Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klíčová část procesu MUS začíná. Koláček sepisoval svědectví čtyři dny

Česko

  9:46
BELLINZONA - Ve švýcarském městě Bellinzona začala klíčová část procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří jsou ve Švýcarsku obžalováni z praní špinavých peněz, podvodů a korupce. K soudu se dostavili Antonín Koláček a belgický obchodník Jacqes de Groote.

Antonín Koláček se svým advokátem Pavlem Kavínkem. foto: ČTK

Opět nedorazil Oldřich Klimecký, který se při minulé fázi líčení omluvil kvůli nemoci manželky a kvůli tomu, že nemá na pobyt ve Švýcarsku peníze. Zbývající obžalovaní Jiří Diviš, Petr Kraus a Marek Čmejla jsou předvoláni na odpoledne.

Sloučení do jednoho procesu

Soud nyní rozhoduje, zda sloučí obě větve procesu. O rozdělení rozhodl soudce, protože na úvod soudu se v květnu dostavili jen Čmejla, Diviš a Kraus. Pokračoval v líčení s nimi a zbývající tři obeslal na 10. června. Tehdy přišli jen Koláček a šestaosmdesátiletý de Groote. Tribunál už na úvod zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.

Vyšetřování v Čechách

"Samozřejmě nemáme žádný problém a počítáme s tím, že se to spojí," řekl před zahájením líčení Koláček. Předal také tribunálu v Bellinzoně písemné prohlášení, ve kterém líčí své působení kolem MUS. "Celý minulý víkend a v pondělí a úterý jsem sepisoval své prohlášení a v pátek bylo doručeno v češtině a francouzštině švýcarskému soudu," řekl Koláček, který při minulém líčení odmítl odpovídat na konkrétní otázky týkající se kauzy. Soud ale Koláčkovo prohlášení odmítl. 

On stejně jako další obžalovaní tvrdí, že by je výpověď mohla poškodit při probíhajícím vyšetřování kauzy v České republice. Minulý týden také Koláček, Čmejla, Diviš a Kraus zažalovali v České republice firmu Czech Coal Services, napojenou na nástupce MUS, společnost Czech Coal.

O české spolupráci ve vyšetřování kauzy MUS čtěte zde:

Bývalí manažeři MUS žalují Czech Coal Services a její spolumajitele Petra Pudila a Vasila Bobelu za podvod, kterého se údajně dopustili tím, že soudu v Bellinzoně poskytují údajně nepravdivé informace. Czech Coal Services se připojila k žalobě jako poškozená strana a požaduje náhradu za údajnou škodu 6,3 miliardy korun.

"Já jsem se přidal k tomu trestnímu oznámení, protože si myslím, že je pravdivé. To je vše, co k tomu můžu říct," řekl.

Zablokované účty

Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Českou republiku svým jednáním prý připravili asi o tři miliardy korun. Podle prokuratury použili obžalovaní k ovládnutí společnosti MUS přímo peníze z jejích fondů.

Autoři: ,