Lidovky.cz

Česko

Pražský hrad upřel zájem k USA. Sází na příliv amerických investic, čínské totiž nevyšly

Andrej Babiš a Donald Trump. | foto: AP Photo/ Evan Vucci

Premium Dnes v LN
Praha - Tolik opěvované čínské investice nevyšly. Pekingem zklamaný Pražský hrad proto nově sází na příliv těch amerických. Přední čeští a američtí obchodníci o nich budou jednat v hradní Jízdárně 12. března během Česko-amerického podnikatelského fóra. „Bude to v historii České republiky největší akce na podporu vzájemného obchodu s USA,“ řekl LN šéf zahraničního odboru prezidenta Rudolf Jindrák.

Kromě zajímavých jmen z oblasti byznysu nebudou chybět ani politické špičky. Za Česko hned ty nejvyšší: někdejší fanda čínských peněz prezident Miloš Zeman, který dal celé akci záštitu, i premiér Andrej Babiš (ANO). Za USA by měl dorazit ministr obchodu Wilbur Ross a velvyslanec Stephen King. Právě on přišel před rokem a půl s myšlenkou na uspořádání nového fóra. Na organizaci spolupracuje kromě Hradu i s Hospodářskou komorou ČR.

Načasování hraje do karet právě Hradu. Po krachu snu o čínských investicích a ochlazení vztahů mezi Prahou a Pekingem se vítr obrací ve prospěch USA. „Chceme, aby nebyl Hrad vnímán jen česko-čínsky, ale i česko-americky,“ řekl LN hradní zdroj s tím, že nový obrat je důkazem Zemanovy zahraniční politiky mnoha azimutů.

Česko-americké podnikatelské fórum má dle Hradu ukázat, že vztah prezidentů Miloše Zemana a Donalda Trumpa není narušen. „A to i přesto, že se Zemanova návštěva Bílého domu dosud neuskutečnila. Na prezidentské úrovni tak vztahy s USA žijí,“ řekl LN hradní zdroj. Potvrdil také, že Česko-čínské investiční fórum bylo skutečně předobrazem tohoto amerického. Inspirací byl prý i samotný název akce. „Co se týká témat, jejich záběru i rozsahu publika, je to srovnatelná akce. To čínské bylo jen o trochu větší a zahrnovalo velkolepou večeři, ta nyní nebude,“ řekl zdroj LN s tím, že celou akci platí americká strana, včetně cateringu. Nicméně Hrad pronajal své prostory za velmi příznivých podmínek.

Pozvání pro stovku firem

Velvyslanecká hra v prodloužení. Některé české ambasády na nové pány stále čekají

Za českou stranu se podnikatelského fóra zúčastní stovka firem. „Pozvali jsme zástupce českých společností, které se účastní podnikatelských misí do zahraničí a mají silné obchodní vazby na USA. Fórum koncipujeme tak, aby se jej účastnili přední američtí a čeští obchodní lídři, na fóru zaštítěném prezidenty obou zemí by mohli navázat nová obchodní partnerství,“ sdělil LN mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Z předběžného programu, který komora aktuálně sestavuje, vyplývá, že pozvány byly například firmy Linet, Avast, Kiwi.com a další. Americký byznys představí buď exšéfka IBM Ginni Romettyová, nebo někdejší generální ředitel Cisco John Chambers. Svou účast zvažuje také Marc Benioff, zakladatel a generální ředitel společnosti Salesforce.

Kromě setkání na Pražském hradě připravila americká ambasáda i další, na byznys zaměřené, akce. Termínově jsou rozprostřeny do celého týdne, který ponese název U.S. – Czech Business Week. Akce z jeho rámce se odehrají zejména na americké ambasádě.

„Je to pro nás čest, že vás můžeme přivítat,“ uvedl Donald Trump na úvod...
Český premiér Andrej Babiš na schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je byznysové fórum důležité hlavně proto, že českým exportérům naznačí příležitosti na mimoevropských trzích. „Jsme nebezpečně závislí na EU, potřebujeme proto diverzifikovat, třeba jako Německo,“ řekl LN Špicar.

Klíč k Iráku leží v Teheránu, tam se budou muset USA domluvit, míní velvyslanec Kmoníček

Spojené státy jsou druhým největším obchodním partnerem Česka ze států mimo území Evropské unie. České firmy ročně vyvezou do USA zboží za zhruba 100 miliard korun, jde zejména o motory, čerpadla, pneumatiky a mikroskopy. Samostatnou kapitolu tvoří příležitosti pro české sklo, po němž se v USA zvyšuje poptávka v souvislosti s výstavbou nových domů. Ve velkých městech rostou rovněž highendové komerční prostory, v nichž má šanci uspět designové sklo.

Digitální daň neusne

Předpokládá se, že obchodníci a politici se během debat nevyhnou problematice digitální daně, kterou plánuje česká vláda a jejíž zavedení by dle mínění Hospodářské komory a některých českých exportérů mohlo negativně ovlivnit obchod s USA. Sedmiprocentní zdanění by se mělo týkat internetových firem v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v Česku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Během formálního setkání panovala příjemná nálada.

Donald Trump s manželkou Melanií Trumpovou (vlevo) a Andrej Babiš s Monikou Babišovou v Bílém domě (vpravo)

USA v minulých dnech údajně varovaly, že v případě zavedení digitální daně zavedou vůči ČR odvetná opatření. „Doufáme, že velmi dobré vzájemné vztahy obou zemí nenaruší obchodní válka či sankce USA vůči českým exportérům. To by mohlo přijít, pokud by Česko ještě letos přijalo vládou navrženou digitální daň, v rámci zemí EU vůbec nejvyšší,“ zdůraznil Špicar.

Na česko-americké podnikatelské fórum možná navážou další podobné akce, zájem jeví i jiné země, podle informací LN například Poláci. „Hrad by se k tomu nepostavil zády,“ potvrdil zdroj.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.