Lidovky.cz

‚Brutální únik informací‘, z něhož je podezřelý Tuhý, souvisí s jeho výslechem, uvedl žalobce

Česko

  19:08
PRAHA - Obvinění z úniku informací, kterému čelí policejní prezident Tomáš Tuhý, souvisí podle olomouckého žalobce Petra Šeredy s ani ne týden starým výslechem Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, uvedl Český rozhlas.

Policejní prezident v klasické uniformě foto: MAFRA

V pondělí dopoledne vystoupil vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek s tím, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti.

V pondělí odpoledne pak do kauzy vnesl trochu světla olomoucký žalobce Petr Šereda, který promluvil pro web Českého rozhlasu. Podle něj únik informací souvisí právě s výslechem Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho z minulého týdne.

Tuhý je podezřelý z ‘brutálního úniku informací’, zní z ÚOOZ. Policejní prezident to odmítá

„Souvisí to s naším postupem, kdy jsme vyslechli dva policejní důstojníky z policejního prezidia,“ uvedl Šereda. Dva vysoce postavené policisty před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací elitních policejních útvarů. Jejich jména přitom nesdělili. Předtím však uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit právě Tuhý a jeho náměstek Laube.

Účelovost, brání se Tuhý

Tuhý obvinění o vynášení informací rezolutně odmítl. Postup expozitury elitního policejního útvaru označil za „nebývalý účelový nátlak“ končícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho příznivců. Reagují tak prý na rozhodnutí o reorganizaci policie, napsal Tuhý v tiskové zprávě.

„O účelovosti svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je nelegitimní a velmi manipulativní postup,“ podotkl Tuhý.

S návrhem na reorganizaci policie, která rozjitřila také vztahy v koalici, přišel ministr vnitra Milan Chovanec. Vedení policie chce podle návrhu vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Má mít oddělení pro organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu, nejzávažnější hospodářskou kriminalitu a korupci. Reorganizace vyvolala spory v koalici či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz.

PSALI JSME O KAUZE:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.