Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kopie spisu kauzy Nagyová? Jedině ručně na papír, nařídili žalobci. Bojí se úniků

Česko

  16:02
PRAHA - Státní zástupci v kauze Nagyová úzkostlivě chrání svůj největší poklad - policejní spis. Po jeho dřívějším stěhování, kvůli kterému odmítl vypovídat například obviněný úředník Roman Boček, přístup k němu advokátům nakonec umožnili. Pokud však chtějí některou část z něj studovat mimo úřad, musí si ji ručně opsat. Navíc nemají přístup do celého dokumentu.

Ivo Ištvan foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

"Bylo mi to zakázáno. Doslova. Nejen že mi dokument neofotili, ale nemohl jsem si pořídit ani kopii nebo fotografie textu," popsal serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce stíhaného zpravodajce Milana Kovandy.

Aktuálně v kauze Nagyová:

"Jeden z kolegů si vše vypisoval ručně. Takže jsem se logicky ptal, proč si nesmím udělat kopii, když bych si mohl vše přepsat. Odpovědět mi neuměli," zlobí se Matzner. "Poslal jsem státnímu zástupci žádost, aby svůj postup neprodleně vysvětlil," dodal.

Jeho slova potvrzuje také advokát obviněného úředníka Romana Bočka Filip Seifert. "Mohl jsme nahlédnout jen do části spisu, žádné kopie."

Podle informací serveru Lidovky.cz se olomoucký žalobce Ivo Ištvan obává úniků z intimní komunikace mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou. Podle bývalého premiéra je takřka jisté, že jejich odposlouchávaná konverzace skončí v médiích. "Je to hráno prasácky a jsou používány fauly, takže tyto věci uniknou. Já s tím počítám a vím, že to bude strašně traumatizující a zraňující," řekl Nečas.

Ivo Ištvan

Ištvan však důvod omezení práce se spisem vysvětlovat nechce. "Pokud advokáti mají připomínku, mohou se obrátit na dozorové orgány. Rozhodně vám to vysvětlovat nebudu," řekl žalobce serveru Lidovky.cz.

Podobně pečlivé tajení důvěrných informací přitom státní zástupci předvedli již při žádosti o Nečasovo vydání. Podle místopředsedy KSČM a člena mandátového a imunitního výboru, který o vydání rozhoduje, Jiřího Dolejše byly v dokumentu uvedeny pouze fragmenty komunikace mezi expremiérem a jeho přítelkyní. „Není tam kolikrát ani celá věta, ale jen část esemesky anebo část výroku,“ popsal Dolejš pro server Lidovky.cz.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...