Lidovky.cz

V Americe některé farnosti pochodují vedle gayů a leseb, říká Dukou nechtěná jeptiška

USA

  6:00
PRAHA - Společně s 50 zástupci LGBT komunity podnikla v únoru pouť do Vatikánu, kde byla s celou skupinou přijata papežem Františkem. Kromě toho šíří osvětu, práva LGBT komunity hájí přes 40 let. Americká jeptiška Jeannine Gramicková, která navštívila Prahu v rámci festivalu Prague Pride, v rozhovoru pro Lidovky.cz mluví o nezbytnosti reformy katolické církve, o tom, jakou naději přináší papež František, i o tom, jak vnímá zákaz kardinála Dominika Duky, který znemožnil, aby se její přednáška konala na církevní půdě.

Americká řeholnice Jeannine Gramicková diskutovala 12. srpna v Praze na téma šikana v církvi a mimo ni. foto: ČTK

Akce k Prague Pride v kostele Nejsvětějšího Salvátora nebudou. Duka je zakázal

Lidovky.cz: Jak jistě víte, vaše přednáška o šikaně v církvi se nemohla konat v kostele Nejsvětějšího Salvátora, jak bylo původně určeno. Kardinál Duka její konání zakázal. Co podle vás tento přístup vypovídá o katolické církvi v České republice?
Vypovídá to o tom, že vedení církve, kardinál, nerozumí LGBT lidem, že je nevítá. S tím by se mělo něco udělat, měl by se zde zavést nějaký dialog mezi vedením církve, vedením LGBT hnutí a zejména s Logosem, což je křesťanská organizace, která mě sem pozvala. Kvůli pochopení, co to znamená být LGBT. Podle mě jde opravdu o nedostatek vědomostí.

Lidovky.cz: Mohla by se ve Spojených státech konat taková přednáška v kostele?
Ano, takové přednášky se ve Spojených státech běžně v kostelech konají, a to na mnoha místech.

O amerických biskupech

„Když biskupové ve Spojených státech přemýšlí o záležitostech LGBT komunity, tak se okamžitě zaměří na poučování o sexuální etice. Ale to, na co by se měli zaměřit, je poučování o sociální spravedlnosti.“

Lidovky.cz: To znamená, že některé katolické farnosti ve Spojených státech LGBT komunitu podporují. Kolik jich je?
Je zde okolo dvou set farností, které nazýváme přátelské k LGBT. Tyto farnosti mají například speciální skupiny pro LGBT komunitu, rodinu, přátele a podporovatele těchto lidí. Další třeba takové skupiny nemají, ale publikují informační letáky, v nichž deklarují, že vítají všechny lidi bez ohledu na rasu, gender, sexuální orientaci nebo genderovou identitu. A o některých farnostech je zkrátka známo, že jejich vedení, pastor a lidé okolo něj LGBT lidi vítají. Navíc nyní v červnu některé farnosti, ačkoliv jich není mnoho, dokonce pochodovaly v průvodu hrdosti s transparenty své farnosti. To nebývá zvykem.

Jeannine Gramicková

  • získala doktorát na University of Pennsylvania
  • je spoluzakladatelkou New Ways Ministry
  • je členkou National Coalition of American Nuns
  • LGBT komunitě se věnuje již od roku 1971

Lidovky.cz: A jak se k této otázce staví protestantské farnosti?
Protestanské farnosti jsou mnohem otevřenější. Mnoho z nich se v této otázce vzdělává, účastní se diskuzních večerů a informačních schůzek a také prohlašuje, že jsou přátelé LGBT komunity. Katolická církev v tomto zůstává pozadu za dalšími křesťanskými denominacemi.

Lidovky.cz: Může se to však změnit? Dá se katolická církev reformovat?
To je to, čemu jsem zasvětila svůj život, tedy reformě katolické církve, zvláště v oblasti LGBT. Existuje mnoho reformních organizací, jsem například členkou Národní koalice amerických jeptišek, jejímž úkolem je mluvit o otázkách nespravedlnosti v církvi a ve společnosti.

Lidovky.cz: Myslíte, že k reformě může dojít již v éře papeže Františka, který se zdá otevřený změnám?
Ano, myslím, že věci se již začaly měnit. Papež František začal s reformou vatikánské banky, ustanovil komisi, která má vyšetřit skandály související se sexuálním zneužíváním, kontrolovat, soudit a hnát k odpovědnosti arcibiskupy. Z jeho slov a činů je zřejmé, že také vítá LGBT lidi. Potřebuje trochu více pracovat na tématu žen v církvi, protože v této otázce stále zastává velice tradiční postoj, ale myslím, že za svůj život dokázal, že je schopný změnit sám sebe. Ještě před tím, než se stal biskupem, když byl jezuitský provinciál v Argentině, tak býval velmi konzervativní. Sám přiznal, že v té době zastával autoritářskou politiku. Ale v autoritářství už nevěří. Změnil se a já věřím, že dokáže změnit i své postoje a očekávání v otázce rolí žen v církvi.

O přijetí papežem Františkem

Gramicková společně s dalšími padesáti zástupci LGBT komunity vyrazila letos v únoru do Vatikánu, kde se toužila setkat s papežem Františkem. Požádala tudíž o audienci a bylo jí vyhověno. „Když bylo po všem, vyhlásili jsme, že toto přijetí, to nebylo jen pro naši skupinu, ale že je to znamení pro všechny LGBT lidi,“ vylíčila.

Lidovky.cz: Vy hájíte práva LGBT komunity už přes 40 let. Jak se za tu dobu změnila situace a přijímání těchto lidí?
Ve Spojených státech byla ta změna dramatická. Když jsem v roce 1971 začínala ve svém duchovním úřadě, katolíci se skoro báli slovo gay či lesbička vyslovit. Nikdy jste toto slovo neviděli ani v katolických novinách, ani o něm nikdo nemluvil. Nikdy nebylo zmíněno při katolických obřadech ani v katolických kostelech. Ale pak se společnost ve Spojených státech změnila. A to způsobilo, že se katolíci začali ptát, dozvídat a vzdělávat, a jejich synové a dcery začali přiznávat, že jsou gayové, lesbičky nebo transgender. S organizací New Ways Ministry jsme také pořádali mezi katolíky vzdělávací workshopy. Všechny tyto faktory tak přispěly ke změně v katolické komunitě. A nakonec ze strachu a nevědomosti situace dospěla do bodu, kdy průzkumy veřejného mínění ukazují, že mezi křesťanskými denominacemi jsou katolíci hlavními zastánci práv LGBT. Z nich asi 80 % říká, že by LGBT lidé neměli být žádným způsobem diskriminováni.

New Ways Ministry

Tento duchovní úřad byl založen v roce 1977 Jeannine Gramickovou a knězem Robertem Nugentem. Kromě toho, že pomocí přímé služby pomáhá LGBT komunitě, snaží se také o strukturální změny. „Snažíme se prosadit změnu postojů a přístupu katolických institucí k LGBT lidem, aby k nim byli otevřenější. Jedním z našich projektů je přimět katolické instituce k revizi jejich zaměstnanecké politiky, aby nedali výpověď někomu jen proto, že je LGBT nebo žije v homosexuálním svazku,“ říká o působení úřadu Gramicková.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.