Lidovky.cz

Ústavní soud se vyjádřil k razii v growshopech. Policie zabírala věci v ‚nepřiměřeném rozsahu‘

Česko

  14:38aktualizováno  15:03
Brno - Justice při zabrání zboží porušila práva firem, které provozovaly takzvané growshopy, tedy obchody s pomůckami pro pěstitele konopí i dalších rostlin. Stížnosti dvou společností dnes vyhověl Ústavní soud (ÚS). „Došlo k zabrání věcí v nepřiměřeném rozsahu,“ uvedl v odůvodnění soudce zpravodaj Pavel Rychetský.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

ÚS v nálezu zdůraznil požadavek na přiměřenost ochranného opatření, což bylo v tomto případě zabrání zboží. Obvodní soud pro Prahu 3 musí rozhodovat znovu, tentokrát by měl pečlivěji zvážit, co je nutné kvůli ochraně společnosti a zamezení další trestné činnosti zabrat, a co nikoliv.

Stát v aukci nabízí vybavení pěstírny marihuany. Potrestaný majitel growshopu kroutí hlavou

Policie po prohlídkách ve skladech a kamenných prodejnách zajistila tisíce položek. Kromě kuřáckých pomůcek či semen konopí to bylo také zboží se širším uplatněním, třeba substráty, hnojiva, zavlažovací a osvětlovací technika či pěstební nádoby. O zabrání všeho zboží posléze rozhodla justice.

Ústavní stížnosti podaly firmy Growman Plains a GrowLand. Jejich jednatel Michal Otipka v minulosti dostal podmínku za šíření toxikomanie, stejně jako bývalý jednatel Pavel Smolík. Otipka dnešní nález přivítal. Firmy podle něj přišly o veškerý svůj majetek v hodnotě deseti až 15 milionů korun.

‚Patnáct let něco budujete a pak vám to někdo vezme‘

„Představte si, že 15 let něco budujete, pak někdo přijde a pod nějakou záminkou vám všechno vezme,“ řekl novinářům Otipka.

„V podstatné části šlo o zboží, které lze běžně koupit a které se svým obvyklým účelem nijak nepříčí zákonu,“ konstatovali nyní ústavní soudci. V nálezu připomněli, že stát část zabraného zboží nabízí ke koupi prostřednictvím Centra zajištěných aktiv ministerstva vnitra.

Majitelka growshopů je vinna z šíření toxikomanie. Musí zaplatit pokutu a přijde o majetek

Policie podnikla rozsáhlou razii proti growshopům v roce 2013. Reagovala tak na verdikt Nejvyššího soudu zdůrazňující společenskou škodlivost situace, kdy zákazník na jednom místě dostane semena, veškeré potřeby, propagační materiály i rady potřebné pro pěstování konopí a následnou výrobu marihuany. Ústavní soud už v roce 2014 výklad Nejvyššího soudu potvrdil jako správný. Postupně tak bylo potrestáno několik desítek lidí, většinou podmínečně.

Otipku v roce 2015 uznal Obvodní soud pro Prahu 3 vinným, avšak upustil od potrestání. Městský soud v Praze mu v odvolacím řízení vyměřil rok vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl, loni neuspěl ani s individuální ústavní stížností. „V srdci se cítím nevinný, nic špatného jsem neudělal,“ řekl dnes Otipka.

Growshopy v Česku

  • Growshop je obecné označení pro obchod zaměřený na prodej a distribuci zboží a produktů pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Termín je vytvořen spojením slov to grow (růst, pěstovat) a shop (obchod). Nejen v Česku se toto označení vžilo pro prodejny, jejichž hlavním zaměřením je konopí.
  • O growshopech se začalo hlasitě mluvit v roce 2013, kdy policie začala zasahovat proti growshopům na základě paragrafu o šíření toxikomanie. Policie zásah zdůvodnila i tím, že v ČR od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.
  • Dalším hlavním důvodem policejního zásahu byl výrok Okresního soudu v Semilech, který potrestal provozovatele obchůdku v Lomnici nad Popelkou na Semilsku ročním vězením s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Verdikt potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Následovalo dovolání k NS, ve kterém obhajoba uvedla, že pokud není trestný prodej semínek konopí, ani šíření pěstitelských informací a tiskovin, pak nelze trestat souběh obou činností. NS dovolání na podzim roku 2012 zamítl. V usnesení tehdy zdůraznil společenskou škodlivost situace, kdy zákazník na jednom místě dostane semena, veškeré potřeby, propagační materiály i rady potřebné pro pěstování konopí a následnou výrobu marihuany. Aktéři kauzy podali ústavní stížnost, Ústavní soud (ÚS) ji zamítl.
  • V únoru 2014 padly v souvislosti se zátahem první tresty. Soudy v Brně a v Náchodě uložily roční trest Viktoru Koppovi a Veronice Švorcové, muži s dvouletou podmínkou, ženě s tříletou podmínkou. Postupně pak bylo potrestáno několik desítek lidí, většinou podmínečně.
  • Michala Otipku, který je spoluvlastníkem společnosti Growman Plains a dalších firem, v prosinci 2015 uznal Obvodní soud pro Prahu 3 vinným kvůli provozování velkoobchodu v Letňanech, kamenného obchodu na Žižkově a on-line obchodu, avšak upustil od potrestání. Městský soud v Praze mu v odvolacím řízení vyměřil rok vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. Nejvyšší soud v červnu 2017 odmítl jeho dovolání a loni v říjnu jeho stížnost odmítl i Ústavní soud. Podle pravomocného verdiktu se dopustil šíření toxikomanie. Obchody nabízely kompletní sortiment zboží potřebného k pěstování konopí s vysokým obsahem THC.
  • Podle Otipkovy stížnosti justice nijak neprokázala, že cílem jeho obchodních aktivit bylo svádět či lákat kohokoli k tomu, aby zneužíval návykové látky. Zdůraznil také, že growshop nabízel sortiment pro pěstitele, nikoliv velkopěstírny. Činnost obchodů podle něj policie dříve tolerovala, sotva prý mohl rozeznat protiprávnost svého jednání, navíc když neplyne přímo ze zákona, ale musí se odvozovat z judikatury soudů, jako kdyby Česko mělo precedentní právní systém. Podle stížnosti se Otipka dopustil maximálně právního omylu, který by měl zůstat bez trestu.
  • V červenci 2016 navíc Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl, že Otipkovi propadne zabavené zboží v hodnotě až 12 milionů korun. Podle původního rozsudku se přitom věci Otipkovým firmám měly vrátit.
  • Loni v květnu Ústavní soud rozhodl, že obecné soudy nemohou zabavit peníze v trestním řízení, pokud pouze předpokládají, že pocházejí z trestné činnosti a nemají o tom jasné a přezkoumatelné důkazy. Ústavní soudci tak vyhověli stížnosti firmy Grow shop greenhome z Tachova, která prodávala potřeby pro pěstování konopí a bránila se proti zabavení peněz tvrzením, že nepocházely z trestné činnosti.
  • Ústavní soud dnes vyhověl stížnostem dvou firem, které provozovaly growshopy. Justice při zabrání zboží po prohlídkách takzvaných growshopů porušila práva firem, které provozovaly obchody s pomůckami pro pěstitele konopí i dalších rostlin. "Došlo k zabrání věcí v nepřiměřeném rozsahu," uvedl v odůvodnění soudce zpravodaj Pavel Rychetský. Stížnosti podaly firmy Growman Plains a GrowLand, jejichž jednatelem je Otipka a bývalým jednatelem Pavel Smolík, který stejně jako Otipka v minulosti dostal podmínku za šíření toxikomanie.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.