Lidovky.cz

Služební zákon prošel do třetího čtení, tam narazí na obstrukce opozice

Česko

  22:55
PRAHA - Sněmovna ve středu postoupila služební zákon do závěrečného schvalování, které začne zřejmě příští týden. Jen ODS navrhla v středečním druhém čtení tři desítky změn normy. Předloha přečkala hned dva návrhy od občanských demokratů a KSČM na vrácení do výborů k novému projednání. Pravice hrozí při konečném rozhodování obstrukcemi.

Poslanecká sněmovna foto: ČTK

Karty jsou podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Miroslava Kalouska rozdané a buď bude zákon bez generálního ředitelství státní služby, nebo žádný. "Karta bude stále stejná a nikdo z nás nedostane do ruky srdcové eso," řekl. Rovněž předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura označil koaliční předlohu za špatnou. "Takhle neprojde," dodal. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) považuje přístup pravice za vyděračský.

Postup ve druhém čtení budí u některých poslanců pochyby. Stanjura soudí, že byl zmatečný a druhé čtení by se mělo opakovat. Není totiž jasné, zda poslanci budou moci hlasovat v souvislosti se sněmovními pravidly o všech pozměňovacích návrzích.

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoli TOP 09 a Starostové a ODS volají po zrušení generálního ředitelství státní služby, takový pozměňovací návrh nezazněl. Několik poslanců ODS ale navrhlo hned několik úprav příslušných ustanovení. Například exministr spravedlnosti Pavel Blažek chce, aby ředitelství nebylo pod úřadem vlády, ale jako samostatná organizační složka v Brně. Zdůraznil, že s jeho zřízením nesouhlasí, ale soudí, že "koaliční mašinérie" generální ředitelství prosadí.

Důležité změny

Další návrhy opozičních i koaličních poslanců se týkají začlenění různých státních organizací pod zákon, například Národního bezpečnostního úřadu. Hlavním požadavkem opozičního Úsvitu je zase to, aby generálního ředitele státní služby nejmenovala vláda na návrh premiéra, ale prezident na návrh vlády.

Obšírný pozměňovací návrh předložila i koalice prostřednictvím místopředsedy lidovců Jana Bartoška. Chce například zpřesnit služební slib a upravit úřednické zkoušky, konkurenční doložku, zahlazení kárného provinění a platové třídy.

Celkem je pozměňovacích návrhů na pět desítek. Závěrečné schvalování normy může začít podle jednacího řádu nejdříve 72 hodin potom, co je sněmovní úředníci v jednom bloku rozešlou všem poslancům. Návrh na zkrácení této lhůty nezazněl. Debata o normě dnes trvala zhruba sedm hodin.

Služební zákon

Služební zákon platí v Česku od roku 2002. Jeho podstatné části ale dosud nenabyly účinnosti. Nynější předloha je celkovou novelou původního zákona.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.