Lidovky.cz

Vraždy v okolí politiků. Houska není první, kulce neunikl Kočka či Lhotský

Slovensko

  10:30
PRAHA - Pondělní vražda vlivného člena ČSSD Romana Housky připomněla období divokých 90. let. Násilí bylo při řešení sporů mezi mafiány běžné. Avšak vraždy v okolí politiků a politiky jsou v českém prostředí spíše výjimkou. Ať už jde o smrt Václava Kočky ml. nebo dosud nevyjasněnou vraždu bosse podsvětí Františka Mrázka.

Pietní místo před pražskou restaurací Monarch, kde byl Václav Kočka ml. zastřelen. foto: Jan BezuchaLidové noviny

Václav Kočka ml., zavražděn 9. října 2008

Nechvalně se díky této události vryla do paměti autogramiáda tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. Na večírku, který po křtu jeho nové knihy následoval, totiž podnikatel Bohumír Ďuričko zastřelil též podnikatele a zároveň člena pražské ČSSD Václava Kočku mladšího. Střelbě předcházela podle svědků opilecká hádka o to, kdo má u sebe víc peněz. Vše vyvrcholilo tím, že Ďuričko vytáhl zbraň a několika výstřely Kočku usmrtil. Soud ho za to poslal na 12,5 roku za mříže. (Více čtěte ZDE)

Jiří Kubín, zavražděný 13. března 2006

Za pouhých 5000 korun byl ochoten v roce 2006 zabíjet Rastislav Sagalinec. Muž, který nakonec skutečně zavraždil Jiřího Kubína, šéfa bezpečnostní agentury a známého kmotra Mrázka. Jak napsala MF Dnes, důvodem, proč ho chtěli organizátoři jeho vraždy odklidit, byla podle vyšetřovatelů zřejmě skutečnost, že disponoval kompromitujícími materiály na politiky a podnikatele. Právě tento důvod se zmiňuje také v souvislosti se zmiňovanou vraždou Romana Housky. (Více čtěte ZDE)

Zleva: Vrah Sagalinec a objednavatelé vraždy Adamec a Petrus u soudu.

František Mrázek, zavražděný 25. ledna 2006

Smrt mafiánského bosse Františka Mrázka se dosud nepodařilo objasnit. Není známý ani vrah, ani přesný motiv jeho vraždy. Jak ale napsala v minulém roce MF Dnes, zřejmě i v případě jeho smrti hrály hlavní roli informace, kterými mohl vydírat politiky. Konkrétně kvůli zisku společnosti Setuza. Mrázek se měl s vládními politiky dostat do sporu, a proto hledal materiály, kterými by je mohl kvůli Setuze vydírat. Kompromitující informace mu měl přitom zajišťovat právě Kubín, který zemřel pár týdnů po Mrázkovi. Mrázek dostal kulku přímo do srdce. Policie případ v prosinci 2006 po neúspěšném vyšetřování odložila. (Více čtěte ZDE)

PODÍVEJTE SE:

Sabina Slonková, měla být zavražděna v roce 2002

Také případ plánované vraždy novinářky Sabiny Slonkové je propojen s politikou. Vrahy si totiž najal tehdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, kterého Slonková ve svých článcích spojovala s ovlivňováním zakázek na ministerstvu, kterému tehdy šéfoval Jan Kavan (ČSSD). Jedním z mužů, který měl novinářku zabít, byl recidivista Karel Rziepel, jenž přišel den před plánovanou vraždou na policii a vše oznámil. U sebe měl balíček vojenského semtexu, fotografii Slonkové a její adresu. Za vraždu měl dostat 200 tisíc korun. Srba si měl za objednání vraždy odsedět 12 let, nakonec se na svobodu dostal už po osmi letech, v roce 2010. (Více čtěte ZDE)

Ivan Lhotský, vážně postřelen 2. března 1999

Podnikatele Ivana Lhotského neznámý pachatel vážně postřelil jen pár dní poté, co médiím prozradil, že přes jeho firmu TIA šly peníze pro ČSSD na volby v roce 1998. Lhotský byl v kritickém stavu, zasáhli ho dvěma ranami do hlavy a čtyřmi do těla. ČSSD ale jakoukoli spojitost s tímto činem odmítla. O rok později policie případ odložila. I s tímto činem byl později kvůli odposlechům, které získala MF Dnes, spojován kmotr Mrázek.

Případy ze Slovenska

László Basternák, zavražděn 2010

  • Primátor Hurbanova byl zastřelen u svého domu. Pachatele postřelil jeho syn. Policie zabijáka dopadla a soud ho poslal na 25 let za mříže. Dodnes není jasné, proč slovenského politika zavraždil.

Ján Koršó, zavražděn 2004

  • Primátora Poltáru zastřelil podvodník při fingovaném prodeji auta.

Ján Korec, zavražděn 2001

  • Několika ranami ze samopalu byl zastřelen bývalý šéf Výzkumného ústavu jaderné energetiky. Podle policie šlo o konflikt podnikatelských zájmů.

Ján Ducký, zavražděn 1999

  • Bývalého šéfa Slovenského plynárenského průmyslu a exministra vlády Vladimíra Mečiara zastřelili za nevyjasněných okolností v Bratislavě.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.