Lidovky.cz

Konec Sněmovny se blíží. ODS opustí sál, ostatní chtějí rozpuštění

Česko

  12:52aktualizováno  17:12
PRAHA - Poslanci ODS při hlasování o rozpuštění Sněmovny opustí jednací sál. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekl jeho předseda Marek Benda. Naopak všichni sociální demokraté budou hlasovat pro rozpuštění. Postoj ODS považují za zbabělý. Pro rozpuštění budou také poslanci TOP 09, KSČM a Věcí veřejných (VV). Návrh, k jehož schválení je třeba 120 hlasů, by tak měl hladce projít.

Petr Nečas na jednání o rozpuštění Sněmovny. foto: MAFRA: Dan Materna

Občanští demokraté chtějí, aby byly před rozpuštěním Poslanecké sněmovny schváleny některé zákony, jako je zákon o obnovitelných zdrojích či doprovodná legislativa k občanskému zákoníku. Podle Bendy by v případě, že Senát zákony schválí až poté, co bude Sněmovna rozpuštěna, mohly hrozit ústavní žaloby.

"Zdaleka není jasné, jestli v okamžiku, kdy bude Sněmovna rozpuštěna, má Senát pravomoc projednávat zákony, které mu byly postoupeny, nebo už má jenom pravomoc přijímat zákonná opatření," uvedl šéf poslanců ODS. Obává se, že by provozovatelé obnovitelných zdrojů energie mohli napadnout platnost schváleného zákona, což by vedlo ke zdražení elektřiny pro spotřebitele. Předčasné volby prý strana podporuje.

Sociální demokracie má k dispozici všech 54 poslanců, kteří budou hlasovat pro rozpuštění. Postoj ODS je podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky zbabělý a nedůstojný; je prý pohrdáním hlasy občanů. Strana by jej prý měla ještě zvážit. Obavy z případných ústavních žalob nepovažuje Sobotka za relevantní. Rozpuštění dolní komory je podle něj jedinou reálnou politickou alternativou, bez níž by hrozil politický chaos.

Místopředseda ČSSD Michal Hašek  k omluvě vyzval poslance TOP 09 Stanislava Polčáka, který se podle něj dopustil lživých tvrzení, když médiím řekl, že někteří hejtmani přesvědčují sociální demokraty, aby nehlasovali pro rozpuštění.

Pro návrh na rozpuštění by měli být také všichni přítomní zákonodárci TOP 09. Zatím jich je 41, poslední má kvůli lékařskému zákroku dorazit po začátku jednání. I všech 26 poslanců KSČM by mělo být pro.

ČTĚTE TAKÉ

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta řekl, že hlasování podpoří všichni přítomní poslanci strany. Z jedenáctičlenného klubu chybí poslanec Otto Chaloupka, který se omluvil ze zdravotních důvodů. "Nerozpuštění Sněmovny by vedlo nejenom k neschválení státního rozpočtu, ale naopak ke schválení zákonů jednotlivých lobby, tak jak tomu bylo například v případě fotovoltaiky," zdůvodnil postoj strany Bárta. Novinářům také řekl, že VV uvažují o spolupráci s dalším politickým uskupením před nadcházejícími volbami.

Návrh podpoří také šéf NS-LEV 21 Jiří Paroubek, podle něhož si to přeje většina občanů. ODS zároveň vyzvala vládu a Senát, aby se v případě rozpuštění Sněmovny zdržely "prosazování dlouhodobých levicových záměrů pomocí zneužívání zákonných opatření Senátu". Občanští demokraté jsou proti tomu, aby vláda schválila například změny, které se týkají sociálních a daňových zákonů.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.