Policie žádala mimo jiné záznamy z kamerového systému uvnitř i vně sněmovny, údaje z čipových karet poslanců i návštěvníků, nebo zápisy z knihy návštěv. Co od sněmovny dostane? Nic. Se všemi požadavky sněmovní kancelář odkázala detektivy buď na své webové stránky, nebo je odmítla vydat.
Co žádá policie?
|
Navíc z odpovědi legislativního odboru vyplývá, že ani v případě, že vyšetřovatelé specifikují, o které poslance mají zájem, nemusí sněmovna požadované údaje poskytnout.
"Současně jsme toho názoru, že vyhověním žádosti ohledně poslanců by došlo k nepřípustnému zásahu moci výkonné do moci zákonodárné, neboť by tím byla fakticky monitorována činnost zákonodárného sboru a mohlo by tím dojít k porušení dělby moci," píše se ve vyjádření odboru.
Policejní žádost si přečtěte ZDE |
Argumentací se přitom velmi blíží rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyjmutí tria trafikantů Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ten ve svém usnesení konstatuje, že "...v posuzované věci došlo k nepřijatelné ingerenci exekutivní moc do moci zákonodárné".
K tématu: |
Odpověď policii sněmovna konzultovala jak s Úřadem pro ochranu osobních údajů, tak s "renomovanou advokátní kanceláří".