Lidovky.cz

Jak dostat dítě od displeje? 10 tipů od expertů pro rodiče

Česko

  5:00
Tráví vaše dítě příliš mnoho času s mobilem v ruce nebo za počítačem? Online svět a sociální sítě nabízí spoustu možností komunikace i zábavy. Paradoxně v nás ale mohou způsobovat sociální izolaci, digitální samotu i špatnou náladu a nezájem. Je proto dobré znát digitální návyky vašich dětí. Server Lidovky.cz ve spolupráci s projektem Replug me připravil 10 tipů, jak dětem pomoci uhlídat zdravou míru času stráveného v online světě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

10. Mobil nesmí na záchod a v noci do pokoje!

Jak čelit digitální samotě a sociální izolaci.

Mobil je přístroj jako každý jiný. Má nám sloužit. Často není důvod si ho brát do těch nejosobnějších prostor, jako je pokoj nebo záchod. Děti se často neudrží, je mnohem lákavější dívat se na youtube videa do pozdní noci, než číst knížku. Je to stejné, jako když si před sebou necháte otevřenou čokoládu nebo chipsy a snažíte se odolat.

V určité fázi, kdy jsou děti na mobilech a internetu více hodin denně, stává se pro ně těžší odolat svodům a mobil si nevzít do ruky. Pokud přístroj necháme dítěti přes noc v pokoji, neumožňujeme mu tedy, aby jeho užívání omezil. Alespoň ze začátku potřebuje vaši pomoc.

Můžete si například určit nabíjecí místo v domě, kam ho všichni na noc budete odkládat. Z teplé postele se hůře vstává 10krát za noc, abyste zkontrolovali notifikace, než když máte mobil u hlavy.

9. Uvědomte si, jak sami (nad)užíváte digitální technologie

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Každý rodič by měl pečlivě zvážit své vlastní chování ve vztahu k médiím. Dítě vidí rodiče jako vzor a přirozeně, podvědomě i pozorováním se od něj učí. Zkuste se týden sledovat a zapisovat si, jak často se díváte na mobil, počítač, na jakých aplikacích trávíte čas. Kolik ho tam trávíte. Jak často kontrolujete e-mail. Jak často používáte technologie doma, i když je to pracovně. Věnujte dítěti plnou pozornost.

Replug me se na seminářích pro rodiče snaží vzdělávat i rodiče a přimět je, aby oni sami uměli s médii lépe pracovat. To, že děti vnímají a kopírují rodiče jako model i v užívání technologií naznačuje také studie Sarah Vaala a Amy Bleakley z roku 2015.

8. Zaveďte si společně domluvená pravidla

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Společně s dítětem si domluvte pravidla ohledně užívání mobilů, počítačů apod. Nestavte dítě jen před samé zákazy. Promluvte si o jednotlivých bodech, proč je chcete mít takto nastavené. Buďte připravení v některých bodech udělat kompromis. V pravidlech si například stanovte čas, který děti denně u obrazovky stráví.

Průběžně oceňujte, když dítě pravidla dodržuje. Často si rodiče všímají spíše porušování pravidel a dítě pak trestají. Důležitější ovšem je všímat si, kdy dítě pravidla dodržuje a dát mu to najevo. Domluvte se na odměnách a nastavte si pravidla i sami pro sebe.

Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně zjistili, že 35 % dětí a dospívajících tráví během školního dne 4 a více hodin online, 9 % pak 7 hodin a více.

7. Ponořte se do dětského světa

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Na online videa se denně dívá 75 % dětí a dospívajících (EUKO 2018). Proto by se rodiče měli zajímat o to, jaký obsah děti sledují a jak je to ovlivňuje. Najděte si vlastního youtubera, připojte se k sociálním sítím dětí, popřípadě s nimi začněte hrát hru. Zkrátka se společně ponořte do online světa.

Lépe tak uvidíte, co vaše dítě každodenně sleduje a jak by to mohlo ovlivnit jeho názor či chování. Naučte je konzumovat kriticky. Požádejte děti, aby něco zjistily o konkrétním filmu nebo pořadu, na který se budete dívat a pak o tom diskutujte. Dítě bude tím spíše poslouchat váš názor na věc, když uvidí, že jeho online světu rozumíte a jen jim nekážete z reálného světa, ze kterého do toho online moc dobře nedohlédnete.

6. Povzbuďte v dětech jejich sebevědomí

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Povzbuďte v dětech kreativitu, rozvíjejte jejich talent, potenciál. Pokud dítě bude věřit ve své schopnosti a dovednosti v reálném světě, bude lépe odolné vůči srovnávání se s ostatními v online světě.

Naučte se pochválit dítě za konkrétnosti, které se jim povedly. Ne jen obecně: Ty jsi ale šikovná(ý) holka/kluk. Ale oceňte například v domácím úkolu specifickou myšlenku, na kterou samy děti přišly. Pochvalte, ale neutíkejte, zůstaňte s dítětem a prožijte pochvalu s ním.

Pomalu totiž začínáme vyhledávat komplimenty více v online světě než v tom reálném - například na sociálních sítí. Dopřejte dětem pozitivní pocity z pochvaly v reálném kontaktu, aby věděly, že je nemusí hledat jen na sociálních sítích.

5. Zajímejte se a komunikujte s dětmi

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Zjistěte, co děti na internetu nejvíce baví, na co se dívají, jaké hry hrají, s kým komunikují. Zajímejte se o to, jaké osobnosti sledují i jak aktivní či pasivní jsou. Mluvte s nimi o tom, co by pro ně znamenalo, kdyby se od sociálních sítí odpojily. Bavte se o tom, jaký vliv má nadměrné užívání technologií na jejich náladu, emoce, psychické rozpoložení.

Digitální technologie jsou hybatelem našich životů. Mladší generace s nimi od dětství vyrůstají, ty starší se s nimi učí sžít. Rodičovské přístupy, na které jsme byli zvyklí od svých rodičů, tak v této – v podstatě revoluční – době nemusí být vždy funkční. I proto je potřeba se zajímat o dětský svět, aby rodiče pochopili fungování fenoménu, na který sami jako děti nebyli zvyklí. 

4. Offline čas

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Najděte si čas na více společných aktivit, bez mobilů, tabletů či počítačů. Naplánujte si výlety či akce, kdy se domluvíte, že pojedete bez mobilů, v offline režimu. Důležité je, že se odpojíte i vy rodiče a pravidelně tyto aktivity offline sami iniciujete. Dítě současně učíte, že čas strávený jen s rodinou, kdy konverzace není narušována obrazovkami, je cenný.

Nechejte také dítě nudit se bez přístrojů. Nezapomínejte, že nuda a neaktivita mají své opodstatnění, jsou důležitou činností lidského mozku a hnacím motorem nových nápadů a myšlenek.

3. Dovolte svému dítěti (i sami sobě) být nedokonalý

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Svět sociálních sítí se často točí kolem dokonale vypadajících lidí. I sami na sebe máme mnoho požadavků. Zkuste se ale spolu se svým dítětem naučit, že nemusíme být zcela dokonalí. Že je naprosto v pořádku, když nevypadáme jako ta úžasná instagramová modelka a že si proto nemusí vytvářet dokonalou, ale falešnou online identitu. 

Sledujte, jak se váš potomek prezentuje, bavte se o online identitě, o způsobu, jakým vzniká. Povídejte si o tom, co je reálné a co není. Mnohdy ani ta facebooková či instagramová modelka není dokonalá. Povídejte si o tom, co všechno asi vedlo k tomu, že vypadá na fotce tak skvěle, kolik marných pokusů asi finální fotografii předcházelo a proč má tolik značkových věcí. Poučte děti o komerční povaze sociálních médií. O tom, jak fungují reklamy, sponozři, PR i celý systém followerů a zisku Instagramových celebrit.

2. Neodsuzujte a nezesměšňujte

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Představte si, že někdo s nepochopením neustále haní vaši zálibu. Jak se cítíte, když vám někdo (obzvlášť pro vás významný) neustále říká, že už toho máte nechat, označuje vaši činnost/zájem za hloupost a ptá se, jestli je s vámi všechno v pořádku, když je praktikujete?

Bohužel takto vystupuje mnoho rodičů vůči svým dětem, když jde o online prostředí. Proto nebuďte neustále negativní ohledně toho, na co se vaše dítě dívá. Neodsuzujte, snažte se pochopit a diskutovat s dítětem. Snažte se dítěti porozumět a podívat se na to jeho očima. Dítě velmi ocení, když se budete o něj a jeho svět zajímat.

1. Nezakazujte mobil, počítač, hry apod. úplně

Jak čelit digitální samotě a izolaci.

Žijeme v době, kdy se bez digitální technologie obejde jen málokdo. Využíváme je ve škole i v práci, spousta škol již běžně využívá elektronické žákovské knížky ke komunikaci s rodiči. Proto odebrání veškerých technologií není řešení, obzvláště pokud je sami využíváte.

Technologie v rukou dětí nejsou rozhodně jen negativní. Mají mnoho pozitiv. 

Děti se více procvičí v angličtině. Nesmělé děti, které v reálném světě těžko nacházejí přátele, mohou v online hře najít kamarády. Zažijí si pocit, že jsou pro někoho (kromě svých rodičů) důležití, že si jich někdo váží. Pro děti s neobvyklými zájmy je internet a sociální sítě téměř jediné místo, kde najít lidi s podobnými zájmy, kteří je neodsuzují, že jsou divní. Naopak sdílí podobné hodnoty.

Replug me

Desatero vzniklo ve spolupráci s projektem Replug me, který pořádá workshopy pro mladé lidi, rodiče, firmy a vzdělávací programy pro školy. Cílem projektu je pomoci lidem žít plnohodnotný život v digitální době. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.