Lidovky.cz

Boj o nejvyšší post Energetického regulačního úřadu graduje, odvolaný šéf se obrátil na Ústavní soud

Česko

  11:31aktualizováno  13:10
PRAHA - Spor o hlavní post Energetického regulačního úřadu se přenesl k nejvyšší soudní instanci v zemi, bývalý šéf rady úřadu Vladimír Outrata podle zjištění serveru Lidovky.cz podal proti svému odvolání ústavní stížnost. Ve funkci skončil nuceně po zásahu vlády na konci července. Úřad je klíčovou institucí, jež v Česku dohlíží na ceny elektřiny či plynu.

Bývalý šéf rady ERÚ Vladimír Outrata podal Ústavní stížnost. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Vladimír Outrata stanul na špici Energetického úřadu loni v srpnu. Stal se nástupcem Aleny Vitáskové, které úřad podléhal předchozích šest let. S jejím koncem se změnila struktura řízení instituce. Zatímco Vitásková ERÚ vedla jako předsedkyně, po ní převzala řízení pětičlenná rada. Outrata 1. srpna 2017 usedl do jejího čela, na pozici vydržel přesně rok. Letos 31. července ho zbavil funkce druhý kabinet Andreje Babiše.

Outrata se se svým odvoláním nesmířil, podle zjištění serveru Lidovky.cz napadnul usnesení vlády a navazující oznámení premiéra Babiše u Ústavního soudu. Strážci ústavy přijali podnět 27. září, podle informací serveru Lidovky.cz Outratu zastupuje bývalý děkan pražských práv Aleš Gerloch.

‚Snaha Miloše Zemana vyjde vniveč,‘ tvrdí Vitásková. Solární dotace nechce nikdo zastavit

„Nejsem si vědoma toho, že by Ústavní soud něco podobného v minulosti řešil. Jako jediný spor, spojený s personální otázkou, se mi vybavuje rozhodování Ústavního soudu o odvolání Ivy Brožové z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu,“ sdělila serveru Lidovky mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. 

‚Vyjádřil jsem obavy z nezákonnosti‘

Outratovo podání bude Ústavní soud vyřizovat na plénu, jejž tvoří všichni soudci instituce. Podle Sedláčkové vzhledem k čerstvosti stížnosti nelze odhadnout, kdy ji soud vyřídí. Nicméně průměrná délka vypořádání podnětů na plénu je zhruba 9 měsíců. Server Lidovky.cz už požádal o reakci na Outratův krok premiéra Andreje Babiše, na dotaz však zatím nereagoval. 

Ministr vnitra Jan Hamáček už před časem šéfa kabinetu písemně upozornil, že odvolání Outraty může způsobit komplikace. Podle prvního muže ČSSD totiž odstavení šéfa ERÚ proběhlo nelegálně. „Vyjádřil jsem obavy, zda vláda v této věci postupovala v souladu se zákonem,“ uvedl v srpnu pro Hospodářské noviny Hamáček. Jako nového šéfa ERÚ vybrala vláda Vratislava Košťála.

Předsedou ČSSD Jan Hamáček.
Premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle Hamáčka může kabinet zbavit funkce šéfa rady úřadu jen za přesně stanovených podmínek, navíc jen v případě jeho odvolání i ze samotné rady. Outrata však radním zůstal. Kabinet nečekaný konec Outraty v předsednické funkci oficiálně nekomentoval.

Ministerstvo si za odvoláním stojí

Vládu k rozhodnutí postrčilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Záminkou byla Zpráva o činnosti a hospodaření Energetického regulačního úřadu za rok 2017, kterou kabinet neschválil. Outrata negativní hodnocení dokumentu před kolegy z rady zatajil, současně bez jejich vědomí poslal premiérovi písemnou reakci. Kvůli tomu ho vláda sesadila.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dále disponuje informacemi, že Ing. Vladimír Outrata nedovolil předložení materiálu členům Rady zpracovaného pracovníky Energetického regulačního úřadu. Jeho zařazení na jednání Rady bylo požadováno,“ upozornil týdeník EURO. 

Na Outratovu stížnost už reagovala po středečním jednání vlády ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO). Podle jejího přesvědčení jednal kabinet správně. „Naši právníci odvolání pana předsedy Outraty analyzovali. Jsem přesvědčená, že to odvolání bylo v rámci zákona,“ uvedla Nováková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.