Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlachtu chce sundat mafie, myslí si podnikatel Jančura

Radim Jančura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Koncem roku 2011 Nadační fond proti korupci finančníka Karla Janečka rozjel velkolepé tažení proti podnikatelům a lobbistům spojeným se zakázkami v pražském dopravním podniku. Od té doby fond sleduje různé kauzy spojené se státní správou a státními podniky a vyjadřuje se k nim. Člen správní rady Radim Jančura se nyní zostra pustil do kritiky vedení policie za tajný plán na sloučení protimafiánské (ÚOOZ) a protikorupční policie (ÚOKFK), v jehož důsledku by měl padnout šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

LN Bavili jste se ve vedení Nadačního fondu proti korupci o chystané policejní rošádě a sloučení protikorupční a protimafiánské policie?
Situaci samozřejmě ve fondu řešíme, učinili jsme i tiskové prohlášení, ve kterém jsme věc kritizovali. Celý záměr je evidentně nasměrovaný na odstranění člověka, který je jim nepohodlný. Navíc je zjevné, že z protikorupční policie jsou vynášeny a obchodovány informace. Naopak ředitel protimafiánské policie Robert Šlachta si u politicky citlivých kauz nechává informace pro sebe a nedělí se s o ně s politiky.

LN Proč se podle vás reorganizace policie a odstranění Šlachty děje právě nyní? Kvůli blížícím se volbám?
Myslím si, že to souvisí s tím, že pan Šlachta začal šetřit policisty, kteří vynášeli a obchodovali informace ze spisů (míněna kauza Bereta, v níž Šlachtův ÚOOZ stíhá policistu z protikorupčního ÚOKFK Radka Holuba kvůli vynášení informací - pozn. red.). Pokud by ke sloučení útvarů mělo dojít, ať se o věci vede dlouhodobá debata – podobně jako se diskutuje o překopání státních zastupitelství. Současná policejní reorganizace je nepřipravená a myslím si, že ministr vnitra (Milan) Chovanec (ČSSD) jen zkouší, jestli mu to projde.

Robert Šlachta a Ivo Ištvan v roce 2013.

Robert Šlachta a Ivo Ištvan v roce 2013.

Robert Šlachta

Robert Šlachta.

LN Mohly by být v důsledku reorganizace smeteny pod stůl některé citlivé kauzy – třeba ty, které zasahují do řad policie a některých pražských žalobců?
Jednoznačně. Nejde ani tak o to, že by byly smeteny pod stůl, ale že k vyšetřované osobě uniknou informace. Daný člověk se pak může připravit a kauza je tím pádem zmařena, náskok policie mizí. Myslím si, že útvary vyšetřující kauzy s politickým pozadím by měly být soběstačné a šéfové takových oddělení – v tomto případě Šlachta – by už své informace neměli nikam reportovat. Je veřejný zájem na tom, aby informace neunikaly k politikům.

LN Co tajemný plán svědčí o vedení české policie?
Je zpolitizované a neví, na koho si zrovna chce Šlachtův tým zakročit. Tu na hejtmana ČSSD v Olomouci, dříve na politiky ODS, dneska prověřují i Agrotec ve vlastnictví Agrofertu na České poště. Je vidět, že ÚOOZ je politicky neřízený útvar, což se některým politikům nezdá.

LN Proti slučování úvarů se postavily špičky justice – nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. O čem to podle vás svědčí?
Jejich názor by politici měli respektovat. ÚOOZ se říká protimafiánský útvar. Teď to trochu může vypadat, že s mafií bojuje i na ministerstvu vnitra. Ale vážně: přijde mi to jako ohrožení demokracie, protože chtějí rozprášit útvar, který dokáže pracovat na principu „padni komu padni“. Bude záležet, jak se k věci postaví předsedové koaličních stran Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Andrej Babiš (ANO).

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!