Lidovky.cz

Česko

Déšť opět rozvodnil řeky. Nejvíce na východě Čech a jihu Moravy

Obyvatelé obce Herálec na řece Svratce už začali stavět protipovodňové hráze z pytlů s pískem. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Sledujeme online
PRAHA - Nejvážnější situace je na východě Čech a na jihu Moravy, kde bude vzhledem k dalším srážkám podle meteorologů extrémní riziko záplav až do čtvrtka. Z informací meteorologů, vodohospodářů a starostů obcí vyplývá, že nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, platí na devíti místech. Hladiny některých řek ale dál stoupají.
  7:58aktualizováno  20:00

Výstraha před extrémním nebezpečím povodní platí pro většinu Jihočeského a Jihomoravského kraje, východní polovinu Středočeského, Děčínsko v Ústeckém kraji a pro Pardubický, Královéhradecký, Liberecký kraj a Vysočinu. Pro Prahu platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

Voda v postižených regionech už zaplavila zahrady, pole, silnice, případně sklepy a garáže domů, dostala se i do bioplynové stanice na Pardubicku nebo památníku v Ležákách na Chrudimsku. Na Pardubicku a Chrudimsku rozvodněné toky a přívalové deště uzavřely 12 úseků silnic, kvůli vodě valící se z pole silničáři ráno uzavřeli i silnici u Petrovic na Hradecku. Provoz některých vlaků zastavily spadlé stromy.

Vytrvalý DÉŠT trápí Česko

  • v Dříteči na Pardubicku natekla voda do strojovny bioplynové stanice
  • hasiči odčerpávají vodu ze zatopených zahrad, příkopů a silnic
  • spadané stromy uzavřely tři železniční tratě - neprůjezdné jsou úseky: Samechov - Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou; na trati Praha - Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav-Hlavní nádraží a Mladá Boleslav-Debř najel do padlého stromu vlak; vlak narazil do stromu i na Vysočině na trati Tábor - Horní Cerekev v úseku Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova

meteorologové vyhlásili výstrahu před extrémním nebezpečím povodní pro Královéhradecko a Trutnovsko. Labe na Trutnovsku dosáhlo stupně ohrožení.

meteorologové varují před dalšími vydatnými dešti

Třetí stupeň povodňové aktivity je na Zlatém a Mlýnském potoce v Dobroníně na Jihlavsku, na Doubravě v Bílku a v Pařížově, Smědé v Předláncích, na Stružnici na Českolipsku, Novohradce v Luži, na potoku Výrovka na Kutnohorsku. K ohrožení vystoupla i hladina Labe v profilu Vestřev u Hostinného na Trutnovsku a na odtoku z přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších.

Kolem poledne bylo podle údajů meteorologů a vodohospodářů celkem na 60 úseků, které dosáhly povodňových stupňů. Většina toků byla ale jen na prvním stupni. Meteorologové však očekávají, že některé řeky v dalších hodinách vystoupají až k třetímu stupni. "Dosažení třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme na Nežárce, dolní Lužnici, Malši nad Římovem, dolním toku Sázavy, Novohradce, Chrudimce, dolní Cidlině a horním Labi, Kamenici, v povodí Lužické Nisy a Smědé," jmenovali meteorologové nejohroženější povodí. Druhý až třetí stupeň by se mohl objevit i na Moravské Dyji v Janově, Jihlavě v Třebíči či na Dyji v Podhradí. Na Vltavě v Praze by mohl být dnes odpoledne překročen nejnižší, první povodňový stupeň.

Ústřední povodňová komise kvůli situaci mimo jiné doporučila vládě, aby prodloužila své nařízení o povolání vojáků k záchranným pracím o dva týdny do poloviny července. Od pondělí platí její doporučení, aby lidé vyklidili techniku používanou při likvidaci následků po předchozích povodních z koryt rizikových vodních toků a jejich bezprostřední blízkosti a odvezli auta z blízkosti řek. Pražský magistrát preventivně uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a vyklízejí se náplavky. Na velkou vodu se připravují lidé i jinde v zemi, plní pytle s pískem a stavějí protipovodňové hráze.

ČTĚTE TAKÉ:

Vodohospodáři kvůli očekávanému dešti od pondělí snižují hladiny některých nádrží, aby uvolnili jejich retenční prostor. Zvýšili například odtok z Nových Mlýnů na Břeclavsku nebo z přehrady Les Království, která je nad Dvorem Králové. Vltavská kaskáda má podle ministra zemědělství v demisi Petra Bendla nyní dostatečnou retenční schopnost zadržet vodu tak, aby mohly odtéct problematické řeky, zejména Sázava.

Hasiči už odčerpávají vodu ze zaplavených sklepů a garáží, nově zasahují i kvůli spadlým stromům vlivem podmáčeného terénu a větru. S tímto nebezpečím by měli počítat zejména organizátoři dětských táborů a prázdninových rekreací.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.