Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Šéfžalobce Zeman napsal kvůli možnému pádu Šlachty ostrý dopis premiéru Sobotkovi

Česko

  18:56
Nejvyšší státní zástupce Česka Pavel Zeman zažil ve své funkci za pět let už leccos. Zřejmě však nikdy předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi neodeslal takto ostře formulovaný vzkaz. Minimálně se psaní nedostalo na veřejnost. K nebývalému kroku ho vyburcovala avizovaná reforma na policejní prezidiu, v rámci níž se má poroučet Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Policista Robert Šlachta. foto:  Dan Materna, MAFRA

Lidovým novinám se podařilo získat kopii tohoto dopisu. Vyplývá z něj, že sloučením Šlachtova ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), se může vyšetřování nejzávažnějších kauz v zemi fakticky zastaví.

Plán, o němž LN informovaly minulý týden, hodnotí těmito slovy: „Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského anebo korupčního charakteru.“

Popsal také to, jak se o slučování dozvěděl: „Před týdnem jsem byl informován náměstkem policejního prezidenta Zdeňkem Laubem a následně policejní prezidentem Tomášem Tuhým o záměru sloučit dva policejní útvary s celostátní působností s účinností od 1. července 2016.“

Vrchní státní zástupce Zeman píše premiérovi ohledně sloučení ÚOOZ a protikorupčního útvaru.

Vrchní státní zástupce Zeman píše premiérovi ohledně sloučení ÚOOZ a protikorupčního útvaru.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana žalobcům není jedno, co se v policii odehraje, neboť jsou na práci těchto detektivů závislí. Nesou také odpovědnost za výsledky trestních kauz. „Státní zastupitelství se dané odpovědnosti nezříká, aby ji však mohlo naplnit, potřebuje součinnost s policejními orgány, které jsou na dostatečné odborné úrovni a u nich je záruka zachování důvěrnosti citlivých informací,“ konstatuje Zeman s tím, že i díky práci žalobců si Česko polepšilo v žebříčku vnímání korupce z 54. místa na 37. příčku. Závěrem premiéra Sobotku upozornil, že sloučení zmíněných útvarů má celospolečenský rozměr.

Dopis dostal na vědomí také ministr vnitra Milan Chovanec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Proti záměru sloučit oba útvary varovali minulý týden představitelé Nadačního fondu proti korupci (NFPK). A nejnověji se připojila česká pobočka Transparency International. Její ředitel David Ondračka uvedl: „Vyšetřování organizovaného zločinu i finanční kriminality je složitá a dlouhodobá činnost a tento krok ji může destabilizovat. Takovou zásadní reorganizaci není možné navrhnout v pátek a v pondělí podepsat. Bez adekvátní debaty celá akce působí velmi účelově a nedůvěryhodně.“ Podle něj se změna chystá v nepochopitelném utajení, zbytečně se s ní spěchá a nepředchází jí seriozní odborná debata.

„O plánovaném sloučení ÚOKFK a ÚOOZ se mezi odbornou i laickou veřejností šíří pochybnosti o jeho účelovosti. Způsob, jakým se na sloučení pracuje, vzbuzuje dojem, že cílem není vyšší efektivita dotčených útvarů, ale snaha v tichosti a bez adekvátní pozornosti rozbít relativně dobře fungující systém a tým lidí, který otevřel vyšetřování řady závažných kauz, což v minulosti nebylo samozřejmé. Vaše argumenty jsou nutné, aby se dalo porozumět účelu celé systémové změny,“ píše TI na svých stránkách.

Autor: