Lidovky.cz

Soud s exmanažery MUS opět běží. Koláček dorazil, cítí se nevinen

Česko

  9:30
BELLINZONA - Ve švýcarské Bellinzoně začala druhá část procesu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří jsou v souvislosti s kontroverzní privatizací severočeských dolů obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce. Před soud se tentokrát dostavili Antonín Koláček a Belgičan Jacques de Groote; nepřišel Oldřich Klimecký, který byl také předvolán. Soudce krátce po zahájení odročil líčení na odpoledne.

Jiří Diviš přichází k trestnímu soudu ve Švýcarsku. foto: Stanislav MundilČTK

Trojice se nedostavila na úvod procesu 13. května a proto byla obeslána na dnešek. Jednání v květnu pokračovalo jen s přítomnými Markem Čmejlou, Jiřím Divišem a Petrem Krausem. Soud v květnu také zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.

Klimeckého advokát zdůvodnil dnešní nepřítomnost svého klienta nemocí jeho manželky, kterou nemůže nechat samotnou, a také finančními důvody. Obhájce vzápětí vyzval soud, aby líčení, které se týká Klimeckého, zrušil úplně, případně vrátil prokuratuře k došetření. Podle advokáta neměl Klimecký možnost se dostatečně vyjádřit ke skutkům, které mu obžaloba vytýká. Soudce jednání přerušil nejprve na hodinu a posléze odročil na odpoledne.

ČTĚTE TAKÉ

Koláček před zahájením dnešního projednávání případu řekl, že se na líčení těší, protože má "plnou důvěru ve švýcarské soudce". "Věřím, že soudci rozhodnou spravedlivě," řekl s tím, že se cítí nevinen. Na první část procesu nedorazil prý proto, že dostal pozvánky na dva termíny a přišel tedy dnes. Na začátku soudu v květnu jeho advokát řekl, že důvod Koláčkovy nepřítomnosti nezná.

Soud je vyvrcholením šestiletého vyšetřování, které zahrnovalo kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru, na britském ostrově Man a v dalších daňových rájích. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným na stovce švýcarských účtů 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Kauza Mostecké uhelné - grafika.

Český stát dlouho otálel a nakonec nevyužil lhůty, ve které se mohl k jednání připojit jako žalující strana. Švýcarská prokuratura tvrdí, že pasivní přístup české strany se změnil začátkem roku 2012. Exmanažeři MUS byli pak obviněni loni v červnu i v ČR - ze zneužívání informací ve služebním styku.

Kontroverzní privatizace MUS začala v roce 1993 a většina údajných trestných činů se děla podle švýcarské prokuratury od roku 1997 "nejméně" do roku 2007.

Obžalovaní tvrdí, že jsou nevinní. V první části procesu využili Čmejla, Diviš a Kraus práva nevypovídat. Obhájci prohlásili, že výpověď by mohla jejich klienty poškodit v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním v ČR.

Soud by měl obě části procesu spojit 24. června, na kdy jsou opět předvoláni Čmejla, Diviš a Kraus. Závěr líčení je plánován na 12. července.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.