Lidovky.cz

Havlín manipuloval s dokumenty, ukázala policejní nahrávka u soudu

Právo

  16:18
KLADNO - Hlavní líčení v případu údajné korupce bývalého soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeje Havlína v pátek pokračovalo mimo jiné promítáním videozáznamů. Na policejním videu Havlín manipuluje s obálkami.

Soudce Ondřej Havlín foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Bývalý advokát Karel Matějka po Havlínovi podle obžaloby požadoval ovlivnění trestního řízení ve prospěch Jaroslava Kříže, který řídil pod vlivem alkoholu. Dotčený za to prý dal úplatek.

Zkazil si život a chtěl se vyhnout vazbě. Soudce Havlín se po zadržení doznal

V kauze je obžalováno celkem sedm lidí. Mezi důkazy jsou i diáře nalezené při domovních prohlídkách. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

Až deset let vězení

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován. U soudu v pátek také zazněly posudky jeho zdravotního stavu. „Obžalovaný netrpí žádnou psychickou chorobou, která by mu bránila účastnit se soudu a jeho stav nevyžaduje akutní hospitalizaci,“ píše se v posudku, který přečetl soudce Petr Sedlařík. Neúčast Havlína na hlavním líčení je tak dobrovolná.

Ve čtvrtek u soudu zmínil jeden z obhájců praxi, kdy se obhájci běžně domlouvali i se soudcem na výši částky, kterou obvinění nebo podezřelí dobrovolně odvedou na dobročinnou nadaci. To jim v kombinaci s uznáním viny a zaplacením škody mohlo přinést zastavení trestního řízení. Tím dotyční měli údajně mít možnost vyhnout se záznamu v trestním rejstříku, tomu by ale mohli vyhnout i v případě, že by se kauza dostala až k soudci. To, že se kauza dostane k soudu, totiž automaticky neznamená záznam v trestním rejstříku.

Kontakt vyloučen

Podle trestního řádu není kontakt obhájce a soudce v přípravném řízení přípustný, pokud se nejedná o takzvané kontradiktorní řízení, například tedy řízení o vazbě nebo o opravných prostředcích.

Obviněný může podle svého uvážení a podle toho jak projevuje lítost určit částku, s níž ať už sám, nebo prostřednictvím obhájce, seznámit státního zástupce, tedy, zda státní zástupce s takto navrženou částku souhlasí pro uzavření případu. „Ale nejedná se o žádné licitování o těchto prostředcích, ale o jasný návrh ze strany obviněného nebo podezřelého a o akceptaci nebo neakceptaci ze strany státního zastupitelství,“ řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ skupiny podezřelé z korupce dozoruje.

Částka pro oběti trestných činů, kterou podmíněného zastavení trestního stíhání, by podle trestního řádu měla být skládána na účet státního zastupitelství. Pokud obviněný dobrovolně složí další částku na nějakou nadaci, je to bráno jeden z projevů jeho lítosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.