Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie otvírá hlavní větev kauzy Nagyová: k výslechu míří Janouškův společník

Roman Janoušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek | foto: Reuters

PRAHA Dlouho to vypadalo, že je hlavní větev kauzy Nagyová u ledu. V případu napojení pražských lobbistů na státní zakázky policie navenek žádnou aktivitu nevyvíjela. To se v úterý změní. K výslechu půjde přítel a obchodní partner Romana Janouška - Zoran Kazimirovič.

"Tento týden budou uskutečněny dva výslechy. V úterý bude vypovídat pan Kazimirovič," řekl serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce zpravodajce Milana Kovandy.

Na první pohled nebyla policie v hlavní větvi kauzy kolem Jany Nagyové příliš aktivní. Po velkolepém červnovém entrée v podobě razií u lobbistů Romana Janouška, Ivo Rittiga a dalších, zabavení milionů v hotovosti a desítek kilogramů zlata, veřejnost čekala hlavní dějství.

Kauza Nagyová v souvislostech:

V krátkosti: pár dní po policejním zásahu podal vysvětlení Janouškův přítel a obchodní partner Luboš Pašek, sám Janoušek odpovídal na otázky vyšetřovatelů o měsíc později. V druhé půli července pak policie rozpečetila část důkazů, které při razii zabavila. To bylo na dlouhou dobu vše, co se v této linii vyšetřování dělo. 

Až teď v úterý dojde na první zásadní kroky. K výslechu míří Zoran Kazimirovič.

Přítel, soused, společník

Jednašedesátiletý Kazimirovič je Janouškovým dlouholetým přítelem a obchodním partnerem. Jejich kanceláře v pražském luxusním komplexu Myšák Gallery dělí šest pater, v byznysu k sobě však mají daleko blíže.

Vila Romana Janouška v Zadaru.

Vila Romana Janouška v Zadaru, kterou vlastní firma Magnitudo.

Společně podnikali třeba ve firmě Swiss Czech Marketing. Kazimirovič je také čtyři roky předsedou představenstva společnosti Ora Print, v níž dříve figuroval i Janoušek. Právě jí patřilo auto, se kterým lobbista před více než rokem srazil a vážně poranil ženu. A to není vše. Například na jeho společnosti Magnitudo je napsaný Janouškův dům v chorvatském Zadaru. 

Na rozdíl od podání vysvětlení, které poskytli Janoušek s Paškem, budou Kazimirovičově výpovědi přítomni právní zástupci a podnikatel během ní může být obviněn. A ještě jeden zajímavý detail: vzhledem k tomu, že Janoušek ani Pašek dosud nebyli z ničeho obviněni, jejich obhájci se na Kazimirovičův výslech nedostanou.

Co bude vyšetřovatele zajímat, není jasné. "Jací svědkové jsou pozváni a v jaké věci, nezveřejňujeme," odbyl otázky na Kazimirovičovu návštěvu na policii žalobce Ivo Ištvan. A důvod jeho výslechu neznají ani advokáti obviněných v kauze. "Z pozvánky to není jasné. Je tam uvedeno jen jméno," popsal Matzner.

Miliardový IKEM

Lze však předpokládat, že v úterý bude policii zajímat především jeho role v obřím tendru za 1,8 miliardy korun vypsaný klinikou IKEM na dodavatele umělých chlopní, kardiostimulátorů, nebo roušek. Nasvědčoval by tomu obsah povolení k domovní prohlídce u Janouška i Paška. 

Před třemi lety v něm zvítězila  jediná firma, která se o zakázku ucházela -  kladenský Kardio Port. V ní do února 2011 působili Pašek i další Janouškův přítel Petr Ullrich. Jejím subdodavatelem v zakázce je lékárna a poliklinika Hela CZ, kterou Kazimirovič vlastní. Také v jejím vedení donedávna seděli jak Pašek, tak Ullrich.

Galerie Myšák, kde má kancelář lobbista Roman Janoušek.

Galerie Myšák, kde mají kancelář Janoušek, Pašek i Kazimirovič.

Vlastnická struktura Kardio Portu je přitom dokonale utajena a částky, které IKEM za lékařský materiál společnosti vyplácí, v minulosti několikrát odmítl zveřejnit.

Kromě Kazimiroviče by měl být příští týden (ve středu) vyslechnut také Zdeněk Zajíček, bývalý náměstek ministra financí Miroslava Kalouska, zodpovědný za majetkové účasti státu. Ten bude vypovídat v souvislosti s trafikami pro exposlance Marka Šnajdra a Ivana Fuksu.

Ve středu a čtvrtek policie rozpečetí další pytle s věcmi zabavenými během razie.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...