Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Proč je Šlachtův útvar důležitý? Rozplétá citlivé kauzy a žalobci mu věří

Asie

  17:47
PRAHA - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vznikl v roce 1995. Jeho prvním ředitelem se stal Jan Kubice, který byl ve funkci do roku 2007. Po exministrovi vnitra převzal vedení útvaru Robert Šlachta, který však ve středu podal žádost o odchod do civilu. Centrála sídlí v Praze, v několika dalších městech má útvar své expozitury: v Českých Budějovicích, Plzni, Teplicích, Hradci Králové, Brně, Ostravě a Holešově.

Robert Šlachta v době, kdy přebíral vedení ÚOOZ. foto: MAFRA

ÚOOZ v 90. letech vznikl na základě reorganizace Ústředny kriminální policie a jeho hlavním úkolem se stalo potírání mafiánských struktur. „Cílem organizovaného zločinu u nás je získání maximálních zisků a také ekonomického, společenského vlivu za pomoci jakýchkoliv prostředků,“ popisuje ÚOOZ problematiku organizovaného zločinu na svém webu.

Lihová mafie i Nagygate

Pod Šlachtovým vedením protimafiánský útvar rozjel řadu rozsáhlých případů. Akce s názvem Asie se týkala takzvaného Toflova gangu. Jedenáct členů včetně policistů poslal brněnský soud v roce 2014 do vězení.

Příslušníci policie uvízli v síti Šlachtova útvaru i v případu zvaném Ofered – známém u veřejnosti jako lihová mafie. Protimafiánský útvar si tehdy v kauze nelegálních obchodů s lihem vyšlápl na pracovníky celní správy.

Největší pozornost ovšem na sebe v uplynulých třech letech Šlachta strhly případy Nagygate a Vidkun. V prvně jmenovaném jsou souzeni lidé z prostředí lobbisty Ivo Rittiga a z okolí expremiéra Petra Nečase, v operaci Vidkun zase uvízli dva nejvyšší policisté z Olomouce a hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. V polovině května začal ÚOOZ kvůli podezření z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu vyšetřovat v řadách detektivů protikorupční policie a pražských státních zástupců.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...