Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Zprznili koaliční návrh, odmítl další práci na služebním zákonu Dienstbier

Česko

  14:54aktualizováno  17:52
PRAHA - Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se nebude účastnit dalších prací na služebním zákonu. Kvůli dohodě mezi vládou a opozicí totiž podle něj nebude dostatečně odpolitizována státní správa, za což není ochoten převzít odpovědnost.

Jiří Dienstbier foto: MAFRA - Dan Materna

Ministr také požádá kabinet, aby ho zbavil pověření vyjednávat ve věci s Evropskou unií. Není schopen garantovat, že zákon splní podmínky EU pro čerpání evropských fondů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za logické, že Dienstbier nebude na zákonu dále pracovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Zástupci vlády se ve středu s opozicí dohodli na tom, že nevznikne generální ředitelství státní služby. Jeho kompetence má převzít především ministerstvo vnitra, část ministerstvo financí. Dienstbierovi na dohodě nejvíce vadí, že koordinační orgán státní služby přijde o část pravomocí.

"V tomto případě ztratil klíčovou kompetenci podílet se na výběru státních tajemníků, a tak garantovat to, že to budou osobnosti, které by zajišťovaly na resortech právě to odpolitizování personálních záležitostí, a to se naopak zcela zpolitizovalo," míní Dienstbier o dohodě, podle níž bude státní tajemníky jmenovat vláda na návrh příslušného ministra.

Požadavek odpolitizování podle něj současná dohoda splňuje mnohem méně než původní koaliční návrh. "Beru to především jako škodu pro celou Českou republiku, že tady nebudeme mít skutečně solidní zákon o státní službě," uvedl také ministr.

Kompromis je vítězství, říká Sobotka

Jeho slova jsou v ostrém kontrastu se čtvrtečním prohlášením premiéra Sobotky, podle něhož je kompromis mezi vládou a opozicí vítězstvím pro Česko. Byl to přitom Sobotka, který ještě tento týden hovořil o generálním ředitelství státní služby jako nezbytné součásti funkčního zákona o státní službě. Absenci nadresortního koordinačního centra pro státní službu dnes tvrdě kritizovali odbory nebo zástupci Rekonstrukce státu.

K Dienstbierovu rozhodnutí neúčastnit se dalších prací na zákonu premiér uvedl, že se takto s ministrem ve středu domluvil. "Odpovědnost za přípravu zákona se na základě dohody mezi vládou a opozicí přesouvá z úřadu vlády na ministerstvo vnitra, a je tedy zcela logické, že ji nadále nebude zajišťovat Jiří Dienstbier, ale ministr vnitra (Milan) Chovanec," sdělil Sobotka.

"Pan Dienstbier asi neunesl tuto prohru, která je ale z hlediska přijetí služebního zákona, který Česká republika potřebuje, marginální. Mám za to, že stejný názor má i premiér, což plyne ze včerejšího jednání. Ustoupili jsme všichni ve prospěch České republiky," míní zase ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Dienstbier ve čtvrtek své rozhodnutí nepodílet se na dalších pracích na zákonu zdůvodnil tím, že "není ochoten za takovéto prznění kvalitního koaličního návrhu převzít zodpovědnost". Není prý schopen zaručit, že návrh splní podmínky osmadvacítky, a proto na příští schůzi vlády požádá o zproštění pověření ve věci s EU vyjednávat.

Předpokládané reakce Bruselu

"Já to nejsem schopen garantovat, že tento návrh zajišťuje naplnění té podmínky pro čerpání evropských peněz, a proto budu navrhovat, abych byl zbaven tohoto pověření, aby jej dostala paní (ministryně pro místní rozvoj Věra) Jourová," podotkl. Dodal, že se opakovaně vyjádřila, že jednání s Evropskou komisí nebudou problém.

O reakci EU se nestrachuje ani Sobotka. "V Bruselu normu obhájíme, i komise totiž přivítá fakt, že bude schválena včas a za podpory velké většiny politických stran. To dává zákonu o státní službě šanci na to, že se nebude měnit po každých volbách," míní.

"Ukázalo se, že politická kultura opět klesla, vydírání se stalo standardem a ten, kdo vydírá, tedy pan (Miroslav) Kalousek spolu s ODS, tak ti uspěli, zatímco další dvě opoziční strany, které nevydíraly, tak ty měly u jednání smůlu," poznamenal k vyjednávání s opozicí dále Dienstbier.

V minulosti zažil těžké politické střety například se současným prezidentem Milošem Zemanem nebo jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, jenž byl dlouhodobě v opozici k Sobotkovi.

Kabinet k vyjednávání dospěl především proto, že TOP 09 a ODS byly ochotny zákon ve Sněmovně blokovat, pokud by se nevyhovělo čtveřici jejich požadavků. Navíc prý šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na pondělním jednání jasně naznačil, že když nebude ve věci služebního zákona po jeho, je ochoten blokovat i přijetí některých daňových předpisů.

Autoři: ,

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...