5. dubna 2016 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudy otočily. Majitele growshopu potrestaly, opět mu hrozí propadnutí věcí za miliony

Michal Otipka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Otipka. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Soudní finále kauzy growshopů má pro její hlavní tvář Michala Otipku hořkou příchuť. Městský soud zvrátil prvoinstanční rozhodnutí a za šíření toxikomanie ho nakonec potrestal roční podmínkou, navíc vrátil do hry možnost propadnutí majetku v hodnotě milionů korun. Obvodní soud ho přitom loni v prosinci původně sice uznal vinným, od potrestání včetně majetkového ale upustil.

„Znovu se rozhodlo tak, že se nově uložil trest odnětí svobody v trvání 12 měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Verdikt z předminulého týdne je pravomocný.

Otipka si tak oproti původnímu rozsudku citelně pohoršil, Obvodní soud pro Prahu 3 mu navíc v prvním kole odmítl zabavit zboží zajištěné při policejní razii. Jak vyplývá z nového verdiktu, městský soud nesouhlasí a přikázal o majetku znovu rozhodnout. „Věc se vrací soudu prvního stupně, aby rozhodl o chybějícím výroku o zabrání věci,“ potvrdila Puci.

Nové rozhodování o majetku

Otipkově growshopu tak opět hrozí, že o věci za miliony přijde. Podle obžaloby mu hrozí propadnutí 600 tisíc korun, podnikatel nicméně odhadl, že policie dále zabavila zboží nejméně za 10 milionů korun. Před soudem opět stanul i jeho spolupracovník Jakub Smolík, jenž již od obvodního soudu odešel s roční podmínkou. V jeho případě trest zůstal nezměněn.

Obvodní soud pro Prahu 3 dvojici uznal loni v prosinci vinnou kvůli provozování velkoobchodu v Letňanech, kamenného obchodu na Žižkově a on-line obchodu. Na webu podle něj propagovali sortiment vhodný pro pěstování konopí s garancí vysokého obsahu THC. V katalogu growshopu se k lidem dostaly například informace, jaká semena konopí jsou vhodná k venkovnímu a jaká k vnitřnímu pěstování. Soudce Radek Mařík ovšem dodal, že společenská nebezpečnost Otipkova a Smolíkova jednání je nízká a upozornil, že problematika growshopů nebyla z trestněprávního hlediska dlouhodobě řešena.

V případě další provozovatelky growshopů Renaty Zoubelové šly soudy ještě dál. Jak upozornil server Lidovky.cz, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Hana Chaloupková ji nejdříve odmítla potrestat za šíření toxikomanie a kvůli zátahu se opřela do policie. Zoubelová nakonec odešla bez trestu poté, co rozsudek potvrdil městský soud. (VÍCE ZDE)

‚Absurdita pokračuje‘

Otipka chce proti pravomocnému verdiktu podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimo jiné i kvůli protichůdnému rozsudku v případě Zoubelové. „Mého společníka odsoudili bez jediného důkazu a mne soudili proto, že jsem proti akci veřejně vystupoval. Navíc jsem pouze spolumajitel, ne jednatel. Soudce uvedl, že jsme dostatečně neprokázali, že nám policie prodej povolila či schválila. To je pravda, především ale proto, že nám nepřipustili tři hlavní svědky a zásadní nahrávku vedení policie. Jak se mám hájit?“ napsal serveru Lidovky.cz.

Soud navíc podle obchodníka nevysvětlil, co je legální a co ne. „Absurdita dále pokračuje. Soudy konstatovaly, že jsme prodávali zcela legální zboží, problematické je, že jsme je prodávali dohromady. To ale žádný zákon nezakazuje, ani nezakazoval. Navíc je toto zboží volně v prodeji dosud,“ upozorňuje Otipka.

Akci proti growshopům policie rozjela v listopadu 2013, kriminalisté poukazovali na ucelený řetězec zboží, který growshopy nabízely: technologie k pěstování, semena, kuřácké potřeby i literaturu. Growshopy podle policie zákazníkům poskytovaly návod, jak pěstovat marihuanu s vysokým obsahem THC.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky