Lidovky.cz

Marksová nepomohla. Firma pro postižené přijde kvůli neexistující pokutě o miliony

Česko

  5:01
PRAHA - Slíbila, že napraví nesmyslné byrokratické rozhodnutí, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) však nakonec nepomohla. A paradoxně se odvolává na úřednické postupy. Společnost Fokus Praha zaměstnávající postižené tak přijde o příspěvek 2,3 milionu korun, to vše kvůli dluhu 2 203 korun, který navíc de facto nikdy neexistoval.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová foto: Petr TopičMAFRA

Ministryně nyní říká, že organizaci prostě pomoci nemohla. A ačkoli nejdříve tvrdila, že i nad zákony se musí přemýšlet. Nyní se na ně odvolává.

Dluh, který neexistoval

O absurdním příběhu informoval server Lidovky.cz v květnu 2014. Fokus pokutovala Všeobecná zdravotní pojišťovna kvůli nedoplatku na zdravotním pojištění. Brzy se ale ukázalo, že neprávem. V říjnu 2011 požádal jeden z jeho zaměstnanců o překvalifikování z invalidního na starobního důchodce.

Byrokracie škodí postiženým. Firmě hrozí likvidace kvůli neexistující pokutě

Česká správa sociálního zabezpečení vyhověla, ale se zpětnou platností od ledna 2010. Fokusu tak v jediném okamžiku vznikl nedoplatek na zdravotním pojištění za 22 měsíců. I přes zaplacení mu pojišťovna udělila pokutu 2 203 korun, společnost vyrovnala i ji, pojišťovna ale nakonec po upozornění na absurdnost celé věci pokutu stáhla a peníze vrátila.

Když ale Fokus v červenci 2014 požádal Úřad práce o příspěvek, na který má díky zaměstnávání lidí s duševní poruchou ze zákona nárok, narazil - kvůli nesmyslnému lpění na byrokracii. Úřad totiž příspěvek smí vyplatit jen pokud příslušný subjekt nedluží. A i když věděl, že pokuta existovala jen papírově, peníze stejně neposlal, aby vyhověl úřednickým postupům. Společnosti zaměstnávající více než stovku lidí s duševní poruchou tak bez vlastního přičinění hrozily existenční potíže.

Ministryně po zveřejnění příběhu postup Úřadu práce označila za absurdní a slíbila, že v přezkumném řízení rozhodne ve prospěch Fokusu. „Sice dodržíme zákon, ale měli bychom nad tím také přemýšlet, abychom pak kvůli doslovnému dodržování zákona neničili organizace a lidi, kde to nemá smysl,“ reagovala tehdy Marksová. (ČTĚTE VÍCE)

Jenže nyní se její úřad odvolává, že jen rozpor s právním předpisem může být jediným důvodem pro změnu zrušení pravomocných rozhodnutí. „Z pohledu platné legislativy došlo k zanedbání povinností ze strany firmy Fokus, kdy po několik měsíců nereagovala na zjištění, že má u VZP splatný nedoplatek. Bylo na zodpovědnosti zástupců firmy, aby tento dluh co nejdříve uhradili. Ti však spoléhali na to, že jim bude nedoplatek prominut, ačkoliv tato skutečnost nemá právní oporu. Firma Fokus zůstala tak vůči pojišťovně několik měsíců zcela nečinná,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

A Marksová, která dříve slibovala pomoc a odvolávala se na zdravý rozum, najednou názor změnila. „Snažila jsem se najít způsob, jak Fokusu vyjít vstříc a příspěvek přiznat. Nicméně z vyjádření kolegů nakonec jednoznačně vyplynulo, že zákon tuto variantu prostě neumožňuje,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Strach zvítězil

Generální ředitel Fokusu Pavel Novák nad letošním zamítavým rozhodnutím Marksové úřadu kroutí hlavou. „Je smutné, že se po roce a půl ukazuje, že strach úředníků přemýšlet zvítězil nad odhodláním paní ministryně netrestat nepřiměřeně organizaci, která dlouhodobě naplňuje cíle, které jsou jednoznačně v souladu se zájmy státu i ministerstva práce a sociálních věcí,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Firmě nezbylo než si kvůli výpadku financování půjčit. „Nejde jen o to, že asi nelze nacenit například bezesnou noc či pocit frustrace, ale i o ‚vedlejší účinky‘ – kvůli propadům v cash flow máme horší obraz u zaměstnanců, dodavatelů i donátorů,“ upozorňuje výkonný ředitel Fokusu Praha Jan Votava.

Fokus už se v roce 2014 kvůli řešení situace obrátil na soud, jednání však zatím ani nezačalo. Od roku 2014 leží podnět na stole ombudsmanky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.