Lidovky.cz

Německá policie vyšetřuje zabíjení uprchlíků v Československu. Míří i na Jakeše a Štrougala

Česko

  5:00
PRAHA - Nejméně 282 lidí zahynulo v letech 1948 až 1989 při pokusech o překročení československé hranice, mezi nimi i východoněmečtí občané. Vyjma čtyř řadových pohraničníků nebyl v Česku za usmrcení emigrantů odsouzen. V budoucnu by ale mohly být další osoby potrestány v zahraničí. Zabíjení civilistů na železné oponě totiž nyní začala vyšetřovat bavorská policie.

Miloš Jakeš na oslavě svátku práce KSČM. foto:  Michal Šula, MAFRA

Historický právní průlom. Bavorská kriminální policie začala vyšetřovat zabíjení německých uprchlíků na hranicích někdejšího Československa. Žádná jiná země přitom dosud ještě komunistické pachatele z jiného státu nestíhala, zároveň Německo nikdy nešetřilo usmrcení emigrantů z NDR ve východním bloku, přes nějž se pokoušeli dostat do Rakouska.

Umírání na hranicích? Jakeš se Štrougalem mají na rukou krev, máme důkazy, tvrdí vnučka Heyrovského

„Konečně padají neviditelné hranice bývalého východního bloku a spravedlnost se stává více a více univerzální hodnotou,” okomentovala pro Lidovky.cz Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí.

Právě platforma před více než rokem a čtvrt podala v Německu trestní oznámení na 67 představitelů tehdejšího komunistického režimu. Učinila tak proto, že tuzemskými soudy byly za střelbu na hranicích dosud potrestány pouze čtyři osoby, dvě podmíněně a dvě nepodmíněně.

Pohled z místa zadržení směrem ke státní hranici.
Hartmut Tautz zemřel při pokusu o přechod do Rakouska.

Nejvyšší spolkový státní zástupce během té doby již označil úmyslné zabíjení neozbrojených civilistů na železné oponě za mezinárodní zločin. Došlo podle něj totiž k zásadnímu porušení lidských práv na život a na svobodu pohybu.

Neela Winkelmannová dosavadní postup německých vyšetřovatelů vítá. „Dosud se žádné oficiální nebo akademické místo v České ani Slovenské republice neodvážilo zkonstatovat, že se jedná o nepromlčitelné činy,“ uvedla.

Mladíka z NDR roztrhali psi

Během více než 50 let zahynulo při snaze o překročení československé hranice podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) nejméně 282 lidí, někteří po zásahu elektrickým proudem, jiní byli zastřeleni. Neoficiální čísla uvádějí dokonce až zhruba pět set osob. Na hranicích zemřelo rovněž dle ÚDV nejméně 584 vojáků. Z nich 11 bylo usmrceno uprchlíky a 185 spáchalo sebevraždu.

Oznámení z loňského roku se týká například smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety při pokusu o útěk do Rakouska na hranici u Bratislavy roztrhán psy pohraničníků (jeho celý příběh čtěte ZDE).

Fotografie osmnáctiletého Hartmuta Tautze z legitimace.

Další z obětí je Richard Schlenz, jemuž se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem zastřelen až na rakouském břehu. Mezi usmrcené patří rovněž Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání stráže po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice.

Případ dostal na starosti Bavorský zemský vyšetřovací úřad v Mnichově. Tamní vyšetřovatelé jej ale prozatím nechtějí v jeho průběhu komentovat.

Německé soudy již v minulosti potrestaly přes 150 lidí za zabíjení na vnitroněmecké hranici. S podmínečnými tresty byli odsouzeni nejen vojáci, kteří byli pověřeni střelbou, ale také zástupci vyšších pater velení. S několikaletými tresty vězení odešli náměstci ministrů, náčelníci štábu či poslední generální tajemník komunistické strany Egon Kranz, jenž si odseděl čtyři a půl roku z šestiletého nepodmíněného trestu.

Platforma podala trestní oznámení na odpovědné osoby letos v září i v Česku, neboť získala nové poznatky. Podložila jej tisíci stranami dokumentů a právní argumentací. Podobným podnětem z roku 2008 se ÚDV již v minulosti zabýval. Šetření ovšem loni bez výsledku uzavřel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.