Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při golfu zemřel miliardář Měkota, obviněný v kauze MUS

Lidé

  8:51aktualizováno  17:02
PRAHA - Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka Luboš Měkota náhle zemřel ve věku 55 let. V sobotu ho postihla náhlá srdeční příhoda v těsné blízkosti berounského golfového hřiště. Když na chvíli opustil hru, již se nevrátil. Pak byl nalezen mrtvý.

Luboš Měkota, bývalý manažer MUS. foto: ČTK

"Na golfové hřiště jsme v sobotu vysílali záchrannou službu z Berouna, na místě proběhla neúspěšná resuscitace," řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková serveru IHNED.cz. "Probíhala tam resuscitace, která nebyla úspěšná a byla konstatována smrt."

"Byli jsme přivoláni k náhlému úmrtí muže v Berouně. Lékař na místě konstatoval smrt bez cizího zavinění a byla nařízena pitva," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policie Středočeského kraje Soňa Budská.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti byl jedním z 50 nejbohatších lidí v Česku, dříve vlastnil kromě televizní stanice TV Metropol také vysokou školu. Posun v kauze MUS na něj údajně velmi doléhal.

Jeho majetek byl však od loňského listopadu obestaven kvůli vyšetřování kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti, ve které byl vyšetřován.

"Stíhání Měkoty bude zastaveno," řekl šéf protikorupční protikorupční policie Tomáš Martinec v České televizi. "Společně (se státním zastupitelstvím, pozn. red.) musíme vyhodnotit, jak zásadní význam tato událost bude mít," řekl Martinec.

Měkotu a jeho partnery (pět Čechů a jednoho Belgičana) vyšetřovala i švýcarská justice. Tamní prokuratura manažery obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací. Proces má začít 13. května.

Privatizace MUS

Měkota stál v čele MUS před její privatizací, ke které došlo před patnácti lety. Podle podezření českých a švýcarských orgánů byly z MUS nelegálně vyvedeny peníze. České republice tak měla vzniknout škoda až tři miliardy korun. Měkota byl jedním ze sedmi obžalovaných (šest Čechů a jeden Belgičan) v této kauze a soudní řízení s ním mělo začít letos v květnu.

Luboš Měkota patřil v kauze Mostecké uhelné společnosti k hlavním postavám.“On ale rozhodně nebyl konstruktérem, ani vykonavatelem celé akce. Řekněme, že byl příjemcem výnosů,“ citoval server iDnes.cz nejmenovaný zdroj.

Měkota pracoval v Mostecké uhelné v odborech. Pro skupinu Appian kolem Antonína Koláčka, který měl za divokou privatizací stát, byl důležitým spojencem. Když skupina Appian MUS ovládla, získal v ní Měkota pětinový podíl. V roce 2005 držel po dalších transakcích už 40 procent v Mostecké uhelné. Svůj podíl pak prodal Pavlu Tykačovi, podle švýcarské obžaloby nejméně za 5 miliard korun.

Loni na jaře se vrhl do televizního byznysu, když začal financovat televize Metropol a Pětka. Jenže na podzim ho obvinila i česká policie (po 14 letech od privatizace MUS) a obstavila mu majetek, jehož celková výše u všech obviněných činila 800 milionů korun a Měkotovi údajně patřila většina této sumy. Švýcarské úřady pak sedmi obviněných zmrazily finance v přepočtu za 14 miliard korun.

Autoři: ,