Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie chce po sněmovně záznamy z kamer i karet poslanců. Hledá jednání o trafikách

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. | foto: ČTK

PRAHA Minulý týden do Poslanecké sněmovny dorazila nezvyklá policejní žádost, kterou se dnes zabýval její organizační výbor. Vyšetřovatelé chtějí vidět mimo jiné záběry z kamer zevnitř i vně sněmovních budov a také kalendář poslaneckých akcí z minulého roku. Kde a kdy se zákonodárci po sněmovně pohybovali budou ověřovat z jejich poslaneckých karet.

Žádost do sněmovny zaslal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením Roberta Šlachty. Detektivové chtějí detailně vědět, jak probíhaly v části druhého pololetí minulého roku schůzky poslanců. „Je to žádost o součinnost,“ potvrdila LN předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

„Policii odpovíme, že harmonogram je běžně dostupný na našich webových stránkách úplně každému, tedy i jim. Další informace, o které se obrátili, teď bude posuzovat náš právní odbor, jestli a v jakém rozsahu je poskytneme,“ uvedla dále Němcová.

Kauza Nagyová v souvislostech:

Šéfka sněmovny přitom necítí, že by za žádostí byla snaha požádat o vydání o některého z poslanců, například bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). „V žádném případě z toho nemůžu poznat, jestli je za tím snaha požádat o vydání nějaké z poslanců. A policie to ani tak neformulovala,“ zmínila.

Kde se poslanci pohybovali v přitom chtějí detektivové zjistit také na základě záznamů osobních karet poslanců a také videozáznamů z kamer zevnitř i vně sněmovny. LN to řekl šéf klubu TOP09 a STAN Petr Gazdík. "Je to zvláštní, že policie žádá záznamy z kamer, protože sama zajišťuje ostrahu sněmovny, byť jde o jiný útvar než ÚOOZ," řekl Gazdík. 

Marek Šnajdr odevzdává hlasovací kartu premiérovi Petru Nečasovi

Marek Šnajdr odevzdává hlasovací kartu premiérovi Petru Nečasovi

Policejní žádost zřejmě souvisí se stíháním tria bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Olomoucký žalobce Ivo Ištvan totiž již dříve uvedl, že od jejich stíhání nechce upustit a bude se snažit Nejvyššímu soudu předložit detailní soupis míst, kde mělo k údajnému uplácení docházet.

ÚOOZ: Jen plníme Ištvanovy úkoly

Sám Ištvan odmítl Šlachtovu žádost jakkoli komentovat. "Nemám žádný komentář k probíhajícímu vyšetřování ani k důkazům, které policie nebo státní zástupce opatřuje. Tyto informace neposkytujeme," řekl serveru Lidovky.cz Ištvan.

A sdílnější nebyla ani mluvčí protimafiánského útvaru Iva Knolová. "Plníme úkoly olomouckých vrchních žalobců. K detailům jednotlivým krokům se ale nevyjadřujeme. Mohu pouze potvrdit, že jsme sněmovně adresovali dožádání o určité informace," řekla serveru Lidovky.cz  Knolová.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!