Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

1 685 047 783 korun. Suma, kvůli které obstavili manažerům MUS domy

Česko

  7:00
PRAHA - Prostudujte si, proč zabavila protikorupční policie majetek bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti.

Luxusní bydlení na Břevnově. Jeden z těchto bytů patří i Luboši Měkotovi obviněnému v kauze Mostecká uhelná. foto: Google Maps

"Obvinění se společným jednáním dopustili podvodného jednání vůči České republice, kdy tímto jí způsobili majetkovou škodu ve výši nejméně 1 685 047 783,70 korun," stojí v usnesení protikorupční policie.

7 miliard?

Částku, o kterou bývalí manažeři Mostecké uhelné stát připravili, vyčíslilo ministerstvo financí mnohem výše - na zhruba 7 miliard korun. VÍCE ZDE

Suma je to dvakrát větší než cena majetku, který dosud policie šestici manažerů obstavila - jde především bankovní účty, cenné papíry a také nemovitosti na území Česka.

"Jedná se o majetek, který lze považovat za ekvivalent výnosu z trestné činnosti," zdůvodnila policie zabavení jejich domů v dokumentu.

Třeba Luboš Měkota, solární a donedávna též televizní magnát, přišel například o bydlení na pražském Břevnově, kde má svůj byt v luxusním komplexu, ve němž žije třeba i hokejista Patrik Eliáš či modelka Tereza Maxová.

Dobrovolně by škodu nezaplatili

Policie v dokumentu také vysvětlila, že zabavení jejich nemovitostí je momentálně jednou z mála cest, jak získat zpět alespoň část peněz, které manažeři Mostecké uhelné státu zpronevěřili. Vyšetřovatelé jsou totiž přesvědčení, že kdyby obviněné vyzvali, aby dobrovolně uhradili způsobenou škodu, neuspěli by.

"I s ohledem na zjištěný, sofistikovaný způsob transferu majetku v průběhu let 1998-2008... je zde reálná obava, že by po učinění výzvy k vydání finančních prostředků došlo z jejich strany k opakovaným převodům na neznámé účty v zahraničí či k ukrytí na neznámém místě," míní vyšetřovatelé. 

PSALI JSME:

Šestici mužů policie stíhá za zneužití informací a postavení v obchodním styku a za privatizační podvod. Obviněni byli letos v červnu.

Podle policie z Mostecké uhelné společnosti vyvedli 150 milionů dolarů (v současnosti zhruba 3,04 miliardy korun) a použili je na nákup akcií této firmy.

Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus mají proto nyní kromě peněz na účtech či cenných papírů obstaveny i své nemovitosti v Česku. Výjimkou je Antonín Koláček, jehož všechny nemovitosti jsou psané na firmy a policisté na ně proto nemohou.

Autor: