Lidovky.cz

Dva dny před volbami prodloužili na Zbraslavi kritizovaný nájem. A nejen tam

Česko

  7:00
PRAHA - Radní městské části Praha - Zbraslav prodloužili o tři roky firmě Subterra provoz kritizovaného staveniště v obytné zóně. A to jen dva dny před volbami. V nich pak stávající starosta prohrál. Zvítězilo hnutí 100pro Zbraslav, které je proti. Závažné otázky se ale na poslední chvíli řešily i na pražském magistrátu, v Olomouci nebo Mladé Boleslavi.

Praha - Zbraslav foto: wikipedia.org

„Jde o stavební dvůr v obytné oblasti, který působí velmi rušivě pro své okolí,“ tvrdí opoziční zastupitelka pražské městské části Zbraslav Zuzana Vejvodová. Podle ní měl své opodstatnění době, kdy fungoval jako zařízení staveniště Subterry při stavbě blízkého Pražského okruhu. Povolení pak vypršelo kolem roku 2011 a tehdy ho stávající rada prodloužila do konce letošního roku. „A teď dva dny před volbami to bez jakéhokoliv avíza prodloužili znovu,“ říká Vejvodová.

ČTĚTE TAKÉ:

S ní však zásadně nesouhlasí končící starosta Aleš Háněl (Nezávislí). „Já to za problematické rozhodnutí nepovažuji. Nemám tady ani žádnou konkrétní stížnost, že Subterra porušila nějaké regule,“ odmítá kritiku.

Načasování je prý náhoda

Důvod, proč rada k důležitému rozhodnutí došla jen dva dny před volbami, starosta vidí v tom, že žádost o prodloužení provozu došla na radnici až v létě. Pak následovala jednání mezi oběma stranami a na program jednání přišla až v říjnu. To, že se blížily volby, podle Háněla nehrálo žádnou roli. „To bychom pak nemohli dělat nic dva měsíce před volbami,“ říká.

Také tvrdí, že výsledkem jednání se Subterrou bylo zkrácení pracovní doby v kritizovaném objektu. „O víkendu půjde pouze o výjimečné směny, které začnou nejdříve v 9 hodin. Dříve se tam pracovalo i v 7 ráno,“ tvrdí Háněl.

Přicházely stížnosti?

Lidem podle něj spíš vadil hluk z vedlejšího dětského a basketbalového hřiště, než z dílen Subterry. „Šeptá se spousta věcí, ale já jsem žádné konkrétní stížnosti neměl,“ tvrdí Aleš Háněl. Zuzana Vejvodová si ale myslí něco úplně jiného. „To není pravda, sama o několika vím, i o dotazech, které v této souvislosti mířily na pana starostu. Také zde probíhalo hygienické měření hluku, takže tam musely být stížnosti,“ tvrdí.

Její hnutí 100pro Zbraslav v říjnových volbách s přehledem zvítězilo, když získalo deset ze sedmnácti mandátů, Vejvodová se tak může v nejbližší době stát novou starostkou. Její snahou pak bude usnesení rady zrušit. O důvodech, které vedly radní k prodloužení povolení stavební firmě, něchtěla ale příliš spekulovat. „Jediné, co víme je to, že Subterra byla sponzorem pivních slavností, které organizoval pan starosta Háněl,“ říká Vejvodová.

Osvětlení v Praze za miliardu

Nejde však zdaleka o jediný případ, kdy vedení města rozhodovalo o zásadních věcech na poslední chvíli před koncem svého mandátu. Končící rada hlavního města v úterý vybrala vítěze tendru, který se bude od začátku příštího roku starat o veřejné osvětlení. Stala se jím firma Eltodo Osvetlenie, která získá desetiletou zakázku za více než 1,1 miliardy korun. Do rok a půl trvajícího výběru opakovaně zasáhl antimonopolní úřad. Vítězná firma bude mít na starosti nejen veřejné osvětlení, ale i plynové lampy, osvětlení památek, přechodů pro chodce i veřejné a věžní hodiny.

Těsně po volbách schválili také odcházející radní v Nejdku na Karlovarsku kontroverzní tendr na úklid za půl miliardy korun. Zakázku na svoz a likvidaci odpadu a údržbu městských cest na devět až 20 let dostala nejdecká pobočka firmy AVE CZ, která město uklízí už nyní.

Ze zahrady stavební parcely

Zastupitelé v Mladé Boleslavi zase na začátku října schválili změnu územního plánu města. Například tak umožnili, že se z bývalé zahrady v Dubcích stanou lukrativní stavební parcely. Už předtím město schválilo prodej tohoto pozemku o rozloze 35 tisíc metrů čtverečních, ale pouze za cenu zahrady, nikoliv jako potenciální místo pro zástavbu. Podle opozice tak vznikla škoda téměř 35 milionů korun. „Pořízení této změny (územního plánu města - pozn. red.) je výsledkem práce posledních dvou volebních období a jeho schválení je logickým završením této práce,“ vyjádřil se pro iDnes.cz k zásadnímu kroku vedení města primátor Raduan Nwelati (ODS).

Nedlouho před volbami změnilo zastupitelstvo územní plán také v Olomouci, který připravovalo šest let. Podle něj tak například nebude možné postavit osmdesát metrů vysokou budovu Šantovka Tower, proti jejíž stavbě mnozí místní obyvatelé bojovali. V reakci na toto rozhodnutí chystá žalobu na město jednatel společnosti Galerie Šantovka Richard Morávek.

V Přerově svolali mimořádné zastupitelstvo krátce před obecními volbami kvůli stavbě vnitřního průtahu městem, který by měl zlepšit dopravní situaci ve městě. Výsledkem bylo rozhodnutí, že bude Ředitelství silnic a dálnic, které už má na projekt finance, bezplatně předána veškerá dokumentace, včetně územního rozhodnutí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.