Lidovky.cz

Zeman táhl voliče nejen na vesnicích. Patřila mu i sídliště velkých měst

Česko

  5:00
PRAHA - Přesvědčil nejvíce voličů ve třinácti krajích, jen v Praze se musel sklonit před svým vyzyvatelem pro kolo druhé. Náskok téměř dvanácti procentních bodů nad Jiřím Drahošem zajistily Miloši Zemanovi zejména hlasy na vesnicích a v malých městech. Podrobné výsledky ovšem ukazují, že stávajícího prezidenta upřednostnili též voliči ve vybraných částech velkých měst. Především pak na sídlištích.

Podporovatelé Miloše Zemana. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

kompletní výsledky voleb najdete zde:

Současná hlava státu nemá v hlavním městě a jeho okolí dlouhodobě příliš příznivců. Ukázalo to i úvodní kolo prezidentských voleb, v němž zvítězil téměř ve všech pražských obvodech celkově druhý Jiří Drahoš. Zeman na svou stranu dokázal přetáhnout jediný: okrajovou část  Královice zcela na východě metropole.

Vyplývá to z unikátní podrobné mapy, v níž můžete nalézt, jak volili vaši sousedé.

V Lánech je Drahošovo. Obec s prezidentským sídlem Zeman neovládl

Jiná už je však situace při podrobném pohledu na jednotlivé okrsky. Existují totiž místa, v nichž Drahoš Zemanovi i přes plošnou převahu suverénně podlehl. Mezi ně patří například i jedno z nejrozsáhlejších pražských sídlišt na Jižním městě.

Lidé na sídlišti na pražském Jižním městě podpořili převážně Miloše Zemana.

V Praze je tento jev dobře patrný na několika místech. Zaznamenat jej lze ale také jinde, namátkou v Brně či Karlových Varech.

Zatímco ve středu druhého největší českého města dominoval Jiří Drahoš a v několika okrscích přeskočil Zemana i třetí v celkovém pořadí Pavel Fischer, v brněnské části Vinohrady, jejíž podstatnou část zaujímají bloky „paneláků“, přesvědčil nejvíce voličů současný prezident. Mezi ním a kandidátem na druhé příčce byla místy propast až 27 procentních bodů.

Zatímco lidé v centru Brna volili spíše Jiřího Drahoše, na sídlišti v městské části Vinohrady se přiklonili na stranu Miloše Zemana.

V západočeských Karlových Varech nastala podobná situace. Jestliže lázeňské centrum města podél řeky Teplé opanoval Drahoš, okrajová území a rozlehlá sídliště v Tuhnicích, v Drahovicích nebo na Růžovém vrchu patřila jednoznačně Miloši Zemanovi.

Právě městská část Drahovice je toho názornou ukázkou. Jestli v tamní vilové čtvrti zvítězil těsně bývalý šéf Akademie věd Drahoš, v okrsku o pár stovek metrů dál, jenž je tvořen převážně panelovými domy, zvítězil Zeman o deset procentních bodů.

V centrální, lázeňské část Karlových Varů se voliči vyslovili pro Jiřího Drahoše, v okrajových územích a na sídlištích pro Miloše Zemana.

Levicová sídliště

Podle uznávaného sociologa Jana Herzmanna nejde o překvapivý úkaz, nýbrž historicky daný trend, kdy sídliště velkých měst často volila směrem doleva, ať už ČSSD, nebo KSČM.

„Nejspíš se prokázalo, že Miloš Zeman je stále vnímán jako převážně levicová osobnost. A právě v těchto volebních okrscích došlo ke spojení levicových voličů ve skupinu, která ho podporuje,“ přibližuje Herzmann.

Miloš Zeman.
Momentka z volební štábu Miloše Zemana. Zcela vpravo hradní kancléř Vratislav...

Výjimkou posledních let, kdy partaje na levé straně politického spektra dopadly na sídlištích velmi špatně, byly loňské parlamentní volby. Sídlištní populace během nich totiž vyjádřila podporu zejména hnutí ANO, které se řadí kamsi do středu či mírně doprava. A regionální podpora Miloše Zemana a hnutí Andreje Babiše je podle sociologa Daniela Prokopa hodně propojená.

Velkou roli podle Herzmanna ovšem nesehrálo premiérovo prohlášení pouhý den před úvodním kláním prezidentských voleb, že dá svůj hlas stávajícímu hradnímu pánovi. „Šlo o dlouhodobě očekávané sdělení. Voliči Miloše Zemana byli dlouho dopředu rozhodnutí, že ho budou volit,“ tvrdí specialista na volební výzkumy s tím, že Babišova slova na poslední chvíli neměla zásadní vliv.

Chudší a starší lidé

A čím je vůbec příklon k levicovému myšlení na sídlištích dán?

Sociologové se shodují, že je obývá především starší a sociálně slabší skupina obyvatelstva, než jaká žije například v satelitní oblasti velkých měst, kde dominuje nová výstavba, či v oblastech s rodinnými domy.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

„V mnoha sídlištích zůstali lidé, kteří si nemohli dovolit lepší bydlení, nestěhovali se a cítí se na straně poražených ekonomické transformace. Na rozdíl od těch, kteří využili už skoro 30 let polistopadového vývoje, aby si zlepšili svou úroveň, a sídliště opustili,“ líčí Jan Herzmann.

„Sídliště také úplně nesdílí liberální metropolitní světonázor, který panuje v centrální části větších měst,“ doplňuje Daniel Prokop z výzkumné agentury Median.

Na tiskovou konferenci Miloše Zemana se přišel podívat i Daniel Hůlka.

Oba odborníci zároveň ale upozorňují, že ne vždy tomu tak je. Zejména menší sídliště se v průběhu let přetvořila. Existuje také mnoho výjimek, například pražské sídliště Petřiny, v nichž zcela dominoval Jiří Drahoš.

Jednu z takových anomálií představují částečně také pražské Stodůlky, kde má současná hlava státu trvalé bydliště a kde chodí pravidelně s rodinou volit. Někdejší premiér a dlouholetý předseda ČSSD, jenž momentálně bydlí v Lumbeho vile na Hradčanech, v nich sice přesvědčil podstatnou část hlasujících, sídlištní okrsky ovšem zůstaly značně rozděleny na dva tábory, zemanovský a drahošovský.

Volební dění jsme sledovali v podrobné online reportáži.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.