Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kopie spisu kauzy Nagyová? Jedině ručně na papír, nařídili žalobci. Bojí se úniků

Česko

  16:02
PRAHA - Státní zástupci v kauze Nagyová úzkostlivě chrání svůj největší poklad - policejní spis. Po jeho dřívějším stěhování, kvůli kterému odmítl vypovídat například obviněný úředník Roman Boček, přístup k němu advokátům nakonec umožnili. Pokud však chtějí některou část z něj studovat mimo úřad, musí si ji ručně opsat. Navíc nemají přístup do celého dokumentu.

Ivo Ištvan foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

"Bylo mi to zakázáno. Doslova. Nejen že mi dokument neofotili, ale nemohl jsem si pořídit ani kopii nebo fotografie textu," popsal serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce stíhaného zpravodajce Milana Kovandy.

Aktuálně v kauze Nagyová:

"Jeden z kolegů si vše vypisoval ručně. Takže jsem se logicky ptal, proč si nesmím udělat kopii, když bych si mohl vše přepsat. Odpovědět mi neuměli," zlobí se Matzner. "Poslal jsem státnímu zástupci žádost, aby svůj postup neprodleně vysvětlil," dodal.

Jeho slova potvrzuje také advokát obviněného úředníka Romana Bočka Filip Seifert. "Mohl jsme nahlédnout jen do části spisu, žádné kopie."

Podle informací serveru Lidovky.cz se olomoucký žalobce Ivo Ištvan obává úniků z intimní komunikace mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou. Podle bývalého premiéra je takřka jisté, že jejich odposlouchávaná konverzace skončí v médiích. "Je to hráno prasácky a jsou používány fauly, takže tyto věci uniknou. Já s tím počítám a vím, že to bude strašně traumatizující a zraňující," řekl Nečas.

Ivo Ištvan

Ištvan však důvod omezení práce se spisem vysvětlovat nechce. "Pokud advokáti mají připomínku, mohou se obrátit na dozorové orgány. Rozhodně vám to vysvětlovat nebudu," řekl žalobce serveru Lidovky.cz.

Podobně pečlivé tajení důvěrných informací přitom státní zástupci předvedli již při žádosti o Nečasovo vydání. Podle místopředsedy KSČM a člena mandátového a imunitního výboru, který o vydání rozhoduje, Jiřího Dolejše byly v dokumentu uvedeny pouze fragmenty komunikace mezi expremiérem a jeho přítelkyní. „Není tam kolikrát ani celá věta, ale jen část esemesky anebo část výroku,“ popsal Dolejš pro server Lidovky.cz.

Autor: