Lidovky.cz

Litujeme křivd při odsunu, řekl Nečas při historické návštěvě Bavorska

Česko

  8:31aktualizováno  15:56
MNICHOV - Petr Nečas v bavorském zemském sněmu promluvil jako vůbec první předseda české vlády, což bavorští politici vzhledem k dřívějším napjatým vztahům s Prahou označili za historický okamžik. Jeho projev se týkal lítosti křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Svou dvoudenní cestu zakončí návštěvou střediska kosmického výzkumu.

Premiér Petr Nečas zahájil 20. února v Mnichově setkáním s ministerským předsedou Horstem Seehoferem (vpravo) dvoudenní pracovní návštěvu Bavorska. foto: ČTK

Premiér Petr Nečas v projevu v bavorském parlamentu zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí ale rozhodně odmítl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," citoval Nečas článek 3 deklarace, kterou před 16 lety podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus.

Majetkové poměry nebude možné obnovit

Nečas také vyzdvihl přínos Němců pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj československého pohraničí a přiznal, že je možné napravit "jen velmi málo špatného, co v dějinách se stalo".

"Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit," zdůraznil český premiér, kterému se za jeho proslov dostalo od přítomných potlesku ve stoje.

V něm se jinak Nečas soustředil na společnou identitu Bavorska a Česka a připomněl vzájemnou historii a kulturní vazby obou sousedních zemí a jejích obyvatel sahající až do středověku.

V bavorském zemském sněmu se odehrála historická chvíle

Nečas před bavorskými poslanci vystoupil jako vůbec první předseda české vlády a bavorští představitelé s jeho proslovem spojovali velká očekávání.

Předsedkyně mnichovského parlamentu Barbara Stammová ho na úvod shromáždění označila za "historickou chvíli v bavorském zemském sněmu".

Schwarzenberg projev označil za "velký průlom"

"Musím poblahopřát panu premiérovi k jeho projevu v Mnichově. Je to opravdu veliký průlom, konečně po 23 letech se podařilo veškeré překážky v našich vztazích se sousedním Bavorskem odstranit," řekl Schwarzenberg na tiskové konferenci po jednání se slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem.

"Pozvánka pana premiéra do zemského Sněmu bavorského byla ovšem vyznamenáním. Projev odpovídal této příležitosti, získal taky velký aplaus jak na Sněmu, tak když se podíváte na německá a bavorská média, tak z toho je opravdové nadšení. Zde je nutné opravdu panu premiérovi k jeho práci poblahopřát," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.