Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Mrtví uprchlíci z kamionu ukazují bariéru mezi východem a západem EU

V odstaveném kamionu se našlo 71 těl včetně čtyř dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V odstaveném kamionu se našlo 71 těl včetně čtyř dětí. | foto: AP

Tragický příběh 71 běženců, jejichž mrtvá těla naplňovala náklaďák odstavený na rakouské dálnici, přináší víc než jen kamínek do mozaiky migrační vlny. Přináší moment, který výrazně ovlivňuje debatu v Rakousku, Německu, ba na západě Evropy.

Řečeno s nadsázkou, ta tragédie může sehrát podobnou roli, jakou u válek sehrálo použití chemické munice v Damašku (2013) či dopad minometného granátu na tržiště Markale v Sarajevu (1995).

Ty případy mají společnou svou emoční stránku. I když ještě nebyly vyšetřeny, i když ještě nebyl znám konkrétní pachatel, emoce z desítek mrtvých je tak silná, že vede k ukazování prstem na skupinového viníka. V Bosně se jím okamžitě stalo vedení tamních Srbů, v Sýrii Asadův režim, v případě náklaďáku s mrtvými běženci je jím celý východ EU včetně Česka a jeho odpor k přijímání uprchlíků. Takhle to vyznívá v podání rakouských a německých médií. Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

„Případ z rakouské dálnice“ je nepochybně kriminální s ne zcela jasným pozadím. Bulharští řidiči, maďarské auto, slovenské firemní nápisy, zvěsti o jakémsi ukrajinském byznysmenovi – mafiánské prostředí z toho čpí na sto honů. Ale 71 mrtvol rozkládajících se na dálnici to vše emočně válcuje. Pro kultivované Rakousko je to tak silná káva, že i prestižní noviny vede k rychlému nalézání a souzení viníků. Jimi jsou státy postkomunistické Evropy včetně Česka a jejich migrační politiky.

Východní barbar, ne civilizace

„Tragédie není dílem převaděčů,“ píše vídeňský Der Standard, „ale politiky, která všemi prostředky brání v útěku před válkou, terorem a pronásledováním.“ Kdo prý užívá slovo převaděč, popírá pravé příčiny, kryje důsledky, klame lidi a uráží oběti.

Selhání Východoevropanů zní titulek v hamburském magazínu Der Spiegel. To vše – 71 mrtvol na rakouské dálnici je jen špičkou ledovce – je prý jen důsledkem faktu, že „východoevropští partneři EU“ (už ne členové?) se brání přijetí uprchlíků. Právě tyto země, jež v minulých letech dostaly masivní pomoc, by měly projevit solidaritu. Jejich vedení se musí pohnout, přinejhorším „s tlakem a pomocí z pokladny EU“.

Silná slova. Zaznívá z nich jistá povýšenost, jindy tlumená, ale teď jí emoce uvolnily. Je to pohled, který od boku spojuje kriminální čin s politikou států, smazává rozdíl mezi legálním a nelegálním (tedy tím, čemu se stát brání) a dosti otevřeně naznačuje: my jsme civilizace, vy jste barbaři.

V Evropské unii se rýsuje nová bariéra, daná nerovnováhou v rozmístění běženců. Podle východních států vzniká nerovnováha tím, že západní členové běžence sociálně hýčkají, čímž je samy přitahují. Podle západních států vzniká tím, že východní státy běžence odmítají. Tragédie z rakouské dálnice tuto bariéru obnažila v plné nahotě.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!