6. února 2013 21:04, aktualizováno  21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka u Zemana vyloučil volební spojení ČSSD a Zemanovců

Bohuslav Sobotka přichází na jednání s Milošem Zemanem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka přichází na jednání s Milošem Zemanem | foto: ČTK

PRAHA Doposud nejdelší politickou schůzku před inaugurací absolvoval nově zvolený prezident Miloš Zeman s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Mluvili spolu poprvé po deseti letech, a to téměř 2,5 hodiny.

"Shodli jsme se na tom, že současná vláda je neúspěšná," řekl po jednání Sobotka. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyvolat další hlasování o nedůvěře vlády, pokud se objeví trhliny v soudržnosti koaličních stran.

Hašek před Sobotkou

Ještě před Sobotkou dnes Zeman přijal místopředsedu sociální demokracie a šéfa Asociace krajů Michala Haška. "Byly to schůzky, které probíhaly v ovzduší vzájemného porozumění. Myslím si, že jsem tím vystihl naprosto všechno," řekl Zeman novinářům.

"Mluvili jsme o situaci současné vládní koalice v Poslanecké sněmovně. O tom, že její pozice je velmi křehká," uvedl Sobotka. Před schůzkou řekl, že si ČSSD přeje brzký konec koaličního kabinetu. Svůj odpor k vládním krokům opakovaně vyjádřil i Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle budoucího prezidenta se dnešní jednání s vysokými představiteli levicové ČSSD týkaly domácí i zahraniční politiky. "Kromě toho jsme probírali otázky tání grónských ledovců," pronesl Zeman směrem k čekajícím novinářům, když nastupoval do auta.

ČSSD námluvy se Zemanovci nechystá

Ke spekulacím o možném sloučení levicových stran Sobotka zopakoval, že ČSSD podobný krok nechystá. Sociální demokraté mají cíl získat v příštích volbách do Sněmovny více než 30 procent hlasů, řekl Sobotka.

Již před jednáním šéf ČSSD avizoval, že se Zemanem přišel jednat také o tom, aby se po nástupu do prezidentské funkce zasadil o přistoupení Česka k evropskému fiskálnímu paktu. Nová hlava státu by se podle něj také měla vymezit vůči výjimce z lisabonské smlouvy, kterou prosadil současný prezident Klaus.

Miloš Zeman a Václav Klaus, setkání nastupujícího a odstupujícího prezidenta

Miloš Zeman a Václav Klaus, setkání nastupujícího a odstupujícího prezidenta

Miloš Zeman na jednání s Petrem Nečasem.

Miloš Zeman na jednání s Petrem Nečasem.

Všechna uvedená témata Sobotka se Zemanem prodiskutoval. Politici jednali také o doplňování soudců Ústavního soudu. Návrhy na jmenování soudců by měl prezident připravit po konzultacích se zástupci Senátu, kde má převahu levice, podotkl lídr ČSSD před jednáním.

Sobotka s budoucím prezidentem jednal též o fiskální smlouvě EU, která vstoupila v platnost v lednu. Česko se k ní společně s Velkou Británií nepřipojila, což ČSSD kritizuje. Přistoupení k paktu by podle sociálních demokratů zlepšilo vyjednávací pozici Česka v Unii.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz