Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NSZ zamítlo stížnosti všech obviněných v kauze Mostecké uhelné společnosti

Česko

  10:30
BRNO - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo stížnosti šesti bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) na zahájení trestního stíhání. Oznámila to mluvčí zastupitelství Helena Markusová. Postup policie v této kauze byl podle NSZ v souladu se zákonem.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Stíhání někdejších manažerů společnosti pro podezření z rozsáhlého podvodu při privatizaci firmy v roce 1999 tak může pokračovat. Stíhání nemůže pokračovat jen v případě Luboše Měkoty, který náhle zemřel v březnu na golfu. Dozorující státní zástupce v kauze Petr Šereda obdržel od Měkotova obhájce podnět ke zrušení rozhodnutí o zajištění jeho majetku.

ČTĚTE VÍCE:

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o něm rozhodne v nadcházejících týdnech. Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni loni v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají. Jejich mediální poradkyně Alexandra Rudyšarová již dříve uvedla, že jsou výsledkem společenského tlaku a jsou nezákonná.

V říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle spisu způsobili státu škodu 1,7 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie bývalým majitelům firmy obstavila bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti, které mají v ČR. K rozhodnutí zmrazit podnikatelům český majetek vedla policii obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí.

Privatizaci MUS léta prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

Autoři: ,