Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Asistentka Nagyové prý o sledování nevěděla. Jen jsem předávala obálky, vypověděla

Česko

  7:00
PRAHA - Eva Štánská, asistentka Jany Nagyové na Úřadu vlády, při svém čtvrtečním výslechu přiznala, že své šéfce předávala dokumenty od obviněných zpravodajců a dokonce osobně zjišťovala, kdy sledovaný automobil s řidičem úřadu Jiřím Pertlem odjede z parkovacího místa. Že by se podílela i na sledování Radky Nečasové však popřela.

Jana Nagyová na dotazy novinářů nereagovala. foto: ČTK

Asistentka v policejní služebně v ulici Na Perštýně potvrdila prakticky všechny domněnky vyšetřovatelů. Tedy že byla prostřednicí mezi vojáky a Nagyovou, domlouvala schůzky a předávala obálky. U samotných jednání Nagyové s Janem Pohůnkem, Milanem Kovandou, nebo Ondrejem Páleníkem však prý nebyla.

Kauza Nagyová v souvislostech:

Navíc detektivům řekla, že nevěděla, co bylo obsahem obálek a flash disků, které své nadřízené předávala. "Vypověděla, že Nagyové nosila desítky obálek denně, aniž by se zajímala o jejich obsah," řekl serveru Lidovky.cz jeden ze svědků výslechu. "Nebyla schopna říci, jak Nagyová, nebo zpravodajci reagovali na jí předávané předměty, nebo co se po tomto předání dělo," dodal.

Podle něj Štánská přiznala i to, že se jednou do sledování zapojila osobně. To když jí Nagyová požádala, aby zpravodajcům dala vědět, kdy auto s řidičem Petra Nečase Jiřím Pertlem opustí úřad vlády.

Se sledováním Nečasové se jí Nagyová nesvěřila

O sledování Nečasovy manželky Radky prý nic nevěděla. "Přiznala svou aktivitu jen k sledování Jířího Pertla a Aleny Hegrové (ředitelky Hrzánského paláce - pozn. red.)," popsal zdroj serveru Lidovky.cz.

Janu Nagyovou po propuštění z vazební věznice v Ostravě vyzvedl bývalý premiér...

Paradoxně je tato informace nejdůležitější. Štánská byla nejbližší spolupracovnicí Nagyové - věřila jí natolik, že byla obeznámena s konspiračními přezdívkami zpravodajců. Přesto se jí se sledováním Nečasové nesvěřila. Pravděpodobně tak šlo o sólo akci tehdejší šéfky sekce kabinetu - o všem věděla jen ona a pověření rozvědčíci.

Že ke sledování Radky Nečasové skutečně došlo potvrdilo trio již vyslechnutých utajených svědků - agentů vojenského zpravodajství, kteří se na sledování premiérovy exmanželky podíleli přímo "v terénu".

Zabránit spekulacím o vztahu s Nečasem

Podle policie nechala Nagyová sledovat celkem tři zaměstnance Úřadu vlády - kromě již zmíněných Pertla a Hegrové také dalšího řidiče, Petra Nagyho. Důvodem mělo být "zabránit spekulacím novinářů o vztahu Mgr. Jany Nagyové s předsedou vlády České republiky RNDr. Petrem Nečasem, k čemuž by mohlo přispět zjištění, že řidič Mgr. Jany Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem zajíždí k objektu Úřadu vlády ČR - Hrzánskému paláci - momentálnímu bydlišti předsedy vlády ČR a dále zabránit spekulacím o majetkových poměrech Mgr. Jany Nagyové".

Právě řidič Nagy si však všiml, že se v okolí úřadu pohybuje stále stejné auto, aniž by patřilo některému ze zaměstnanců. Na sledování tak upozornil Nagyovou. Ondrej Páleník poté členům vojenské rozvědky vytknul, "že byli při sledování odhaleni".

Autor: