Lidovky.cz

Urážky migrantů na sítích? Věříme, že naši politici jsou inteligentní, tvrdí strany

Česko

  7:08
PRAHA - Takových hrůz by žádný z našich členů nebyl schopen, tvrdí strany v reakci na politický konec lidovce Daniela Kalendy za jeho drsná slova na adresu mrtvých uprchlíků. Odmítají však jakkoli regulovat jejich výstupy na veřejnosti, zejména pak na sociálních sítích. Spoléháme na zdravý rozum a inteligenci našich politiků, zní z vedení partají.

Uprchlíci na cestě vedoucí srbskou příhraniční obcí Miratovac. foto: Reuters

Výrok zastupitele za KDU-ČSL Daniela Kalendy na sociální síti o více než sedmi desítkách mrtvých uprchlíků, kteří byli minulý týden nalezeni na rakouské dálnici, vyvolal velké pozdvižení. Necitlivá slova o tragické události jej nakonec stála jeho politické funkce v okresním výboru a celostátní rozhodčí komisi. Projev lidovce „s citem pro sociální odpovědnost“ (jak sám sebe označuje na jednom z blogů), však bude mít dohru i na úterním celostátním výboru. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

„Je to lůza, špína a živel, co sem nepatří. A kdo jim pomáhá, tak ať si je vezme zadarmo domů a živí si je sám, když je anděl štědrosti a samaritán! Já tuhle zemi ani Evropu zčernat nenechám!“, napsal mimo jiné Kalenda.

Strana bude jednat o jeho vyloučení ze strany. „Měl by uznat, že nás poškodil a jeho vyjádření bylo za hranou,“ uvedl lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. 

Daniel Kalenda se na svém facebookovém profilu opřel do migrantů.

Jeho chování odsoudily i ostatní parlamentní strany, jejichž čelní zástupci věří, že by se ničeho podobného od svých členů nedočkaly. Spoléhají se totiž na jejich zdravý rozum a morálku.

A přestože se o uprchlickém tématu uvnitř stran hodně diskutuje, ani jedna z nich nevidí důvod volit jednotnou „strategii“ pro veřejné vystupování v této otázce. 

Například sociální demokracie  věří, že by nikdo z jejích členů nepustil do veřejného prostoru tak nevybíravý komentář. „ČSSD je strana založená na myšlenkách solidarity a humanity, tudíž si nemyslím, že jakýkoli člen strany by byl schopen napsat podobně hrůzné věci jako pan Kalenda,“ sdělil místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. 

Mluvčí strany pak potvrzuje, že sociální demokracie nepřijala žádný úzus ohledně veřejného vystupování na téma uprchlíků v Evropě. K tomu, zda by strana případně svého člena za hanlivá slova zbavila členství, se nechtěla vyjadřovat.

Konec? V hnutí ANO jistý

To předseda koaličního hnutí a ministr financí Andrej Babiš ví, že by podobný exces žádnému z členů hnutí rozhodně neprošel. „Žádný úzus neexistuje, jsme demokratické hnutí. Spoléháme na to, že naši členové mají zdravý rozum a základní úctu k lidským životům. Kdyby někdo z hnutí napsal něco podobného, co člen z KDU-ČSL, tak už dnes každopádně členem ANO není,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Také vedení KDU-ČSL, která v úterý možná vyloučí Kalendu, má ve věci jasno. Jejich pravidla jsou jednoduchá. „Postupujeme podle paragrafu 8 stanov,“ napsal v krátkosti předseda strany Pavel Bělobrádek. Paragraf mimo jiné říká, že vyloučit člena z KDU-ČSL lze jen pro zvlášť hrubé porušení stanov, soustavné zanedbávání základních členských povinností, zneužití stranické nebo veřejné funkce či opakované jednání, které poškozuje stranu. Ani lidovci nemají předepsáno, jak se mají chovat na sociálních sítích. 

Žádný úzus, shodly se strany

Stejný přístup zvolily i opoziční strany. „TOP 09 nemá žádnou nařízení nebo úzus, který by jednotně určoval, jak se vyjadřovat na facebooku na téma migrace. Politikům ani členům nic nenařizujeme, věříme ve zdravý úsudek a inteligenci členů, kteří jsou v TOP 09 i z důvodu, že strana vychází z křesťanských principů,“ napsala mluvčí strany Martina Macková. Potvrzuje též bývalý ministr financí a člen strany Miroslav Kalousek.

KSČM by situaci posuzovala individuálně:

„KSČM nemá předpis pro vyjadřování členů na Facebooku, respektuje právo na názor každého z nich. Pokud by došlo k podobné záležitosti, jakou řeší KDU-ČSL, bude ji posuzovat individuálně,“ uvedl první místopředseda Petr Šimůnek. 

Také občanská demokracie neladí výstupy svých politiků. „ODS, stejně jako ostatní politické strany, nemůže soukromé aktivity svých členů na sociálních sítích jakkoli ovlivňovat nebo jim nařizovat, co mají psát,“ odpověděla mluvčí občanských demokratů Jana Havelková na dotaz serveru Lidovky.cz, zda ve straně platí úzus ohledně veřejných výstupů o uprchlících. Předjímat, jak by se strana zachovala v případě, jako je ten Kalendův, nechtěla. „To je hypotetická otázka. Vyloučení členů je v gesci místního sdružení, případně výkonné rady,“ uvedla. 

Výjimkou není ani hnutí Úsvit, které se právě kvůli názorovému nesouladu před nedávnem rozešlo s dnes již bývalým členem hnutí Tomio Okamurou, odpůrcem přijímání uprchlíků. Také jeho členové spoléhají na „prostou logiku morálního chování“. „V Úsvitu jsou lidé, kteří chtějí kritickou situaci řešit, ne urážet mrtvé nebo si z toho dělat srandu. Proto žádný oficiální úzus není,“ sdělil předseda Marek Černoch. „Pokud někdo chce zveřejnit vyjádření, které by mohlo být kontroverzní, tak dá vědět, že si myslí něco jiného. Nikdo ale nedělá samostatné kroky bez předchozího upozornění,“ doplnil k věci mluvčí hnutí Jan Zilvar. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.