Lidovky.cz

Zemanovi má na Hradě pomoci i Kavanův muž Kmoníček

Evropa

  17:11
PRAHA - Tým lidí, které si nově zvolený prezident Miloš Zeman vezme na Hrad, se rozrůstá o další jméno. Zemanovi podle informací Lidových novin pomůže i dosavadní český velvyslanec v Austrálii Hynek Kmoníček.

Hynek Kmoníček foto: MAFRA: Tomáš Krist

Kvůli novému možnému angažmá si Kmoníček už vyžádal, aby se z Austrálie mohl vrátit do Česka. „Požádal, aby mohl přijet na konzultace do Prahy. Jestli půjde na Hrad, to je ale na panu budoucím prezidentovi,“ potvrdil serveru Lidovky.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Sám Kmoníček zatím své možné angažmá na Hradě komentovat nechtěl. "Jakmile bude něco opravdu konkrétního ke sdělení, ozvu se vám," napsal serveru Lidovky.cz velvyslanec. Sdílnější nebyl ani jeho někdejší šéf ze Zemanovy vlády, tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan (Kmoníček mu dělal náměstka). "Je tady v Praze, ale více o tom říkat nemohu," uvedl Kavan. Odmítl přitom, že by Kmoníčka Zemanovi doporučil přímo on.

Kmoníček pracuje už řadu let v diplomacii. Do povědomí veřejnosti se zapsal třeba jako dlouholetý velvyslanec při OSN, byl také náměstkem ministra zahraničí. Po nástupu Karla Schwarzenberga ale jako člen ČSSD ve funkci skončil.

KDO JE HYNEK KMONÍČEK:

  • Český diplomat a velvyslanec v Austrálii.
  • Do července 2010 zastával post náměstka ministra zahraničních věcí pro právní a konzulární problematiku a aktuální politické otázky.
  • Po nástupu Karla Schwarzenberga na místo ministra zahraničních věcí byl, jako člen ČSSD, z pozice náměstka okamžitě odvolán.
  • Do širšího povědomí české veřejnosti se zapsal především jako dlouholetý velvyslanec při OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru a také v souvislosti s úspěšným vyřešením případu zadržení českých entomologů v Indii v roce 2008, kde tehdy působil jako velvyslanec ČR.
  • Pozornost svého času rovněž vzbudil jeho veřejný konflikt s tehdejším šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL), když Kmoníček jako velvyslanec ČR při OSN údajně nepostupoval podle ministrových instrukcí.

Zbraně a Kavanova éra

Diplomat Kmoníček byl dlouhá léta souputníkem Jana Kavana. Dokonce si z Kavanovy éry odnesl nálepku kontroverzní. Jeho stopu je totiž možné zachytit v kauze vývozu stovek pěchotních zbraní do válčíčí Afriky, který kryli právě vysoce postavení představitelé někdejší vlády Miloše Zemana.

Na přelomu tisíciletí uzavřela ostravská firma Arms Moravia smlouvu s hlavním nákupčím konžské armády generálem Francesco Olengou. V dokumentu se společnost zavázala, že do Konga dodá tisíc protitankových zbraní RPG 7, pět stovek kulometů a šest raketometů. A to navzdory tomu, že bylo na Kongo uvaleno zbrojní embargo Evropské unie. Jak se ukázalo později, s vývozem do embargované země předběžně souhlasil tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan, jehož podpořil právě jeho tehdejší náměstek Kmoníček. Nebrali přitom v potaz nesouhlas diplomatického sboru, který upozorňoval právě na mezinárodní embargo. 

Protitankové střely ostravská firma, reprezentovaná především Petrem Bernatíkem, nakoupila u Ministerstva vnitra. V prodeji se angažoval přímo tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, s nímž se v té době Bernatík prokazatelně setkal. Schůzku domlouval Grossův podřízený Jiří Drápela. Drápela i Bernatík byly členy Královského řádu moravských rytířů. Gross nato zrušil výběrové řízení a střely Bernatíkovi nechal prodat bez soutěže.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.