšších jednorázových odměn ve státní správě. Na sklonku úřednické vlády Jana Fischera dostal mimořádnou odměnu bezmála šest set tisíc korun. Co si za ni pořídil, se ovšem nedozvíme. V registru je pouze jeho přiznání za rok 2007.

"Ministerstvo zdravotnictví veřejných funkcionářům jejich povinnost připomíná. Nemůžeme jim však jako evidenční orgán uložit povinnost odevzdat čestná prohlášení," reagoval mluvčí zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Doprava: Vážně nedopatření

První ponor do registru ministerstva dopravy odhaluje hned několik prázdných míst. Chybí majetkové přiznání náměstků Lukáše Hampla, Martina Sýkory či exnáměstka Radka Šmerdy. "V jejich případě došlo z důvodu přebírání agendy z odboru na odbor k nedopatření, kdy bylo oznámení odevzdáno v písemné podobě, ale nebylo zaevidováno do elektronické podoby, což bude v nejbližších dnech  napraveno," omlouvá šlendrián mluvčí Andrea Volaříková.

Ale při rychlé kontrole lze narazit i na případy, kdy jednoznačně nejde o nedopatření. Petr Šlegr byl náměstek ministra dopravy Aleše Řebíčka a krátce i jeho nástupce Petra Bendla. Jeho přiznání ale v registru není. "Oznámení nedodal," vysvětluje Volaříková a dodává: "Nemáme povinnost kontrolovat, zda veřejný funkcionář oznámení podal, ale pouze tyto údaje evidujeme."

Petr Šlegr se však po vydání této zprávy ozval s tím, že na jeho straně chyba určitě není. "Oznámení jsem podal a na potvrzení toho přikládám sken jeho kopie potvrzené pracovníkem příslušného odboru ministerstva dopravy," reagoval Šlegr. Podle něj je tak chybějící přiznání chybou ministerstva, nikoli jeho.

Životní prostředí: taky Fejk

Petr Fejk byl dlouholetým šéfem pražské zoologické zahrady. Křeslo opustil ke konci října 2009. Přehled svých majetkových poměrů měl odevzdat do registru ministerstva životního prostředí. Jenže tam chybí.

Stejně jako řada přiznání od úředníků České geologické služby, Národního parku Šumava či přímo ministerstva. Jeden rok přiznání odevzdali, další už nikoliv. Důvod? "U některých funkcionářů nemusela být podána oznámení, protože v příslušném roce nenaplnili některé z ustanovení zákona," ohání se paragrafy mluvčí životního prostředí Matyáš Vitík. Současně však - stejně jako další ministerstva - připomíná, že jeho úřad majetková přiznání pouze eviduje, ale nekontroluje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.