Lidovky.cz

Protikorupční policie vyšetřuje zastavení prací na tunelu Blanka

Česko

  13:10aktualizováno  21:03
PRAHA - Detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) začali vyšetřovat podzimní zastavení prací na tunelovém komplexu Blanka. Protikorupční policie se na konci minulého týdne na základě trestního oznámení obrátila na Prahu a požádala o materiály týkající se stavby.

Metrostav začal se zabedňováním staveniště tunelu Blanka. foto: iDNES.tv

Kauzu tunelu Blanka řeší od loňského léta i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ten ale podle Prahy postupuje protichůdně, prošetřuje totiž rozhodnutí města o dodatcích ke smlouvě, které pokračování stavby naopak umožnilo. Praha se kvůli tomuto rozporu obrátila na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta řekla, že se možným rozporem bude zabývat.

ČTĚTE TAKÉ

Válková slíbila, že údajné rozpory v postupu policie prověří. "Rozhodně mi ta situace není lhostejná. Bylo by velice špatné, kdyby tady byla dvě stanoviska, která jdou proti sobě. Pokud dojdu k závěru, že se jedná o rozpor, budu pochopitelně iniciovat sladění stanoviska a jednání na úrovni Nejvyššího státního zastupitelství, bude-li to třeba," uvedla. Zatím ale nechtěla hodnotit přístup policie. "Zatím k tomu nemám písemné podklady," řekla.

V tuto chvíli by o celé věci měla rozhodovat rada města. "Rada hlavního města Prahy nemůže vědět, jak má postupovat, aby dodržela péči řádného hospodáře, když dva policejní útvary přicházejí s naprosto odlišnými interpretacemi," řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Kvůli nemožnosti učinit zodpovědné rozhodnutí v případě dostavby Blanky přitom hrozí riziko vzniku mnohasetmilionových škod. Na paní ministryni jsme se obrátili právě ve snaze zabránit vzniku tak rozsáhlé škody," doplnil. Válková by podle něj měla vyvolat jednání s nejvyšším státním zastupitelstvím.

Porušení zákona

Pražská protikorupční policie tvrdí, že mohl být porušen zákon tím, že se stavba Blanky zastavila. Podle českobudějovické expozitury ÚOOZ ale Praha pochybila, když podepisovala dodatky ke smlouvám se stavební firmou Metrostav, a pokračovala tak ve stavbě.

Praha a stavební firma Metrostav se kvůli problémům týkajícím se tunelu Blanka přou u rozhodčího soudu. Metrostav v prosinci zastavil práce kvůli neproplaceným fakturám za 2,115 miliardy korun. Důvodem bylo i to, že Praha jako investor neschválila další postup prací, stavbaři tak podle Metrostavu nemohli ve stavbě pokračovat. Město do arbitráže vstoupilo kvůli obavě, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.

Kolem stavby tunelového komplexu se objevila řada spekulací.

Stavba za více než 36 miliard korun

Rozhodčí soud v lednu v prvním usnesení nařídil Metrostavu pokračovat v některých pracích zhruba za 50 milionů korun. Podle stavební firmy rozhodl i o tom, že jsou smlouvy platné. Praha to ale popírá. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) tvrdí, že platnost smluv budou soudci ještě řešit.

Termín otevření problematické stavby, která vyjde Prahu na více než 36 miliard korun, se několikrát posunul. Nyní primátor mluví o létě. Metrostav ale už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. Za dokončení Blanky musí Praha zaplatit ještě více než miliardu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.