Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie chce po sněmovně záznamy z kamer i karet poslanců. Hledá jednání o trafikách

Česko

  14:03aktualizováno  14:27
PRAHA - Minulý týden do Poslanecké sněmovny dorazila nezvyklá policejní žádost, kterou se dnes zabýval její organizační výbor. Vyšetřovatelé chtějí vidět mimo jiné záběry z kamer zevnitř i vně sněmovních budov a také kalendář poslaneckých akcí z minulého roku. Kde a kdy se zákonodárci po sněmovně pohybovali budou ověřovat z jejich poslaneckých karet.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. foto: ČTK

Žádost do sněmovny zaslal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením Roberta Šlachty. Detektivové chtějí detailně vědět, jak probíhaly v části druhého pololetí minulého roku schůzky poslanců. „Je to žádost o součinnost,“ potvrdila LN předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

„Policii odpovíme, že harmonogram je běžně dostupný na našich webových stránkách úplně každému, tedy i jim. Další informace, o které se obrátili, teď bude posuzovat náš právní odbor, jestli a v jakém rozsahu je poskytneme,“ uvedla dále Němcová.

Kauza Nagyová v souvislostech:

Šéfka sněmovny přitom necítí, že by za žádostí byla snaha požádat o vydání o některého z poslanců, například bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). „V žádném případě z toho nemůžu poznat, jestli je za tím snaha požádat o vydání nějaké z poslanců. A policie to ani tak neformulovala,“ zmínila.

Kde se poslanci pohybovali v přitom chtějí detektivové zjistit také na základě záznamů osobních karet poslanců a také videozáznamů z kamer zevnitř i vně sněmovny. LN to řekl šéf klubu TOP09 a STAN Petr Gazdík. "Je to zvláštní, že policie žádá záznamy z kamer, protože sama zajišťuje ostrahu sněmovny, byť jde o jiný útvar než ÚOOZ," řekl Gazdík. 

Marek Šnajdr odevzdává hlasovací kartu premiérovi Petru Nečasovi

Policejní žádost zřejmě souvisí se stíháním tria bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Olomoucký žalobce Ivo Ištvan totiž již dříve uvedl, že od jejich stíhání nechce upustit a bude se snažit Nejvyššímu soudu předložit detailní soupis míst, kde mělo k údajnému uplácení docházet.

ÚOOZ: Jen plníme Ištvanovy úkoly

Sám Ištvan odmítl Šlachtovu žádost jakkoli komentovat. "Nemám žádný komentář k probíhajícímu vyšetřování ani k důkazům, které policie nebo státní zástupce opatřuje. Tyto informace neposkytujeme," řekl serveru Lidovky.cz Ištvan.

A sdílnější nebyla ani mluvčí protimafiánského útvaru Iva Knolová. "Plníme úkoly olomouckých vrchních žalobců. K detailům jednotlivým krokům se ale nevyjadřujeme. Mohu pouze potvrdit, že jsme sněmovně adresovali dožádání o určité informace," řekla serveru Lidovky.cz  Knolová.

Autoři: , ,