Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Údaje o poslancích nevydáme, nejspíš nikdy, vzkázala sněmovna Šlachtovi

Česko

  16:52
PRAHA - Protimafiánský útvar Roberta Šlachty nedostane žádný z materiálů, který požadoval po Poslanecké sněmovně. Vyplývá to z odpovědi, kterou dolní komora ÚOOZ zaslala. Ta navíc naznačuje, že i kdyby policie svou žádost přepracovala, požadovaných údajů zřejmě nedočká.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. foto: ČTK

Policie žádala mimo jiné záznamy z kamerového systému uvnitř i vně sněmovny, údaje z čipových karet poslanců i návštěvníků, nebo zápisy z knihy návštěv. Co od sněmovny dostane? Nic. Se všemi požadavky sněmovní kancelář odkázala detektivy buď na své webové stránky, nebo je odmítla vydat.

Co žádá policie?

  • záznamy kamer uvnitř i vně sněmovny
  • údaje o pohybu poslanců z jejich čipových karet
  • interní detaily z poslaneckých klubů
  • harmonogram sněmovních akcí

Navíc z odpovědi legislativního odboru vyplývá, že ani v případě, že vyšetřovatelé specifikují, o které poslance mají zájem, nemusí sněmovna požadované údaje poskytnout.

"Současně jsme toho názoru, že vyhověním žádosti ohledně poslanců by došlo k nepřípustnému zásahu moci výkonné do moci zákonodárné, neboť by tím byla fakticky monitorována činnost zákonodárného sboru a mohlo by tím dojít k porušení dělby moci," píše se ve vyjádření odboru.

Policejní žádost si přečtěte ZDE

Argumentací se přitom velmi blíží rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyjmutí tria trafikantů Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ten ve svém usnesení konstatuje, že "...v posuzované věci došlo k nepřijatelné ingerenci exekutivní moc do moci zákonodárné".

K tématu:

Odpověď policii sněmovna konzultovala jak s Úřadem pro ochranu osobních údajů, tak s "renomovanou advokátní kanceláří".

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...