Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektivové zvali obhájce na další prohlídku u Janouška. Dostali košem

Roman Janoušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek | foto: Reuters

PRAHA Bez většího zájmu právníků obviněných v kauze Nagyová proběhla před několika týdny další domovní prohlídka u lobbisty Romana Janouška. Policie k ní pozvala všechny. Zájem však neměl nikdo. Všichni shodně tvrdí, že se jejich klienta větev případu kolem pražských "mužů ve stínu" netýká.

V polovině července zazvonil Eduardu Brunovi, obhájci Jany Nagyové, telefon. Na druhém konci se mu představil policejní rada. Oznámil mu, že všechny tři větve kauzy jeho klientky jsou šetřeny společně a zeptal se, jestli se nechce zúčastnit domovní prohlídky.

Kauza Nagyová:

Když se advokát zajímal, o jakou prohlídku půjde, dočkal se neurčité odpovědi. "U nějaké osoby," řekl jen policista. Advokát se tedy zeptal znovu, koho se prohlídka týká. "Romana Janouška," doplnil detektiv.

Jenže Brunu jeho návrh nezaujal. "Klientka mě informovala, že s ním o ničem nejednala. Takže nemám zájem," odvětil mu Bruna. Policista se poté bez dalšího rozloučil. "Musel jsem vás vyrozumět," dodal ještě omluvně.

Nás se to netýká, tvrdí všichni obhájci

A podobně vyšetřovatelé dopadli s nabídkou na "exkurzi" do Janouškovy kanceláře v galerii Myšák a jeho bytu také u Filipa Seiferta, obhájce Romana Bočka. "Ano, byl jsem zván, ale ta věc se nás netýká," řekl serveru Lidovky.cz Seifert.

Policisté zasahují také v komplexu Myšák nedaleko Václavské náměstí, kde kde má svou kancelář politický podnikatel Roman Janoušek.

Policisté prohledávali také Janouškovu kancelář v galerii Myšák.

Mailem byli o prohlídce vyrozuměni i zbylí advokáti. Policejní nabídce ani nevěnovali pozornost. "To se nás netýká," zněla odpověď obhájců Petra Tluchoře, Milana Kovandy, Ivana Fuksy i Marka Šnajdra.

Počínání policistů u lobbisty tak zřejmě, stejně jako v červnu, sledoval jediný právník - Janouškův, Vít Široký. Ten však o policejní návštěvě mluvit nechtěl, pouze vzkázal, že je na dovolené v Řecku.

Neodkladný úkon

K průběhu opakované prohlídky a jejímu účelu se odmítl vyjádřit také olomoucký žalobce Ivo Ištvan. "Nechci k tomu nic říct, protože nemám tuto detailní informaci od vyšetřujícího státního zástupce," odvětil stroze Ištvan.

Janoušek u soudu:

Podle Bruny policie prohlídku u Janouška zřejmě prováděla jako takzvaný "neodkladný úkon". Ten většinou probíhá do několika hodin od oznámení advokátům. Vzhledem k prošetřování kauzy Nagyová jako celku tak detektivové museli o prohlídce informovat všechny obhájce. Jen někteří z obviněných však byli s Janouškem v minulosti spojováni.

Spojitost s Janouškem mají Boček a Nagyová

Obviněný úředník Roman Boček byl členem komise, jež přidělila lukrativní zakázku pražské kliniky IKEM firmě Kardio Port, kterou ovládají Janouškovi obchodní partneři a kamarádi. Ta má doručovací adresu - stejně jako Janoušek - v luxusním kancelářském komplexu Myšák, v němž proběhla i červnová razie.

Janu Nagyovou s Janouškem spojují schůzky, na nichž podle expremiéra Petra Nečase měla lobbistu "rozpovídat a pozorně poslouchat". Bližší styky a vyjednávání jakýchkoli dohod však podle Bruny Nagyová popírá.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...