Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kopie spisu kauzy Nagyová? Jedině ručně na papír, nařídili žalobci. Bojí se úniků

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Státní zástupci v kauze Nagyová úzkostlivě chrání svůj největší poklad - policejní spis. Po jeho dřívějším stěhování, kvůli kterému odmítl vypovídat například obviněný úředník Roman Boček, přístup k němu advokátům nakonec umožnili. Pokud však chtějí některou část z něj studovat mimo úřad, musí si ji ručně opsat. Navíc nemají přístup do celého dokumentu.

"Bylo mi to zakázáno. Doslova. Nejen že mi dokument neofotili, ale nemohl jsem si pořídit ani kopii nebo fotografie textu," popsal serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce stíhaného zpravodajce Milana Kovandy.

Aktuálně v kauze Nagyová:

"Jeden z kolegů si vše vypisoval ručně. Takže jsem se logicky ptal, proč si nesmím udělat kopii, když bych si mohl vše přepsat. Odpovědět mi neuměli," zlobí se Matzner. "Poslal jsem státnímu zástupci žádost, aby svůj postup neprodleně vysvětlil," dodal.

Jeho slova potvrzuje také advokát obviněného úředníka Romana Bočka Filip Seifert. "Mohl jsme nahlédnout jen do části spisu, žádné kopie."

Podle informací serveru Lidovky.cz se olomoucký žalobce Ivo Ištvan obává úniků z intimní komunikace mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou. Podle bývalého premiéra je takřka jisté, že jejich odposlouchávaná konverzace skončí v médiích. "Je to hráno prasácky a jsou používány fauly, takže tyto věci uniknou. Já s tím počítám a vím, že to bude strašně traumatizující a zraňující," řekl Nečas.

Ivo Ištvan

Ivo Ištvan

Ištvan však důvod omezení práce se spisem vysvětlovat nechce. "Pokud advokáti mají připomínku, mohou se obrátit na dozorové orgány. Rozhodně vám to vysvětlovat nebudu," řekl žalobce serveru Lidovky.cz.

Podobně pečlivé tajení důvěrných informací přitom státní zástupci předvedli již při žádosti o Nečasovo vydání. Podle místopředsedy KSČM a člena mandátového a imunitního výboru, který o vydání rozhoduje, Jiřího Dolejše byly v dokumentu uvedeny pouze fragmenty komunikace mezi expremiérem a jeho přítelkyní. „Není tam kolikrát ani celá věta, ale jen část esemesky anebo část výroku,“ popsal Dolejš pro server Lidovky.cz.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...