Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas obhajuje schůzky s Janouškem a Rittigem: Nagyovou jsem na ně nasadil

Česko

  16:20
PRAHA - Premiér Petr Nečas vůbec poprvé popsal, proč se Jana Nagyová scházela s pražskými kmotry. Svou pravou ruku prý na Ivo Rittiga a Romana Janouška nasadil. Měla z nich totiž podle premiéra vytáhnout zákulisní informace. Navíc nově přiznal, že za lobbisty chodila na jeho přání. "Měla je rozpovídat," napsal serveru Lidovky.cz Nečas v smskovém rozhovoru.

Jana Nagyová jako Nečasova spojka mezi kmotry foto: Grafika: Šimon/LNLidovky.cz

"Měla za úkol získat jeho důvěru a vytáhnout z něj maximum informací," popsal Nečas, s jakým cílem Nagyová na schůzky chodila.

Co řekla Nagyová při výslechu?

"I zákulisní informace jsou v politice důležité a tyto informace dostanete jen od zákulisních hráčů," dodal premiér v demisi. Jenže její kontakty se neomezily jen na Rittiga. Vůbec poprvé Nečas přiznal, že se stejným úkolem chodila Nagyová také na schůzky s Romanem Janouškem. "Měla ho rozpovídat a získat od něj informace," tvrdí teď Nečas.

Informace z pražského podnikatelského suterénu

Ke schůzce Rittig - Nečas, ani Nečas - Janoušek podle něj nedošlo. "Proč bych s nimi měl přímo jednat? Mně šlo o získání užitečných informací. A ty Nagyová získala," uvedl.

O jaké informace podle něj šlo? "Byly to informace z pražského podnikatelského suterénu," řekl serveru Lidovky.cz. "Každá zajímavá informace je důležitá, byť jen jako střípek do mozaiky," doplnil odstupující premiér. Že mohli kmotři prostřednictvím Nagyové ovlivňovat jeho a potažmo celou vládu, si nepřipouští. "Své zájmy mi nemohli podsunout, neměli jak," uvedl. Na otázku, jak si může být její loajalitou tak jistý, odvětil: "V životě jsem nepotkal loajálnějšího člověka".

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě

Ostatně o tom, že Nečas vnímá Nagyovou jako jednoho ze svých nejbližších lidí, se přesvědčil i redaktor serveru Lidovky.cz, když v otázce zapomněl před jménem bývalé šéfky kabinetu uvést "paní". Nečas reagoval okamžitě: "Chovejte se elementárně zdvořile, zvláště když píšete o ženě."

Odposlechy položily vládu

Právě telefonáty a schůzky s kmotry přivedly policii k rozkrytí dalších dvou vedlejších případů. Tím prvním je sledování premiérovy manželky Radky, ke němuž Nagyová podle žalobců zneužila vojenské zpravodajce Ondreje Páleníka a Milana Kovandu. Tím druhým pak rozdělování trafik pro exposlance za ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu.

Čtěte vše o Nagygate:

Během výslechů Nagyové se detektivové zajímali také o její vazby právě na monackého rentiéra Rittiga. Nagyová podle svého advokáta Eduarda Bruny potvrdila, že ji Rittig navštěvoval v její kanceláři v Hrzánském paláci. Mluvila také o schůzkách v Rittigově vile a "domlouvání not" na listopadový sjezd ODS v Brně. Janouška dosud nezmínila.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat