Lidovky.cz

Klokánky musejí snížit kapacitu. Ministerstvo jim neprodloužilo výjimku

Česko

  15:46
PRAHA - Ministerstvo práce neprodlouží výjimku, podle níž mohlo v klokáncích pobývat víc dětí, než stanovuje zákon. Resort tak nevyhověl odvolání Fondu ohrožených dětí, který tato zařízení pro chlapce a děvčata v tísni provozuje.

Dítě. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Informaci v úterý sdělila ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Dodala, že na splnění podmínek měl fond dva roky. Podle zákona o sociálně právní ochraně v jednom domově pro okamžitou pomoc může být maximálně 28 dětí. Šéfka fondu Marie Vodičková už dříve řekla, že pokud výjimku klokánky nedostanou, hrozí jim zavření a děti skončí v ústavech.

ČTĚTE TAKÉ:

„Žádné dítě, které je v klokáncích Fondu ohrožených dětí, neskončí na ulici nebo v jiném zařízení. Tato zařízení jsou ale určena pro krátkodobou a okamžitou pomoc. Provozují je i jiné organizace. Od krajů jsme zjistili, že větší kapacitu nepotřebují,“ uvedla Marksová.

Zákon se stanovením maximálního počtu dětí v zařízení platí od loňska. Jeho cílem je podle ministryně postupně nahradit velké domovy menšími rodinnými a přátelštějšími zařízeními i pěstounskou péčí. Podle záměru by v klokáncích a podobných domech děti také neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat nejvýš o čtyři děti.

Na úpravu podmínek měly domovy celý minulý rok. Fondu se v šesti klokáncích počet dětí snížit nepodařilo, dostaly proto výjimku do letošního května. Ministryně ji pak prodloužila do konce roku. Týkalo se to klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a Praze 10. Výjimku do konce června 2015 teď dostalo jen hostivické zařízení, počet míst však musí snížit ze 48 na 38.

V klokáncích, jichž se výjimka týkala, je podle Vodičkové 263 míst. Celkem by jich mělo zůstat 168. V zařízeních pracovalo 212 zaměstnanců, fond by musel podle své šéfky propustit 60 lidí a na odstupném vyplatit sedm milionů. S rozkladem ale neuspěl.

Podle ministryně budou moci děti v klokáncích zůstat, dokud se nevrátí zpět do své rodiny, či nepřestěhují do rodiny náhradní. Zařízení by už ale neměla přijímat další děti nad stanovenou kapacitu. „Očekávám, že se kapacita příští rok upraví. Pokud ne, následovala by jiná opatření,“ dodala ministryně. Další kroky ale neupřesnila.

Zařízení pro okamžitou pomoc dostávají 22.800 korun měsíčně na každé dítě. Za dny, kdy nejsou chlapci a děvčata v zařízení, se částka krátí. Fond si opakovaně stěžoval na nedostatek financí.

Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc včetně klokánků. V těchto domovech bylo 1087 míst. Z toho 560 míst je v klokáncích, kterých je 31.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.