Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Údaje o poslancích nevydáme, nejspíš nikdy, vzkázala sněmovna Šlachtovi

Česko

  16:52
PRAHA - Protimafiánský útvar Roberta Šlachty nedostane žádný z materiálů, který požadoval po Poslanecké sněmovně. Vyplývá to z odpovědi, kterou dolní komora ÚOOZ zaslala. Ta navíc naznačuje, že i kdyby policie svou žádost přepracovala, požadovaných údajů zřejmě nedočká.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. foto: ČTK

Policie žádala mimo jiné záznamy z kamerového systému uvnitř i vně sněmovny, údaje z čipových karet poslanců i návštěvníků, nebo zápisy z knihy návštěv. Co od sněmovny dostane? Nic. Se všemi požadavky sněmovní kancelář odkázala detektivy buď na své webové stránky, nebo je odmítla vydat.

Co žádá policie?

  • záznamy kamer uvnitř i vně sněmovny
  • údaje o pohybu poslanců z jejich čipových karet
  • interní detaily z poslaneckých klubů
  • harmonogram sněmovních akcí

Navíc z odpovědi legislativního odboru vyplývá, že ani v případě, že vyšetřovatelé specifikují, o které poslance mají zájem, nemusí sněmovna požadované údaje poskytnout.

"Současně jsme toho názoru, že vyhověním žádosti ohledně poslanců by došlo k nepřípustnému zásahu moci výkonné do moci zákonodárné, neboť by tím byla fakticky monitorována činnost zákonodárného sboru a mohlo by tím dojít k porušení dělby moci," píše se ve vyjádření odboru.

Policejní žádost si přečtěte ZDE

Argumentací se přitom velmi blíží rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyjmutí tria trafikantů Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ten ve svém usnesení konstatuje, že "...v posuzované věci došlo k nepřijatelné ingerenci exekutivní moc do moci zákonodárné".

K tématu:

Odpověď policii sněmovna konzultovala jak s Úřadem pro ochranu osobních údajů, tak s "renomovanou advokátní kanceláří".

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...